0

Б ивш офицер от руските ядрени сили, който е избягал от страната след началото на войната с Украйна, разказа за истинската ситуация в секретната ядрена база, където е служил, предаде "Фокус".

ВЪРВИМ ЛИ КЪМ ТРЕТА СВЕТОВНА?! Русия вече по-лесно може да използва ядрено оръжие!

В интервю пред Би Би Си той сподели подробности от живота на военните в съоръженията, готовността им за ядрени удари и строгия контрол на ФСБ.

Украйна хвърля „Дебелака“ върху Русия, ако Тръмп спре помощта!

По думите му офицерите, които служат в ядрени съоръжения, не се изпращат на фронта, получават добри заплати, но в същото време са напълно изолирани от обществото.

Веднага след като Русия е нахлула в Украйна през февруари 2022 г., базата, в която служи офицерът, е била приведена в пълна бойна готовност.

"Преди това имахме само учения. Но в деня на началото на войната оръжието беше напълно изправно. Бяхме готови да използваме нашите сили в морето и във въздуха и теоретично да нанесем ядрен удар. Тревогата беше отменена едва след две-три седмици", посочва бившият офицер.

Той отрича твърденията, че руските ядрени бойни глави са негодни, като уверява, че те се поддържат редовно и са в изправност.

Събеседникът на Би Би Си говори и за необичайните заповеди, които руските военни са принудени да изпълняват.

Една от тях е да се изнасят лекции с пропаганда, насочена срещу цивилни украинци. Той го нарича "червена линия" и отказал да следва заповедта - за това е изпратен в щурмова бригада на фронта, но успява да избяга и да напусне Русия.

Според Федерацията на американските учени Русия разполага с около 4380 ядрени бойни глави, от които около 1700 се считат за готови за употреба. Ядрените глави в готовност на САЩ са приблизително същия брой. Много от тях са разположени на междуконтинентални балистични ракети, срещу които на практика няма защита.

Според новия Договор за съкращаване на стратегическите оръжия нито Русия, нито САЩ имат право да пренасочват междуконтинентални ракети за прехващане на оръжията на противника, с изключение на четири американски ракети. Последните са част от опита на САЩ да създадат система за защита от ядрен удар, разработена в началото на 70-те години на миналия век.

В момента САЩ имат нова система, изградена от "Боинг", която на теория е способна да защитава цялата им територия, включително Аляска и Хавай, срещу атаки с балистични ракети с голям обсег. Тя не използва бойни глави, а специални проектили, които трябва да унищожат противниковата ракета със силата, генерирана от кинетичната им енергия. Но САЩ имат само 44 такива. От 2017 г. насам Русия също има подобна система.

Източник: Vesti.bg