0

П од прикритието на нощта охлювите и плужеците могат да нанесат непоправими щети в градината ви за много кратко време.

Всяка вечер те напускат своите хладни и тъмни укрития под камъни и паднали листа и налазват зеленчуците и плодовете, които отглеждаме.

Техни жертви са също цветята и билките. Разсадите ви са много апетитни и понякога могат да бъдат унищожени напълно.

Плужеците и охлювите са териториални създания. Те имат сходна структура с меко тяло, покрито със слуз, която го предпазва от изсъхване. Най-голямата разлика между тях е черупката, която охлювите имат. Движат се с много малка скорост – само с един милиметър в секунда. Независимо че се придвижват бавно, те могат да изминат повече от 10 метра за една нощ в търсене на храна.

Разпространени са по целия свят, но предпочитат умерени и влажни условия. Имат нужда от влага, за да оцеляват и се размножават бързо през влажните сезони.

Нощем

В умерените зони те изпадат в хибернация през зимата и се появяват отново през пролетта.

Обикновено се придвижват нощем, но могат да бъдат забелязани и през мъгливи и дъждовни дни. Ще забележите откъде са минавали по дупките в листата на растенията, които са изгризали по пътя си. Любимото им лакомство са свежите разсади, както и новия растеж на старите растения. Налитат и на листни зеленчуци като марулите, както и на билки като босилека.

Друго лакомство за тях са ягодите. Хранят се и с домати, фасул, моркови, грах, ябълки.

Има няколко начина да се справим с голите охлюви и охлювите в градината.

След нощния си пир тези създания се връщат в своите тъмни и хладни укрития, които се намират в близост до лехите с цветя и зеленчуци.

Премахнете от градината всичко, което може да им служи за укритие. Това са стари пънове, стволове на дървета, клони, големи камъни, стари тухли – всичко, което се опира в почвата. Така ще направите градината си по-малко уютен дом за вредителите.

Дървесните стърготини и другите видове мулч са прекрасно укритие за голите охлюви и плужеците. Избягвайте ги там, където е възможно. Добри алтернативи за мулч са сламата и боровите иглички.

Укрития

Прегледайте дали тези създания не се укриват под градинските мебели и декорация. Кашпите с цветя е хубаво да са повдигнати над земята. Преместете градинските статуетки далеч от местата, където отглеждате плодове и зеленчуци.

Охлювите и плужеците имат естествени врагове в природата. Това са различни видове птици, които ги харесват в менюто си. Използвайте за прочистване на градината си от вредите и домашните птици, които отглеждате – патици, пуйки, кокошки. Пуснете ги да се разхождат там, където голите охлюви и плужеците ви създават проблеми.

Някои влечуги и земноводни също обичат да си похапват охлюви и плужеци. Направете си езерце в градината, за да привлечете жаби, които също са естествен враг на тези създания.

Докато поддържането на влага в лехите действа добре на растенията, това може да привлече в градината и мекотелите.

Когато те пълзят върху суха почва, губят голямо количество слуз и тялото им може да се изсуши, което пък ще забави скоростта, с която се придвижват. Затова начинът, по който поливате градината си, има голямо значение за популацията на мекотелите.

Когато е възможно, поливайте градината си рано сутрин. Това позволява горните слоеве на почвата да се изсушат, преди да падне нощта и плужеците и охлювите да излязат от укритията си. Вместо да поливате цялата градина, напоявайте растенията индивидуално, около основата на стъблото. Инвестирайте в капково напояване.

Можете също така да направите капан за голи охлюви и плужеци.

Направете им идеалното укритие за през деня. Поставете парчета картон или дървени дъски директно върху току-що напоена почва. Повдигайте всеки ден тези укрития и съберете на ръка охлювите и плужеците, които са се събрали под тях.

Дупки

Също така можете да изкопаете дупки из градината с дълбочина 15 и ширина 10 сантиметра. Във всяка дупка можете да сложите кори от грейпфрут или обелки от пъпеш. Всеки ден проверявайте дупките и събирайте насъбралите се мекотели. Ако не го правите, те ще се умножат.

Другият трик е да напълните подходящи съдове с бира на ниво 2-3 сантиметра. Заровете ги в почвата, така че върхът на съда да се изравни с почвата. Разположете съдовете с бира из цялата градина на отстояние 3 метра един от друг.

Бирата е много привлекателна за охлювите и плужеците и когато те попаднат в капана, се удавят.

Чесновият спрей е чудесен натурален репелент срещу редица неприятели, включително охлювите и плужеците. Той намалява с 95% щетите по растенията до 48 часа след прилагане. За да си направите чеснов спрей, трябва да сварите две големи глави счукан чесън в пет чаши вода за около 4 минути. Прецедете чесновите парчета и оставете сместа да се охлади. Сложете една супена лъжица чеснова отвара в 3,5-4 литра вода. Налейте течността в бутилка със спрей и надвечер напръскайте растенията – основното стъбло, отгоре и отдолу на листата. Пръскайте също развиващите се цветове и плодове.