- Д-р Великов, какви вируси и здравословни проблеми водят пациентите до кабинетите на общопрактикуващите лекари в момента?
- В момента вървят чревните инфекции със симптоми на гадене, повръщане и разстройство. Може да има и температура, но е възможно фебрилитетът да не е налице. При личните лекари има една сезонност на вирусите - лятото основно са чревните инфекции, а през зимата има богата палитра от вируси. Интересното е, че симптоматиката може да бъде леки болки в корема и температура, но може да има само повръщане, само разстройство или само гадене.
- Работите ли с деца? При тях има ли по-голямо разнообразие на вируси?
- Да, аз работя с бебета, деца и възрастни. На моите пациенти, колеги и приятели казвам, че работя с хора от 0 до 100 години. И при малките деца преобладават чревните вируси. При тях си върви целогодишно и така наречения градински сопол, който е много интересен за майките.
- Връщат ли ги от детска градина заради него?
- Да, връщат ги, но аз обяснявам на майките, че трябва някак си да се излекуват всички деца в детските заведения, за да може никой да няма градински сопол. Това, общо взето, е невъзможно. Сополите имат лечение, но то не е продължително, защото когато детето се върне в заведението, което посещава, то пак се заразява. Бактериите, които ги причиняват, са ясни. Майките настояват да се пусне носогърлен секрет. Ние, лекарите, познаваме бактериите и знаем какво ще излезе. Аз лично ги пускам за успокоение на родителите и предварително им казвам кои бактерии могат да излязат. Когато дойдат отново, се оказва, че съм познал. Варненските деца доста често са с хреми. Това е така, защото климатът е влажен. Аз съветвам майките да имат инхалатори, овлажнители на въздуха, ако той изсъхва, както и пречистватели за въздух.
- Какви болежки водят по-възрастните пациенти в кабинета на джипито?
- В момента кръвното налягане е доста променливо, тъй като температурите се повишиха рязко. Кръвното налягане пада и е необходимо да се направят малки промени в терапията. Пациентите не спират, но лятото има едно леко намаляване на броя им, тъй като хората си вземат отпуски, пътуват и правят екскурзии в чужбина.
- Идва време за море и пътувания. Налице са чревните вируси. Какво може да се направи, за да се намали рискът от заразяване с тях и да не си развалим почивката?
- Като профилактика, особено ако се пътува в чужбина, е хубаво да се започне пробиотик, който да се приема поне седмица преди почивката и седмица по време на почивката. Така се подобрява чревната перисталтика и флора. Трябва да се внимава с храната, която се употребява, особено с месото и млечните продукти. Трябва да сме сигурни в какъв басейн точно влизаме, тъй като може да са налице бактерии, които да доведат до чревни проблеми.
- Ако все пак детето се разболее по време на почивка, за какво да внимаваме?
- Чревният вирус при децата обикновено включва повръщане и разстройство. Много важно е да запазим хидратацията на детето, защото малките по-бързо стигат до обезводняване. Храната не е толкова важна. При дехидратация може да се стигне до спешно състояние. Течностите трябва да се дават на малки глътки, тъй като голямо количество може да доведе до повторно повръщане. Може да се пие вода с лимон. Има различни медикаменти, които могат да се ползват под формата на прахчета и сироп. Ако има повръщане, е важно първо да се спре то. Разстройството по-лесно можем да го повлияем.
- Ако въпреки всички мерки симптомите продължат, кога трябва да отидем към спешното отделение?
- До спешно отделение се стига, когато детето се дехидратира. То е отпаднало и безжизнено. Ако има температура, също трябва да се внимава. Ако посетите личния лекари при първи симптоми, няма да се стигне до хоспитализация. Ние подробно обясняваме как се процедира и кой симптом първо да се спре, какви медикаменти да се започнат и каква диета, съобразена с гадене и повръщане, да се приложи.
- Как решихте, че искате да станете точно джипи?
- Това е много интересен въпрос, който ми е любим, защото аз избрах да стана джипи още в четвърти курс и не бях като повечето колеги, които се лутат между специалностите. Историята е, че в средата на четвърти курс вече беше започнала COVID пандемията и бяхме на онлайн обучение. Аз съм от Велико Търново и се бях прибрал у дома. Тъй като ми беше леко скучно да седя само вкъщи и да нямам практическо обучение, реших да вляза като доброволец в COVID отделение. Ходих няколко дни и ми предложиха да ме назначат на трудов договор. Така останах там около 5 месеца. Бях нает като болногледач, но понякога извършвах сестрински манипулации, понякога, макар и рядко, извършвах и лекарски манипулации под наблюдение. Това ми даде доста голям опит. Тези месеци, прекарани там, ме накараха да преосмисля желанието си да работя в болница. Пациентите идват и си отиват в болниците. Възможно е повече никога да не ги видиш. Аз харесвам повече контакта с пациента и искам да проследявам хода на заболяването. Започнах да обмислям каква специалност бих си избрал. Педиатрията също ме привличаше и се чудих как мога да съчетая двете неща в едно. Така се насочих към Общата медицина, която всъщност е специалността на личните лекари. Когато се върнахме да учим присъствено, започнах доброволно да ходя в кабинети на лични лекари, за да видя естеството на работата. Веднага разбрах, че това е моята професия. Още като завърших шести курс, започнах да специализирам Обща медицина и да работя в квартал „Галата“. През това време замествах над 10 лични лекари във Варна, което правя и досега. Сега вече си отворих собствена практика. Новото поколение лични лекари искаме да въведем някои правила.
- Какви например?
- За прегледите да има часове, за да има организация и да няма натрупване в чакалнята. Затова ползваме различни приложения. Когато пациентът дойде да се запише при мен, аз му обяснявам каква ми е специалността, тъй като хората трябва да знаят кое е спешно състояние и кое не, с кое може да се изчака. Общопрактикуващите лекари сме част от доболничната помощ. Аз прилагам лечения, понякога близко до болничните, но когато състоянието е наистина спешно, трябва да се обърнат към спешно отделение. Обяснявам, че имаме работно време и то трябва да се спазва, да не се звъни постоянно по телефоните. Работя с платформа за записване на часове, като там съм си блокирал часове, които не се виждат, за да може, ако на някой пациент му се наложи, да го вмъкна в графика си. Всичко това им го обяснявам, когато дойдат в моята практика. Имам между 10-15 минути за разговор и запознанство. Вярвам, че ще постигнем консенсус с правилно отношение към пациента.
- Какви трудности срещате в работата си като лекар, за които пациентите не подозират? Има ли много бюрокрация?
- Да, особено при личните лекари административните и организационните дейности отнемат повече време, отколкото самият преглед. За всеки преглед трябва да напишем амбулаторен лист с всичко, което е предал пациентът като оплаквания, трябва да се опише и терапията, която съм изписал.
- Колко време отнема всичко това?
- В момента работя сам, без медицинска сестра или друг лекар. Описвам документацията, докато слушам какво ми разказва пациентът. Това ми отнема между 10 и 15 минути. Ако първо трябва да го изслушам и прегледам, а после да напиша информацията, която ми е предоставил, прегледът ми е от 5-7 до 10 минути, а писането още толкова. Зависи от естеството на заболяването. Понякога бих казал,че административната работа отнема повече време от прегледа. Особено при новородени, когато се извършва детска консултация, попълването на документите отнема повече време.
- Всички знаем, че броят на личните лекари у нас намалява и в определени области има недостиг на специалисти.
- Броят на младите лекари във Варна, които искат да специализират Обща медицина, е добър. В града има около 35 човека, които учат тази специалност. Повече млади хора трябва да се насочват към нея, защото, както споменахте, личните лекари са застаряващо звено. Работата е доста приятна. Да, тя е натоварваща, но да видиш как един човек оздравява след боледуване, е много приятно. Когато хората се върнат, за да ти благодарят, е много мотивиращо. С някои пациенти ставаме като семейство. В началото е трудно да си отвориш практика сам, тъй като има доста проверки и трябва да отговаряш на различни изисквания, защото това е лекарски кабинет. Когато започне работата обаче, всяка трудност минава и се забравя.
- В момента вашите млади колеги протестират в няколко града за достойно възнаграждение. Подкрепяте ли тези протести? Какво бихте казали на един млад човек, който иска да стане лекар?
- Да, успях да отида на първия протест, който се състоя във Варна. Заплащането на лекарите, по-скоро на специализантите, наистина е ниско, тъй като аз имам колега, който оперира, включително извършва животоспасяващи операции, а заплащането му понякога е по-малко от минималната работна заплата. Затова отидох да ги подкрепя. Трябва нещо да се промени, особено за специализантите. Има специалности, в които младите лекари са обвързани с договори, в които няма заплащане, което за мен е безобразие. Някои колеги не искат да практикуват в чужбина, но точно заради това са принудени. Протестът е мирен. Всички там сме интелигентни хора. Надяваме се да ни забележат и нещата да се променят към по-добро.
- Много млади специалисти казват, че не е справедливо да получават по-малко от шофьор на градския транспорт.
- Протестът ни се зароди след този за заплатите на шофьорите в градския транспорт в София. Ние нямаме нищо против тях. Те ни събудиха и ние да вдигнем и да се борим за по-добри условия на труд. Ако шофьорите спряха да работят за няколко дни, при нас това няма как да се случи, тъй като някои от колегите работят в интензивни отделения. Те няма как да напуснат работните си места, тъй като човешкият живот зависи от тях. Аз лично си казах, че отивам на мястото на 10 колеги, които не могат да напуснат работното си място или ще бъдат уволнение заради това, че са отишли на протеста. Това също е фактор. Работата на шофьорите също е отговорна и ние ги уважаваме. Добре, че вдигнаха заплатите на шофьорите, че да събудят нас. Няма обаче как да сравняваме двете професии. Ако България иска да има добри млади лекари, трябва да промени нещо в системата. Здравните работници тук са по-добри от някои в чужбина, колкото и на хората да не им се вярва.
Това е той:
Завършва медицина във Варненския медицински университет
Специализира Обща медицина
Има собствена практика