0

Д иетата на Галвестън е била разработена като начин за понижаване на теглото и подобряване на общото здравословно състояние чрез промяна в храненето и повишаване на физическата активност.

В основата й лежи идеята, че организмът най-добре функционира, когато получава повече белтъчини и по-малко въглехидрати. Тази диета е тясноспециализирана система за хранене, предназначена за жени в перименопауза и менопауза, които се стремят да противодействат на потенциално повишаване на теглото, което може да се случи през този период заради хормоналните колебания, пише Zdrave.to.

Кето

Диетата на Галвестън и кето диетата имат много общо. Този режим също е с високо съдържание на мазнини и ниско количество на въглехидрати (70% от калориите идват от мазнините, 20% от белтъчините и 9% от въглехидратите). Но в случая след известно време можете да увеличите консумирането на въглехидрати до умерено ниво, докато при кето диетата схемата се спазва през цялото време.

В диетата на Галвестън са позволени следните продукти:

• Плодове с ниско съдържание на захар: ягоди, черна боровинка и малина.

• Зеленчуци с ниско съдържание на нишесте: листни зеленчуци, домати, краставици, целина, тиквички, броколи.

• Немазни белтъчини: кокоше месо, сьомга, риба тон, пуйка, яйца.

• Бобови: фасул, нахут, леща, орехи, бадеми, семена от чиа. 

• Пълнозърнести продукти: пълнозърнест хляб, кафяв ориз, киноа, ечемик, овес, елда.

• Млечни продукти: мляко, йогурт, сирене.

• Полезни мазнини: зехтин, масло от авокадо.

По време на диетата се откажете от:

• Бяло брашно: бял хляб, тестени изделия като кексове, бисквити, банички, крекери.

• Продукти с високо съдържание на царевичен сироп: газирани напитки, десерти, сиропи.

• Алкохол: бира, вино, ликьор.

• Пържени продукти: картофи фри, бутерброди с пържено кокоше месо.

• Растителни масла: от рапица или друго растително масло.

• Продукти с добавена захар: подсладени йогурти, сладки пръчици, бисквити, бонбони.

• Обработено месо: салами, бекон, други колбаси.

Калории

Диетата не изисква изчисляване на калории, тя е насочена към създаването на навици за здравословно хранене и физически упражнения, които ще ви мотивират в дългосрочна перспектива, а не за рязко ограничаване в храненето. Д-р Майкъл Мозли – водещ на предаване по биология и медицина, предлага два варианта за такива ситуации. Първият е създадената от него „Диета 5:2“, което всъщност е вид интервално гладуване.

Самият той споделя, че се е сблъсквал с този режим на хранене, когато му открили диабет тип 2. Същността на тази диета е да се „изрязват“ от менюто калории 2 пъти в седмицата, като през останалите 5 дни се храните както обикновено. В същото време се натъкнал на друго изследване, изразяващо се в ограничаване на храненето по време, т.е. вместо изрязване на калории ограничаване времето за прием на храна.

Режим

Например можете да се храните само от 9 сутринта до 6 вечерта. Това е режим на хранене 14:10, т.е. 14 часа гладуване основно вечерта и през нощта и 10 часа прием на храна.

„Хранейки се по този начин, самият аз отслабнах с 9 кг“, споделя специалистът. Според него такъв хранителен режим е полезен за всички с висока кръвна захар. И най-вече за жените в пременопауза и менопауза. „Проведе се допълнително изследване в Манчестър, което доказало, че жените, които по никакъв начин не са успявали да свалят теглото заради хормоните, преминали на принципа 5:2. И най-после постигнали успех, като отбелязали стапяне на мазнините, особено около талията. Наличието на мастни отлагания е основен рисков фактор за развитието на диабет тип 2. Трябва да се обръща внимание на обиколката на талията, тъй като мазнината по корема е пряк признак за инсулинова резистентност. Не допускайте талията ви да бъде над 88 см, ако сте жена, и 102 см, ако сте мъж”, съветва медикът.