С амо за четири години – от пролетта на 2021 година, когато заемаше поста на икономически министър в първия служебен кабинет на Стефан Янев допреди три дни, когато подаде оставка като съпредседател на „Продължаваме промяната“ (ПП) - Кирил Петков се издигна стремглаво до политическия връх и падна от него. Петков болезнено разбра, че внимателно трябва да подбира хората зад гърба си, особено тези, с които да борят корупцията. Това е един от основните принципи, върху които бе построена и създадена ПП „нулева толерантност към корупцията“. Сега обаче именно съмнения за корупция в редиците на ПП станаха причина той да напусне поста си на колидер и дори да се откаже от мястото си като депутат в Народното събрание. Дали това наистина е реално излизане от политиката или просто временна стъпка встрани, тепърва ще стане ясно.
ИЗНЕНАДА: Кирил Петков пуснал молба за отпуск вместо оставка!
КОРУПЦИОННИЯТ СКАНДАЛ: Пороят от оставки в ПП не секва!
Политическият път на Кирил Петков: Подсказваше ли нещо, че такъв ще е краят?
.
Свобода
В сряда, когато без нито един негов съпартиец до рамото обяви, че сдава поста си и през следващите шест месеца ПП ще се ръководи от Асен Василев, Петков даде заявка, че избира „свободата“ пред това да се превърне в „стар и вампирясал политик“. И намекна на останалите партийни лидери, че и те трябва да направят същото.
Петков е роден през 1980 година в Пловдив, но е отраснал в София. През 1994 година заминава с родителите си за Канада, където завършва финанси в Университета на Британска Колумбия във Ванкувър и магистратура по бизнес администрация в Харвардския университет. Първият му досег с политиката е през 2017 година. Тогава е избран за член на Изпълнителния съвет на новоучредената „Да, България“. Името му обаче придобива популярност през пролетта на 2018 година покрай спасителната акция за алпиниста ни Боян Петров. След 13 дни търсене обаче акцията бе прекратена, а Боян Петров завинаги остана в Хималаите. По случая обаче имаше и противоречиви коментари – доколко Петков има принос за провеждането на самата акция по издирване на родния алпинист.
Власт
Реалното влизане на Петков в политиката е през 2021 година, когато става икономически министър в служебния кабинет на Стефан Янев, назначен от президента Румен Радев. През есента на същата година двамата с Асен Василев представят новия си проект „Продължаваме промяната“. На изборите през ноември на 2021 година ПП става първа политическа сила, а през декември Петков е избран за премиер на правителството между ПП, ДБ, ИТН и БСП.
Междувременно пак през 2021 година името му бе замесено в първия скандал – станал е министър на икономиката в кабинета „Янев“ в нарушение на закона. В заявлението си при заемането на поста е посочил, че вече няма канадско гражданство, а само българско. Към онзи момент обаче няма официално потвърждение от тамошните власти, че го освобождават от канадския му паспорт. Стигна се до разследване. През октомври 2021 година Конституционният съд излезе с решение, че указът, с който президентът Румен Радев е назначил Петков за министър в кабинета „Янев“, е противоконституционен. През лятото на 2022 година правителството на Кирил Петков пада от власт, след като ИТН подкрепя вота на недоверие. Пак по същото време отношенията на ПП с Радев се влошават. Че е настъпило сериозно замразяване с държавния глава, си пролича и по негово изказване през декември 2022 година, когато Радев сравни Кирил Петков и Асен Василев с „шарлатани“.
.
Грешка
Стратегическа грешка на Петков като премиер се оказва и нареждането му да се арестува лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, тогава в опозиция, заедно с други двама души – бившия финансов министър Владислав Горанов и пиара на ГЕРБ Севдалина Арнаудов. За това и в момента се води дело, а Петков е с обвинения за превишаване на правата си като министър-председател. ПП стига до властта за втори път и през лятото на 2023 година, когато бе създадена т.нар. сглобка и кабинетът „Денков-Габриел“. Въпреки че официално правителството бе с мандата на ПП-ДБ, то бе избрано с гласовете на ГЕРБ и ДПС. И така до март 2023 година, когато ротацията се провали. Последният казус с напускането на районни кметове и общинари от редиците на ПП в София доведе до появата на запис, в който се говори за корупционни схеми в Столичната община и начин на разпределение на обществени поръчки. Именно този запис бе формалната причина Петков да подаде оставка и да поеме отговорността за „кадровите грешки“ на ПП в столицата.
Записи
Това обаче не е първият запис, който оказва влияние върху политическата му кариера и хвърля съмнения над името му. Такъв е записът от май 2023 година на онлайн заседание на Националния съвет на ПП, публикуван в общественото пространство от Радостин Василев.
Именно в този запис Кирил Петков говори за „ала-бала през президента“ , как подкрепата за тях е не повече от 10% и как трябва да се спаси имунитетът на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов.
Вторият такъв запис е от януари 2025 година. Тогава Петков се яви в прокуратурата по делото за ареста на Борисов. На входа Петков бе посрещнат от симпатизанти на ПП, а видеото бе излъчвано на живо в социалните мрежи. На кадрите се вижда как Петков се прегръща с един от привържениците и се обръща към него с думите: „Охо, сенсей“. На свой ред мъжът му казва: „Само да ти кажа, уредено е всичко, няма да се притесняваш, говорено е. Горе главата! С баща ти сме ги хванали нещата, да знаеш". По-късно се разбра, че сенсеят всъщност е Явор Дянков - председател е на българската шотокан карате-до федерация и е треньор на Петков.
.
Покрай политиката обаче Петков има и редица други хобита, за които споделя и в профилите си в социалните мрежи. През зимата кара сноуборд, а през лятото се качва на сърф на любимия за него плаж Корал. Това, че обича планината, си проличава и от негов пост от Великден, когато заедно със съпругата си Линда и дъщерите си са били на разходка в Родопите. През март тази година е фучал със сноуборда в Рила. „Рила планина е много красива през всички сезони, но слънчевите мартенски дни в местността на Седемте рилски езера са ми любими!“, пише Петков във Фейсбук.
Дълго време Петков бе част от неправителствената организация „Да запазим Корал“. Излиза от нея през 2021 година, което е важно условие, за да бъде министър. И това обаче не минава без проблеми и предизвиква политически шум. В резултат в момента колежката му Лена Бориславова е с обвинение, че е подала неистински документи в Агенцията по вписванията, с които да удостовери, че Петков вече не е член на ръководството на „Да запазим Корал“, а за целта е поставила подписите на останалите членове на сдружението.
