0

С ериозен удар по наркокартелите в Мексико се готви от САЩ, след като президентите Доналд Тръмп и Клаудия Шейнбаум се разбраха само с един телефонен разговор в началото на седмицата. Една от основните мишени е кланът Синалоа, за който се появи и информация, че стои зад Армията за национално освобождение в Колумбия.

Не е тайна, че в момента по границата с Венецуела се води ожесточена битка за кокаиновите полета, а продукцията през Мексико достига САЩ. Като част от набързо договорена сделка за предотвратяване на заплахата на Тръмп от мита от 25 процента върху целия мексикански внос в САЩ - ход, който доведе до катастрофа за експортно ориентираната икономика на Мексико - Шейнбаум се съгласи да изпрати 10 000 допълнителни войници от Националната гвардия на границата, за да спре нелегалния износ на силно мощния опиоид фентанил. Това беше основен приоритет за Тръмп. Но с около 20 000 камиона и 208 000 коли, пресичащи границата всеки ден, малко експерти смятат, че няколко хиляди допълнителни войници ще имат голямо значение по протежение на граница от 2000 мили, тъй като те търсят толкова концентриран наркотик, че годишните незаконни доставки от САЩ биха се поместили в няколко пикапа.

Действия

Действията на Тръмп може да се усетят по цял свят, но тяхното въздействие в Мексико е особено силно. Втората по големина икономика в Латинска Америка е най-големият търговски партньор на САЩ. Тяхната обща граница от близо 2000 мили е най-натовареното международно сухоземно преминаване в света. С идването на Тръмп започва и все по-сериозна борба с организираната престъпност и наркотрафика, както и върху ключовите въпроси на миграцията и двустранната търговия. Вземането на мерки в Мексико не е случайно, защото американска военна инвазия в Мексико под предлог за елиминиране на наркобароните е идея, която Тръмп вече е изказвал по време на първия си мандат, а сега тя набира нова сила.

Кръвно

Картелът Синалоа (на испански: Cártel de Sinaloa) или (Картел от Синалоа), също познат като Организация на Гусман Лоера, както и Кръвен съюз или Федерация, е престъпна организация в Мексико за трафик на наркотици и се счита за най-голямата в страната.

Картелът е основан в късната част на 1980-те години и е базиран основно в град Кулиакан, щата Синалоа, с дейност на територията на щатите Долна Калифорния, Дуранго, Сонора и Чиуауа. Федерацията се разпада частично, след като братята Белтран-Лейва се отделят от нея. Според разузнавателните служби на САЩ картелът представлява най-мощната организация за трафик на наркотици в света. Той оперира в така наречения златен триъгълник между щатите Синалоа, Дуранго и Чиуауа. Регионът е основен производител на опиум и марихуана в Мексико. Според главния прокурор на САЩ Уилям Бар картелът е отговорен за внасянето и дистрибуцията на почти 180 тона кокаин и големи количества хероин между 1990 и 2008 г. В САЩ е свързан основно с разпределението на кокаин, хероин, метамфетамини, марихуана и екстази. Картелът е също и основен доставчик на нелегален фентанил за Северна Америка. Към 2017 г. картелът е най-активният наркокартел в трафика и разпространението на забранени вещества в САЩ. След ареста на Хоакин „Ел Чапо“ Гусман картелът се ръководи от Исмаел Замбада Гарсия (с прякор Ел Майо) и синовете на Гусман – Алфредо и Иван Салазар.

Лидери

Към настоящия момент Мексико продължава да изисква от американските власти да изяснят ареста на лидера на Синалоа Исмаел „Майо“ Замбада, за когото се подозира, че е бил обект на тайна операция от американските сили през юли. Това взаимно недоверие се засилва от многократни сблъсъци през последните години, включително ареста на генерал Салвадор Сиенфуегос в Лос Анджелис през 2020 г. Обвинен в наркотрафик от американските власти, той беше върнат в Мексико с обещание да бъде разследван и преследван там – само за да бъде първо оправдан от прокурорите, а след това награден от президента Лопес Обрадор.

„Сътрудничеството между САЩ и Мексико по отношение на сигурността не е плавно“, каза бившият мексикански посланик в САЩ Херонимо Гутиерес. „Мексико има големи предизвикателства, които все още трябва да реши“. Някои експерти предлагат сключването на договор за сигурност между Мексико и САЩ, подобно на търговското споразумение, за да се справят с проблема, без той да бъде засенчен от бизнес или миграционни съображения. Това е идея, която си струва да бъде проучена. Картелите в Мексико представляват жестока заплаха и за двете страни, която изисква по-ефективен отговор. Но за да се случи това, Мексико и САЩ трябва да проведат откровен разговор за общите си цели и то не по телефона, а на четири очи между президентите.

Прокопали трасе под река Рио Гранде

Граничните власти откриха незаконен тунел, свързващ мексиканския град Сиудад Хуарес и Ел Пасо, Тексас. Той минава под река Рио Гранде и е широк малко над метър и висок около два метра. Тунелът е укрепен с дървени греди и оборудван с осветление и вентилация. Смята се, че това е само един от многобройните тунели, прокопани под границата между Мексико и САЩ за трафик на наркотици и мигранти. В момента мексиканското правителство е увеличило броя на патрулите на стратегически места в Хуарес и в тясно сътрудничество в САЩ издирват и други такива трасета.

Спипаха наркобарон по снимки на жена му инфлуенсърка

Топ бос на наркокартел, който е оцелял при два опита за убийство, беше арестуван в Обединеното кралство, след като съпругата му издаде ключови подробности в снимки от почивката си за 16 000 паунда. 43-годишният Луис Грихалба беше издирван в САЩ по обвинения в износ на кокаин от Коста Рика. Той пристигнал в Лондон, за да отпразнува Нова година със съпругата си Естефания Макдоналд Родригес. Агентите на Американската администрация за борба с наркотиците (DEA) са проследявали нейните публикации в социалните медии за посещения в Обединеното кралство и Париж. В една публикация Грихалба и съпругата му, облечена в кремаво палто с кожена яка, са снимани пред Айфеловата кула. Няколко дни по-късно цъфва в района на Лондонския мост. Жената и босът вече са следени и така на 29 декември Луис Пикадо Грихалба е задържан под стража на моста.