Н астъпи сезонът на дивите патици. И за пореден път си задаваме въпроса коя е най-добрата екипировка за този лов? Защото природата е снабдила представителите на плаващия дивеч с уникално зрение, за което не е лошо да знаем повече.
Всъщност не е възможно с нашето бинокулярно зрение и тясно зрително поле да си представим как изглежда светът за една патица.
Освен ако не предположим, че очите ни са с големината на грейпфрути и са разположени на мястото на ушите. В сравнение със зрителните способности на една патица, ние, хората, имаме късоглед, размазан и тунелно ограничен поглед към света.
И ЛОВЕЦ СЪМ, И РИБАР СЪМ: Ловим балканката с ларви, пристъпваме тихо, за да не подплашим пъстървата
И така, могат ли патиците действително да виждат неща, които ние не можем? Да, могат. Което едва ли ще прозвучи изненадващо за онези от вас, които са прекарвали часове в опити да ги приближат (или да ги докарат по-близо до себе си).
Сравнение
Като конструкция очите на патиците са подобни на човешките. Те също притежават цветно зрение, дори много по-цветно, отколкото можем да предположим. Ако си представим нашия свят като кутия с 24 цвята пастели, то светът на патиците ще е кутия с поне 64 цвята, тъй като те различават много повече нюанси от нас.
И хората, и патиците имат подобно устроени зрителни нерви. И хората, и патиците възприемат света като серия от непрекъснати образи, формиращи се в мозъка от светочувствителни нервни клетки. Но независимо от приликите в оптичните апарати, съществуват и редица съществени разлики, вследствие на които, ако една патица и един човек наблюдават една и съща сцена, те... изобщо няма да видят едни и същи неща!
Добро време за риболов: Щуката кълве при буря, кефалът при лек вятър
За разлика от човешкото око, което е с овална форма, окото на патицата е плоско. Структурата му е такава, че действа като супер широкоъгълен обектив на камера. Формата и големият размер му позволяват да вижда едновременно и еднакво ясно фокусирани обекти, разположени и близо, и далеч, при това пръснати върху голяма част от хоризонта. Странично разположените очи осигуряват изключително широко зрително поле – някъде от порядъка на 340 градуса.
Което означава, че патиците (както и повечето птици) могат да видят съвсем ясно обекти, разположени в почти пълен кръг около и над тях, с изключение на една тясна сляпа ивица точно зад гърба им. И при това без дори да е нужно да помръдват главата си!
Предимства
И така, какви преимущества имат патиците от всичко това? На първо място, когато летят на големи височини, те не възприемат разстоянието под себе си така както ние. Те виждат еднакво добре фокусирани и обектите около себе си, и предметите на земята. И безпогрешно отчитат движенията дори на малки обекти.
ХАКУНА МАТАТА: Диви прасета тероризират столичен квартал (ВИДЕО)
На второ място, когато са на земята или във водата, те са изключително наблюдателни спрямо неприятелите и хищниците, защото зрението им позволява да засичат движението в почти пълен кръг около и над себе си.
Казано простичко – ако направите сбор от зрителните способности на патиците и уменията им да се учат и адаптират, няма да е никак трудно да разберете защо камуфлажът и укритията са неразделна част от ловната екипировка.
Ето защо, ако от днес нататък някой приятел ловец ви попита защо патиците имат такива големи очи, спокойно можете да му отвърнете с онази известна реплика от приказката за Червената шапчица: „За да те виждат по-добре!”.
Йото Пацов