0

Христиана Парова се занимава с хранителни и тренировъчни режими. Страницата й във Фейсбук е с повече от 164 хиляди последователи, профилът й в Instagram - с повече от 120 хиляди. Популярността й обаче не се дължи само на впечатляващата визия, а и на професионалното отношение и съветите, които дава на своите клиенти, за да се чувстват специални, щастливи и пълноценни личности. Хриси е достоен събеседник, с когото да открием новата 2025 година в нашата рубрика за здравословен начин на живот. В два поредни броя ще имате възможност да се запознаете по-обстойно с нейното мнение за това какво и как може да правим, за да живеем в хармония със себе си и света, който ни заобикаля.

В никакъв случай не трябва да има крайности от сорта на никога повече няма да ям шоколад или никога повече няма да ям сладко или чипс. Това по-скоро тормози мозъка и създава един мисловен дисбаланс, който ни кара да залитаме към някакви други неща. В това е категорична Христиана Парова и отбелязва, че според нея мисленето трябва малко да се извърти така: „Ще си доставя малко удоволствие с храна, която знам, че е по-калорична, но и ще намеря време да тренирам“. Експертът споделя, че от това, което е прочела, няма как да се съгласи, че храните, които към момента са модерни и определяни за здравословни, са такива. „Говорим за овесени ядки, за чиа и всякакъв тип подобни извращения, които съвсем смело мога да нарека така. Прочетох скоро, че дори определено количество банани влияе така на организма все едно ти правят някакво образно изследване. За да изглеждат по-добре плодовете и да издържат повече, им вкарват някакви оцветители, които ги правят радиоактивни. Това беше новина, която гръмна преди седмици в социалните мрежи. Така че много може да се говори какво е полезно и какво не“, откровена е инфлуенсърката.

Подход

„Първо трябва да уточня, че индивидуално подхождам към абсолютно всеки, защото хората са различни и с дългия си опит съм усетила, че мотивацията при всеки се намира по различен начин. Ако едни трябва да ги хокаш повече, други се мотивират по-добре в група, сравнявайки ги с друг клиент, в моя случай клиентки, защото аз тренирам и работя само с жени. Понякога ги събирам две по две и, тренирайки така, те наистина се мотивират много и дават всичко от себе си. При някои работи и по-личният подход, личен разговор, малко по-интимни отношения, в които се вкарва повече психология – разговори с дамата, навлизане в личния й живот и нещата, които я вълнуват към момента. Това я мотивира, защото приема тренировката не просто като момент, с който помага на тялото, но й като събитие, което й е приятно на чисто ментално ниво. Със сигурност за нашата професия е важно да сме и добри психолози. Доста хора я подценяват, но определено не е за всеки. Не всички имат нужното търпение, защото всички знаем, че жените искат всичко за вчера. А когато една жена не вижда резултат, без причината да е в мен, а защото е изкарала уикенд в някой курорт и се връща с килограм отгоре и не харесвайки се като от преди 5 дни, е важно как ще изтърпиш едно хленчене, че всичко трябва да започва наново. От психологична гледна точка хич не е за подценяване нашата професия. Трябва да ги успокояваш, да ги мотивираш, да се аргументираш защо резултатът е такъв... Гледат те и чакат думите ти“, категорична е Христиана и говори за това кога здравето и кога суетата са по-водещи в мотивите за тренировки и дали с възрастта се променят приоритетите.

Суета

„Предвид времената, в които живеем, суетата става все по-водещ мотив за трениране и на много по-късна възраст. Ако преди при жените на 60-65 години, ставайки баби, суетата не е била водеща, сега и на тази възраст е ключов фактор. Имала съм и има такива клиентки. Спрямо възрастта като критерий не мога да направя разлика кога здравето е основният мотив. Въпросът е на лично ментално усещане. Човек като мен, който комуникира с толкова много жени, веднага ще каже, че една щастлива жена идва и работи за здравето си. Една търсеща себе си жена идва и работи от суета. Примерите, които имам пред себе си с щастливо обвързани жени със семейства, показват, че те идват, защото искат да създадат навик за себе си, искат да покажат на децата, че искат да са здрави. И, разбира се, жените, които имат липси, било то чисто работни към момента, или недобро семейство. Те идват, за да изглеждат по-добре. Но не мисля, че възрастта тук разделя дамите, по-скоро това наистина е менталното им състояние“, категорична е Хриси.

Възпитание

Изцяло от възпитанието зависи намирането на баланс между спорт и здравословно хранене, за да не се стига до моменти, в които да се търси компенсирането на определени вредни навици. „Не говорим чак за детско възпитание, но дори и в по-късна възраст на хората трябва да се обяснява, и то от качествени инструктори, защото смятам, че доста колеги треньори дават по-качествени и смислени съвети дори от диетолозите. Това компенсиране от типа „нека не се храним, но да тренираме два пъти в седмицата, за да спестим време“, не работи. Погрешно е. Важно е личното самовъзпитание или възпитание, за да си кажеш: „Ще тренирам и ще нахраня тялото си добре“ или „Ще тренирам и ще се нахраня дори и с вредна храна“. Не знам какво точно разбираме под вредна храна. Не знам защо някои заклеймяват пица, паста, бургери и т.н. Не, това не е вредна храна. Когато не се прекалява с нея, когато продуктите са качествени и се яде в правилния часови диапазон, това в никакъв случай не е вредно. Като такова може да определим чипса или сладкото, но разбира се, че и това са неща, които може да си позволим веднъж-два пъти в месеца“, уверена е популярната фитнес инструкторка.

Против е прекаляването с млечни продукти

Млечните продукти и захарите са двата най-големи бича за човечеството и двата най-вредни елементи, с които хората грешат. Това мнение от години поддържа Христиана Парова. „Неслучайно майката кърми детето до година-две, неслучайно животните бозайници също отбиват малките си, след като укрепнат. Прясното мляко по никакъв начин не е полезно и в него няма вещества, които да ни трябват в една вече по-напреднала възраст, до която сме достигнали. Доказано е вече, че чрез млечни продукти при децата в пубертета се засилва и акнето, и разни други такива кожни проблеми. Да, млечните продукти не са полезни и трябва да ограничим изключително много консумацията им. По-скоро кисело мляко може да хапваме заради бактерията в него, но всичко останало като кашкавал, сирене – особено тези вносните, които повече консумираме от нашите, те не са подходящи“.