0

Б урното развитие на технологиите може и да минава далеч от вас, но последните постижения дават ценни възможности за това животът на възрастните хора да става по-лесен и хубав.

Те създават възможност за разработване на системи, които улесняват ежедневни дейности като хранене, четене или стимулиране на паметта. Изследователи от Техническия университет в Мюнхен (ТУМ) наскоро представиха WalkON – нова помощна система, която подобрява ефективността на ходене при възрастни хора и хора с ограничена подвижност. Системата, описана в публикация в научното издание „Nature Machine Intelligence“, включва чифт меки шорти, които поддържат движението на бедрата по време на ходене.

Разработка

Късите панталони WalkOn (бълг. Продължавай да ходиш) са разработени от докторанти под ръководството на Лоренцо Масия, професор по интелигентни биороботизирани системи в ТУМ, заместник-директор на Мюнхенския институт по роботика и машинен интелект (MIRMI) и ръководител на лабораторията за помощна роботика и интерактивни екзокостюми (ARIES). „Разработката ни е вдъхновена от нарастващата нужда от решения, които да помогнат на по-възрастните хора да поддържат мобилност и независимост с напредването на възрастта“, казва Енрика Трикоми, докторант и първи автор на статията.

С напредването на възрастта ходенето става все по-голямо предизвикателство и изисква повече усилия, което може да ограничи свободата на движение и удоволствието от ежедневието. За да помогне с това, екип, воден от Трикоми и Масия, създава устройство, което решава тези трудности по практичен начин и е подходящо за ежедневна употреба, а не просто в лабораторни условия. Основната им цел е да разработят лека и мека роботизирана система, която да подобри ефективността на ходене при възрастни хора, като изглежда ненатрапчиво и се слива с облеклото.

Бедра

Системата WalkON, която те създават, представлява леки роботизирани шорти, поддържащи движението на бедрата при ходене. Панталоните помагат на възрастните хора и хората с ограничена подвижност да ходят по-лесно, без да са претрупани с устройства. „Тествахме шортите в реални условия, за да оценим доколко намаляват енергийния разход при ходене и как се чувстват хората, докато го използват“, обяснява Трикоми. Изпитанията върху различни възрастови групи показват, че WalkON значително намалява изразходваната енергия при ходене, като същевременно запазва пълния контрол на потребителите над движенията им. В реалния свят WalkON може да се използва като ежедневно помощно устройство за по-възрастни хора или хора с двигателни проблеми. Това може да помогне за подобряване на ходенето по време на рутинни дейности като разходка в парка, пазаруване на хранителни стоки или дори по-натоварващи физически задачи като преход в планината, уверени са разработчиците.

Енергия

Системата WalkON има значителен потенциал за повишаване на мобилността и енергийна ефективност при изпълнение на ежедневни задачи като разходки, пазаруване или дори туризъм, сочи изследването. Намаленият разход на енергия спомага за по-голяма издръжливост, възможност за по-дълги преходи, поддържане на независимост и по-високо качество на живот. За да разширят изследванията си, екипът планира да тества WalkON в по-трудни ситуации. Това ще се случва в супер модерния Център по гериатроника (биоелектроника, насочена към нуждите на хората в трета възраст) в Гармиш-Партенкирхен, който е част от Мюнхенския институт по роботика и машинен интелект. Този център, ръководен от проф. Масия, е посветен на разработването на технологии за подобряване на живота на възрастните хора, предлагайки идеални условия за изпитания на открито.

Тестове

Изследователите сега се подготвят да раздадат няколко устройства WalkON на Центъра по гериатроника, където възрастни хора ще ги тестват, докато се разхождат по близките хълмове или се качват и слизат по стълби. Това ще им позволи да оценят ефективността на новата система в по-широк диапазон от обстоятелства и задачи за придвижване. „Успоредно с това ние също така тестваме различни версии на роботизираните панталони, предназначени да поддържат и друг вид движения за хора със затруднена мобилност, като например преминаване от седнало в изправено положение“, информира Трикоми. „Тази работа се извършва в сътрудничество с клиниката Bethanien в Хайделберг. Тези допълнителни изпитания имат за цел да разширят приложението на WalkON за подпомагане на по-широк спектър от задачи, свързани с придвижването, като допълнително повишават потенциала му за подобряване на ежедневния живот на хората с ограничени двигателни възможности“, завършва специалистът.