С лед всяко ухапване било то от комар, или от насекомо е нормално да се появи зачервяване по кожата ни. Това обясни пред „Здраве с Телеграф“ алергологът от „Аджибадем Сити Клиник“ Младост д-р Мариана Мандажиева. „Една нормално функционираща система има за задача да сигнализира, че вредител създава опасност за нашия организъм. Хората не бива да се плашат от локалните реакции“, заяви тя и подчерта, че това не е алергична реакция и е напълно нормално да има зачервяване, а в средата – втвърдяване на кожата с белезникав цвят. Ако обаче след ухапване се образуват големи мехури, були, дълбоки рани – места, където кожата е с нарушена цялост, това вече не е нормална реакция. „Трябва да потърсите помощ или от личен лекар, или от алерголог. Такава прекомерна реактивност към ухапвания говори за други проблеми. Проблеми на имунната система, дори за хематологични заболявания“, коментира специалистът.
Препоръки
Хората не трябва да пипат, да чешат или да търкат с чесън ухапаното от насекомото. „Не трябва, защото още повече активираме мастоцитите – кралицата на алергията и основния играч при алергичните заболявания, в същото време основен страж на имунната система в борбата с паразитни и бактериални инфекции. Именно мастоцитите се активират след ухапване и ужилване, и отделят много вещества, причиняващи различни усещания, между които е и хистамин“, обясни тя. „Чесането дразни тези клетки и те се активират още повече и отделят още повече медиатори, които причиняват сърбежа, паренето, нервността, дори могат да причинят температура и втрисане, особено при множество ухапвания“, подчерта специалистът. Алергологът посочи, че след ухапване или ужилване не трябва да пипаме мястото с мръсни ръце, а да го изплакнем с чиста вода, спиртна кърпичка или с някакъв дезинфектант. „В никакъв случай не трябва да опираме мястото на ухапването и ужилването до замърсени повърхности, до почва или земя, или пък да го търкаме с чесън, поведение, което все още битува. По този начин е възможно да се внесе инфекция, която поддържа възпалението. „Затова в някои случаи много трудно отшумяват реакциите след ухапване и са необходими седмици, за да отзвучат“, каза тя.
Животозастрашаващо
Специалистът каза, че животът ни може да бъде застрашен след ужилване от оса, пчела и стършел, и подчерта, че тези насекоми са опасните в България. Такъв риск съществува при едно рядко заболяване, мастоцитоза. „Това е едно за радост рядко заболяване, което се характеризира с натрупване на голямо количество мастоцити предимно в кожата, но не само. Тези клетки не се намират в кръвта, затова е трудно да бъде поставена диагноза само с кръвни изследвания. Поради разнообразните симптоми при това заболяване, понякога отнема 20 години, докато бъде поставена точната диагноза. Мастоцитозата може да има кожна форма, която се среща при децата и най-често оздравява с възрастта, но както и при възрастните, крие опасност от тежки алергични анафилактични реакции след ужилване. При възрастните е изразена с различен по характер обрив, който при децата се различава. Зад остеопорозата при мъжете може да стои също мастоцитозата. Диарията, болките в корема, световъртеж, нервност, затруднения в паметта, главоболие, лесно изпадане в емоционален стрес, болки в гърба също може да са алармиращ сигнал за мастоцитоза“, посочи д-р Мандажиева. Тя допълни, че заболяването нерядко се разкрива, след ужилване от оса, пчела и стършел с тежък анафилактичен шок със загуба на съзнание. По думите й мастоцитозата се лекува и в по-големия процент се развива бавно и хората имат нормална продължителност на живота.
В чантата
В една къща и в една чанта по време на отпуск и дълго пътешествие винаги трябва да има антихистамин. „При кожните реакции след ухапване от насекоми или ужилване от инсекти се отделя хистамин, на който може да противодействаме с антихистамини“, заяви алергологът. Тя коментира, че след среща с насекомо не трябва да се приемат старите седативни седативни антихистамини, защото водят до приспиване, нарушена концентрация и имат много други нежелани странични ефекти. Трябва да имаме под ръка антихистамини втора генерация, които не водят до сънливост. „Хората, преживели анафилаксия, задължително трябва да носят със себе си не урбазон, а адреналин автоинжектор, който за съжаление не се продава в България. Адреналинът е животоспасяващо лекарство при започващи тежки алергични реакции, в това число анафилактичен шок. От него се нуждаят и хората с мастоцитоза. Нашите пациенти си го намират от чужбина“, каза специалистът и добави, че след ухапване или ужилване се поставя в бедрото, през дрехите, веднага в случай на започваща анафилаксия.
Море
При опарване от медуза трябва да изплакнем със студена вода. „Ако имаме локален антихистамичен – гел или мехлем, или кортикостероиден крем да намажем или напръскаме мястото. Ако пари и сърби – да приемем антихистамин“, посочи д-р Мандажиева. Според нея нищо сериозно не може да ни се случи, освен ако не са засегнати големи участъци от тялото. „Ако имаме кожна форма на мастоцитоза, съществува риск от по-тежка кожна реакция“, заяви тя.
Тигровият комар хапе следобед
Тигровия комар може да разпознаем по окраската, той хапе под коляното, лети ниско над земята и хапе през деня. „Пикът на активността им е в следобедните часове – 16-17 часа. Трябва да сме бдителни, ако през деня ни ухапе комар“, препоръча алергологът от „Аджибадем Сити Клиник – Младост“ д-р Мариана Мандажиева. Тя каза, че е важно да проверим дали има застояла вода и храна около нас и да не стоим на рискови места, както и да не сме с къси ръкави и крачоли в зелени площи, да използваме репеленти. „Те са вектор на различни видове опасни заболявания – вирусни, бактериални и паразитни, сред които и вирусните енцефалити“, предупреди специалистът и подчерта, че има инкубационен период, в който се развива заболяването. От думите й стана ясно, че този тип комари, идващи от Азия и Африка, пренасят опасни заболявания като зика, денга, вирусни енцефалити, но това е в приоритета на инфекционистите и епидемиолозите.
