М еркурий освен ретрограден с всичките му плюсове и минуси за зодиите на хората може да се окаже и с възлово значение за оцеляването на човечеството в техническо отношение, твърдят учени.
Планетата буквално е набита с любиите на "златотърсачките" диаманти. Ново проучване с помощта на компютри показва, че веднага под кората има слой с около 18 километра диаманти, а това досега бе неизвестно.
Графити
Учените знаеха, че горният слой на планетата е съставен от графит и затова тя е черна в телескопите. Същият графит от векове се използва на Земята за моливи. Но тук е в огромни количества. Апарати на НАСА са правили подробно сканиране на повърхността на планетата и все още учените не могат да отговорят подобаващо защо там има графит, което не им пречи да дават различни теории. По химичен състав графитът си е водород. Но в един момент графитът става диамант, който пак е водород. И така това се проточва на цели 18 километра ширина. Диамантите в една степен се използват за бижута, а в съвременната индустрия са незаменими. Това прави Меркурий особено привлекателна дестинация за космически полети, но не за разглеждане, а за добив именно на ценния ресурс.
Полети
Белгийски и китайски учени са изследвали проучванията на НАСА и са стигнали до модела с диамантите на Меркурий. От космическата агенция пък вече сериозно се замислят за пътувания до най-близката до Слънцето планета. На Меркурий условията са жестоки, но може да се окаже, че всъщност са по-подходящи за заселване от тези на Марс, а и по-лесно се стига до там. Едната страна винаги е огрята от Слънцето, докато другата е в сянка. На полюсите има открита вода в замръзнало състояние и това прави привлекателна планетата.
От НАСА твърдят, че по структура Меркурий е планетата, която най-много наподобява Земята с твърда кора, скалиста мантия и ядро. А диамантите създават силно магнитно поле, което също напомня за земното, но се смята, че на нашата планета то е от движението на магмата.
Вече сериозни учени проучват въпроса как по-безопасно могат да бъдат осъществявани полети и след това да бъдат добивани диамантите, от които ще се изплаща цялата дейност. А други направо казват – забравете за Марс, летете до Меркурий и се заселете там! Тук само трябва да се добави, че това няма да е екскурзия, а битка с жестоките реалности всяка една минута.
Георги П. Димитров