Д еца изпадат в нервна криза заради парче торта, ако имат проблеми, свързани с анорексия или булимия.
Това потвърди пред „Здраве с „Телеграф“ педиатърът Весела Александрова, с която говорихме по темата за рисковете и честота на проблема при тийнейджърите.
„За съжаление има и по-тежки случаи, при които идват деца, изпаднали в нервна криза. Имала съм дете, момиче на 14 години, което го докараха вечерта в нервна криза, буйстващо. Имало рожден ден и му казали, че е хубаво и нормално да хапне едно парче торта. Хапнало го, но не е могла веднага да отиде да повърне или там, каквото е искала да направи, и изпада в шок, защото това я изкарва извън зоната на комфорт. Тя няма контрол над ситуацията и положението действително беше сериозно“, разказва д-р Александрова и признава, че в такава ситуация педиатрите не могат много да се намесват. „Хубаво е да се говори с детски психиатър. Той може да добави някакво лекарство или да се търсят варианти и за работа с родителите. Защото те наистина трябва да знаят как да реагират и да подхождат правилно, за да няма допълнителни усложнения“, обяснява специалистът.
Честота
„Анорексията и булимията се срещат по-често при момичетата, но ги има и при момчетата. Затлъстяването е и при двата пола. При момичетата са по-високи изискванията за този боди имидж, докато при момчетата по-късно се заражда идеята, че трябва да изглеждат по някакъв определен начин. При момичетата това е много по-застъпено“, казва още младата лекарка от Бургас.
„В кабинета такива деца, дори да са по-големи, не идват сами, а ги водят родителите. Винаги при търсенето на проблема се започва с по-леките варианти – разговора, консултацията с психолог, защото самият стрес понякога ни пречи на цялостното себеусещане и самочувствие и на първо време трябва да се работи с това. Редно е на първо място да се види откъде идва проблемът и след това да се дават съвети как да се храним, за да нямаме проблеми с визията. Да казваме, че може да се хапват тия и тия неща, и няма да има проблеми. Вместо да повръщаш после и да гладуваш, може да започнеш да спортуваш и да вкараш в употреба това, което си хапнал. Тук е фокусът в разговора и разясняването на ползите.
Знаци
Знаците, за които родителите трябва да внимават, за да не се стига до крайни фази при анорексията и булимията, са да няма рязък спад на тегло в необичайно кратък срок и необичайно поведение. Например отказ да се хранят с останалите членове на семейството на масата, а да се хранят в своята стая, където не е сигурно колко и дали изяждат. Децата сами преценяват какво ще ядат и какво ще заметат под килима, образно казано. Най-сигурният сигнал, че нещо се случва в тази посока, е нещо нетипично в поведението. Родителите най-добре си познават децата и би трябвало да забележат, за да потърсят и помощ, ако сами не се справят с разговорите и съветите, които ще дадат. На година в моята практика засичам по 4-5 такива случая“, споделя още д-р Весела Александрова.
Диета
„Храната ни трябва да е балансирана, за да нямаме проблеми. На всички деца го казвам, защото много често идват такива със затлъстяване или с обратния случай - на такива, които отиват в крайности и стигат до анорексия и булимия. Напоследък е изключително често да се срещнат точно такива вторично-съхранителни психологически разстройства с прекаляването или избягването на някакви храни. Трябва да има баланс във всичко. За организма е най-добре в менюто да има и протеин, и въглехидрати, и някаква мазнина в определено количество. Плодовете и зеленчуците да са неизменна част от това, което ядем“, категоричен е специалистът. Тя дава и други съвети, относно това как не само тийнейджърите, но и по-големите могат да се грижат по-добре за себе си.
Природа
„Хубаво е да се прекарва повече време сред природата и да се разчита на естествените лечители, каквито са слънцето и чистият въздух. Всички трябва да се движат повече и да спортуват. Няма нужда да е някакво извънредно натоварване, което носи риск и от травми, а и по-сериозни усилия. Може да се прави и някакъв вид медитация. Хубаво е човек да седне насаме със себе си. Хората, и най-вече младите, много ги плаши това да изоставят екраните и да се вглъбят по някакъв начин и да постоят на тишина и спокойствие. Малко философско звучи, но и лекарите препоръчваме да се вслушваме повече в тялото си, защото то си ни подсказва от какво има нужда. Няма правилна рецепта относно това кой от какво има нужда, при всеки е индивидуално“.
Неврозата е насочена
към собствените страхове
Анорексия невроза е вид хранително разстройство, което не е насочено към храната, а към собствени страхове, влияещи на храненията. Хората с анорексия се опитват да преодолеят емоционалните си проблеми чрез нездравословна загуба на тегло. В някои случаи това може да доведе до животозастрашаващи живота усложнения. Подобно на останалите видове хранителни разстройства, анорексия невроза може изцяло да превземе живота ви и да бъде особено трудна за преодоляване. Необходима е помощ от специалист психолог.
Булимия невроза или накратко само булимия също е сериозно хранително разстройство, което може да бъде и животозастрашаващо. Хората с булимия тайно преяждат безконтролно и след това се опитват да компенсират за поведението си, прилагайки нездравословни методи – предизвикват повръщане или злоупотребяват с медикаменти като лаксативи, добавки за отслабване, диуретици и клизми. Някои от тях прибягват и до свръхфизическо натоварване, спазване на строга диета или гладуване.
