Н овият президент на Полша Карол Навроцки е напълно непознато име в политиката.

ОБРАТ В ПОЛСКИТЕ ИЗБОРИ ЗА ПРЕЗИДЕНТ: Националист оглави държавата! (СНИМКИ)

Националистът без никакъв политически опит спечели изборите абсолютно на косъм, като така „подобри“ резултата на Румъния, където колегата му ултранационалист Симион не успя да пресече финалната права на балотажа.

Ситуацията обаче е ясна – Навроцки е поредният десен лидер, който преразглежда статуквото на либерална Европа. Може би е време и тя да преразгледа как точно стои в свят, където идеите за националните държави се завръщат с пълен напред, междудържавните спорове са на масата, а либерализмът отдавна не е на мода.

Специфика

Полша обаче е в по-различна ситуация от други централноевропейски нации. В Румъния изгубилият кандидат-президент Джордже Симион е обвързан с проруски позиции, а формацията му е подозирана като канал за хибридна война от Москва. Унгарският премиер Виктор Орбан не крие симпатиите си към Путин и антипатиите си към европейската политика за подкрепа на Украйна. Подобна, дори още по-крайна е позицията и на друг лидер от бившия соцлагер – словашкия премиер Роберт Фицо.

За разлика от всички тях полякът Навроцки не се противопоставя на европейската подкрепа за Украйна. Като поляк, а и като твърд антикомунист той няма как да симпатизира и на Путинова Русия. През 2024 г. заради присъствието му при демонтирането на Паметника на благодарността към Червената армия в Глубчице той е обявен в списъка на издирваните лица от Руската федерация.

Клането

Но съвсем разбираемо, той споделя страховете на сънародниците си относно украинските бежанци – в Полша те са над милион и социалното напрежение е факт. Навроцки е и против членството на Киев в НАТО. Но не поради симпатия към Москва, а по съвсем друга причина – иска първо решаване на двустранните нерешени въпроси, най-вече свързаните с Волинското клане. Полша официално го признава за геноцид, което се оспорва от Украйна. Все пак двете държави вече започнаха съвместния процес на ексхумация на жертвите от клането в Западна Украйна. Там през 1945 г. Украинската въстаническа армия, етническа паравоенна формация, сътрудничила с нацистка Германия, ликвидира между 70 и 120 души. Повечето от жертвите са били жени и деца. Това е само едно от поредицата кланета, извършени във Волиния, в днешна Украйна, след Втората световна война. Според историци общо около 100 хиляди полски цивилни са били убити, като има жертви евреи, арменци, руснаци и чехи. А ексхумацията и препогребването е една от водещите теми на Института за национална памет, ръководен от Навроцки.

У дома

В оспорваната кампания за президентските избори в Полша доминираше миналото на Навроцки, 42-годишен историк, родом от Гданск, откъдето е и лидерът на „Солидарност“ и предишен президент Лех Валенса. Новият президент се дипломира в родния си град и досега бе известен единствено като директор на тамошния музей, посветен на Втората световна война, и с работата си по теми за историческата памет. Самият Валенса реагира на избора на Навроцки с коментара: „Сбогом, Полша“, цитиран от негов съмишленик в социалните мрежи.

Навроцки пише и под псевдоним, като издава книга за силовите групировки и най-известните гангстери в родината си през 80-те години на ХХ век, преди падането на комунизма. Той е бил и директор на Института за историческата памет, където е имал достъп до документи с висока степен на секретност.

В предизборната кампания обаче се коментираха два факта – как е придобил апартамент от пенсионер чрез манипулации и как е бил част от организирани сбивания на футболни агитки. Той не ги отрече и това още повече се хареса на избирателите.

„Всичките ми спортни дейности се основаваха на силата на сърцето ми, силата на мускулите ми, на юмруците ми“, каза Навроцки, боксьор аматьор. „Това беше честно състезание, независимо от формата.“ Що се отнася до апартамента, той обяви, че го дава за благотворителност, отхвърляйки „медийни лъжи“. Трети скандален момент се появи, когато по време на тв дебати на живо той поставил пакетче тютюн за смучене „снус“ под езика си. Това обаче не е забранено – само води до рак на гърлото.

Анти

Фактът, че новият президент идва от низините, бе използван от екипа му изцяло в негова полза. Той бе противопоставен на съперника му либерален ерудит, който бил „откъснат от света“ и не разбирал обикновените поляци. Така фактът, че кметът на Варшава Тшасковски, който загуби изборите, говори пет езика, изведнъж стана повод за подигравки. Той получи прякора Базур – полонизирана транскрипция на френската дума „bonjour“ (добър ден).

Така противоречията по-скоро ще се изведат на вътрешнополитическо равнище, а в глобален план партньорите ще търсят допирните точки с Навроцки, който се ползва и с благоволението на американския лидер Доналд Тръмп. Полша е много голяма и много важна държава в НАТО и в ЕС, а новият й президент е определян от коментаторите като „нещо като Джорджа Мелони в Италия“ – десен консерватор, който обаче не стига до крайностите на крайнодесните идеологии. Той по-скоро е ориентиран към религиозен консерватизъм. Години наред Полша бе доминирана от партията „Право и справедливост“ на братята Качински, която проповядва много затворен обществен дискурс – християнски, католически, основан на традиционни семейни ценности. Така държавата е може би последната в Европа, където жените все още нямат свободно право на аборт.

Подобни въпроси ще бъдат в центъра на конфликта, който вероятно ще се зароди между либерала премиер Доналд Туск и консерватора президент Карол Навроцки. В Полша президентът има право да налага вето на закони, за които правителството няма достатъчно мнозинство в парламента, за да ги прокара самостоятелно. А настоящото е в тази ситуация.