А ко искате да берете обилна реколта от домати, поливайте ги всеки ден. Рано сутрин по изгрев слънце и вечер при залез. Това съветва Тихомир Трайков, потомък на български градинар от миналия век. Доматите се нуждаят от вода, за да се развиват. Особено в горещините, които предстоят. Според Тихомир Трайков е важно да не се поливат през деня, за да не изгорят. Той съветва, ако е възможно да ги поливате и късно вечер, към 22 часа.

Цвекло

Въпреки че юни е месец, в който се прибират първите плодове от градината, все още има какво да се засее.

Това са салатно цвекло за късно производство, а в последните дни на месеца краставици за късно полско производство, като те могат да се отглеждат като втора култура след прибиране на ранните пролетни зеленчуци. Също така можем да засеем броколи и алабаш (колраби) за късно производство и моркови. Хубаво е да им осигурим добре огрявани слънчеви участъци, на които е отглеждано зеле, картофи и зелени зеленчуци.

Фасул

Продължава сеитбата на бобовите култури, като срокът за фасула е до началото на юли.

Ряпата обича открити и слънчеви участъци и расте добре след картофи, краставици и домати.

Можем да засеем и копър, босилек, магданоз, целина и фенхел (резене), като най-подходящи за копъра са слънчевите места преди обяд и полусянка или сянка – след. Останалите култури обичат по-светли участъци. Важно е редовното поливане, но без да се преовлажнява почвата.

Продължава засяването на лук за зелен и подходящи летни сортове салати. Лукът предпочита полусянка. Празът се засажда от средата на юни. Водният лук пък се сади от началото на месеца.