С лед високите температури в края на изтеклия период, достигнали на места в южните райони до и над 35-36°, в началото на следващия седемдневен период (20-27 юни) се прогнозира краткотрайно захлаждане и промяна в агрометеорологичните условия. Това прогнозира Дукена Жолева, дежурен агросиноптик при НИМХ. Очакваните валежи в началото на периода ще бъдат без стопанско значение.
Вследствие поднормени валежи и наднормени температури през първото и второто десетдневие на юни почвените влагозапаси при пролетните култури значително намаляха. На места в южните райони нивото на влагозапасите в 50 сm слой при царевицата и слънчогледа е необичайно ниско за началото на лятото - под 60% от ППВ.
Вегетация
През повечето дни от следващия период вегетацията на пролетните култури ще протича при температури около и над климатичните норми за третото десетдневие на юни, а на много места в полските райони – и при дефицит на почвена влага. През периода при слънчогледа ще се осъществява образуване на съцветие. При царевицата ще протича листообразуване. В края на юни при ранните хибриди царевица ще се наблюдава начало на фаза изметляване. През третото десетдневие на юни трябва да продължи обследването на царевичните посеви за наличие на един от най-опасните вредители - царевичния стъблопробивач, и при численост над ПИВ (10 броя яйчни купчинки на 100 растения) е необходимо да се извърши инсектицидно третиране срещу ларвите преди вгризването им в стъблата.
През периода при пшеницата в полските райони ще се наблюдава восъчна и пълна зрелост. При посевите във високите полета ще протича млечна и преход към восъчна зрелост.
В края на следващия период се прогнозират високи максимални температури и риск от пожари при прибиране на зърнената реколта.