П ризори на 21 ноември войната в Украйна доби нови измерения. В резултат на изстрелването от Украйна на западни далекобойни ракети ATAMCS и Storm Shaddow по цели в руските области Брянск и Курск, президентът на Русия Владимир Путин разреши експериментален боен пуск на най-новата руска хиперзвукова ракета „Орешник“ (на български лешник).
НА КОСЪМ ОТ УНИЩОЖЕНИЕ: Бяхме готови да нанесем ядрен удар, разкри руски офицер
Целта беше ракетният завод „Южмаш“ в град Днепър. Оставяме настрана политическите измерения на случилото се и ще разгледаме военно-техническите такива.
ЗА БРОЕНИ МИНУТИ: Новата ракета на Путин може да ни удари преди да сме мигнали! (ГРАФИКА)
Обсег
Първоначално Украйна и нейните западни съюзници алармираха, че Русия за първи път в света реално използва междуконтинентална балистична ракета за удар по цел на противника и така е нарушила Договора за ограничаване на стратегическите нападателни оръжия (Нов СТАРТ). Зам.-прессекретарят на Пентагона Сабрина Сингх идентифицира „Орешник“ като вариант на РС-26 „Рубеж“ (НАТО SS-X-31). Тя би трябвало да има обсег 6000 km и 4 ядрени бойни глави с мощност 0,3 мегатона всяка.
НАТО ПРЕДУПРЕДИ: Гответе се за война!
Маршрутът на полета от Капустин Яр до град Днепър
По-късно експерти от НАТО и ЕС се съгласиха, че всъщност Русия е изстреляла балистична ракета със среден обсег. Така това не е нарушение, защото самите САЩ заявиха официално на 2 февруари 2019 г., че в срок от 6 месеца се изтеглят от Договора за ликвидиране на ракетите със среден и по-малък обсег (500-5000 km).
Посолства
За първи път намек за нова ракета със среден обсег бе направен през пролетта на 2024 г. във видеоклип за 78-ата годишнина на полигона „Капустин Яр“. В него бе показана нова балистична ракета от типа на ОТР „Искандер-М“, но с уголемен двигател. На 20 ноември, ден преди удара, САЩ предупредиха Украйна за „потенциално значително въздушно нападение“. Същия ден Америка и редица други страни затвориха посолствата си в Киев.
Разстояние и полетно време до европейски столици на Орешник
„Русия в автоматичен режим предупреди САЩ преди пуска на експерименталната балистична ракета. Предупреждението е отправено по линия на Национален център за намаляване на ядрения риск (НЦУЯО). Предупреждението бе отправено 30 минути преди пуска“ съобщи говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. САЩ потвърдиха това.
Касетъчна
„Орешник“ е класифицирана от Запада като IRBM (балистична ракета със среден обсег, между 1000 и 5000 km) - същия тип като съветската РСД-10 „Пионер“. Към този тип трябваше да принадлежи и обещаващата РС-26 „Рубеж“, изключена през 2018 г. от държавната оръжейна програма до 2027 г. на Русия поради липса на финансиране. За сметка на това в нея бе включено приоритетно шахматната хиперзвукова „Авангард“. „Орешник“ е хиперзвукова, с предполагаема максимална скорост от над 11 Мах (13 596 km/h; 3,78 km/s).
Касетната глава на предшестваща ракета РСД-10 Пионер
На видеоклипове от удара по „Южмаш“ обаче се виждат повече от 12 „огнени“ топки, които изскачат от облаците и се врязват в цеховете, предизвиквайки пожари. Според украинското МО „Орешник“ има 6 бойни глави, всяка от които носи неизвестен брой суббоеприпаси; ракетата е била изстреляна от полигона „Капустин Яр“ (Астраханска област) на разстояние 800-850 km, а максималната й скорост е достигнала Мах 11.
На база видеокадри бе заключено, че ракетата разполага с множество независимо самонасочващи се бойни части. По-късни анализи показаха, че суббоеприпасите не са имали взривно вещество и нанесените щети са само на база огромната им кинетична енергия.
Цел
Това подсказва, че вероятната основна цел на пуска е отправяне на послание към съюзниците на Киев, разрешили използването на техни ракети срещу руски цели на руска територия. Неслучайно почти веднага се появи карта с полетното време до по-големите европейски столици, което е между 12 и 17 минути.
Украински военни анализатори заявиха, че „Орешник“ лети през горните слоеве на атмосферата, което я прави неоткриваема от украинските системи за ПВО и практически невъзможна за прехват.
Думите на президентът Путин за неспособността на съвременните системи за ПРО и ПВО да унищожат ракета вероятно са верни, тъй като не бяха забелязани пускове на ПВО/ПРО средства, въпреки че Днепър е прифронтови град и би трябвало да има такива.
Серийно
Ден сред удара по град Днепър на 22 ноември Владимир Путин проведе среща с ръководството на МО, представители на военно-промишления комплекс и създатели на ракетни системи, на която бе решено комплексът „Орешник“ да бъде приет на въоръжение в Ракетните войски със стратегическо назначение и да започне неговото масово производство. На същата среща президентът Путин обеща да продължи изпитанията на тази ракетна система в бойни условия, като подчерта, че Русия разполага с достатъчен брой ракети от този тип.
Тайна
„Руското контраразузнаване е осигурило надеждна секретност на създаването на „Орешник“, това е нов безусловен успех на ФСБ. Той е особено ценен, защото е постигнат в условията на война с Украйна. Създаването на нова ракетна система със среден обсег бе изненада за Запада, въпреки че нашето ръководство предупреди, че Русия ще извърши такива разработки след оттеглянето на САЩ от Договора за ПРО. На етапа на всяка критично важна разработка се осигурява набор от контраразузнавателни мерки както чрез централния апарат на ФСБ, така и чрез териториалните подразделения, за да се прикрие текущата работа или да се въведе в заблуда противникът относно хода на работата, нейните цели и крайни срокове. Критично важните разработки не трябва да стават известни на противника по-рано от момента, в който висшето военно-политическо ръководство на страната счете за целесъобразно“, заяви военният експерт Игор Коротченко.
Посейдон
През 2018 г. президентът Путин в обръщението си към Федералното събрание заяви за наличието на нови видове стратегически оръжия в Русия, които нямат аналози в света. Създаването и серийното производство на „Циркон“, „Авангард“, „Посейдон“, „Кинжал“ и сега на „Орешник“ бе пълна изненада за Запада и за това голяма заслуга имат и структурите на ФСБ - Департаментът за военно контраразузнаване и Службата за икономическа сигурност.
Тъй като все още параметрите на „Орешник“ са дълбоко засекретени, а, от друга страна се смята, че тя е нещо между „Искандер-М2“ и наследник на РСД „Пионер“, даваме техните тактико-технически характеристики в таблицата. Времето ще покаже обаче дали „Орешник“ е вкусен лешник за Запада или лешникотрошачка на техните системи за ПВО/ПРО, способна да промени правилата за водене на война.
Димитър Ставрев, военен експерт