0

Симеон Миланов е актуалният кондиционен треньор на женския национален отбор по волейбол. Освен това той е терапевт, като специалността му са спортните и възстановителните масажи. Има богат опит в работата с редица спортни отбори. Като такъв той не обезценява силата на масажа, напротив. Знае много добре, че те имат страхотно действие, когато се прилагат като част от процеса. Интересно е какво сподели той, представяйки своята гледна за здравословния начин на живот с читателите на „Здраве с Телеграф“.

Само с масаж няма как да отслабнете, категоричен е Симеон Миланов и добавя, че всички тези техники за апаратни масажи и мързеливо отслабване са по-скоро маркетинг трикове за продажба на една илюзия, но не и ефективен начин за здравословно отслабване. Всъщност той е застъпник на едно основно правило и то е, че винаги във всяко нещо трябва да се търси златната среда и да не се прекалява с нищо. Нито с прекалените тренировки, нито с изпадането в крайности към определени храни.

Методиката му за здравословен режим за влизане във форма лежи на няколко основни принципа. Първият е да не се допускат крайности в храненето и безумни ограничения. Според Симеон е много грешно да се дават съвети от типа „Това трябва да ядеш и това не трябва да ядеш“. Хранителният режим трябва да бъде изготвен индивидуално, спрямо потребностите на хората, да се вземе предвид здравословното състояние, ежедневието им и др. „Това, което спортът дава, абсолютно нито една машина, терапия или добавка няма как да ти го даде“, уверен е експертът.

Захар

„Така модерното хранене без захар например може да е подходящо за един тип хора, но за други да не е. Хората се хващат за нещо, което са чули. Без да го осмислят дали е подходящо за начина им на живот. Сладкото е основният хранителен източник на мозъка, ако го спрем, тотално ставаме раздразнителни и агресивни. От друга страна, прекалената консумация на захар е храна за ракови клетки и други болести. Тук пак прилагаме правилото за златната среда. Същото е със солта - някои я спират напълно. Но не забравяйте, че „отровата е в дозата”, разказва той. „Работата на треньора е да се съобрази с всички тези фактори. Все пак, ако трябва да се даде някакъв общ съвет за храненето, то би бил такъв - не пропускайте закуската. Това е стартът на деня и е добре да го започнем с някаква енергия. Хапнете някакви белтъчини, те ще ви заредят. Сутрин не е много добре да се яде сладко, ще се вдигне инсулинът и така цял ден ще ти се яде сладко. Препоръчвам белтъчини, бъркани яйца, печен бекон, омлет“, съветва Симеон.

Глутен

По отношение на овесените ядки казва, че са нож с две остриета - особено за жените. „Те съдържат глутен, понякога тялото не ги преработва правилно и се получава едно подуване на корема”, добавя той. По отношение на фастинга Симеон също съветва да не се изпада в крайности. Той може да е подходящ за едни хора, а на други да вреди. „Аз например съм го правил цял живот, без да знам. Не закусвам, защото моят начин на живот го позволява. Първото ми хапване е в 13,30. Първите ми тренировки са в 7 докъм 12, така че нямам кога. Ако хапна сутринта, на работа после цял ден ми се спи. Ако работиш обаче в офис от 8 до 17,00 и ставаш в 7 за работа и се оставиш на глад, някъде към обяд вече мозъкът ти ще спре да функционира правилно. И все пак ако сте решили да започнете подобно нещо, не се хвърляйте в големи интервали. Започнете с няколко часа, за да не се стресира тялото ви“, съветва треньорът.

Обяд

Най-добрият обяд според него е месо със зеленчуци на пара. „Не комбинирайте месото с ориз или картофи“, категоричен е Миланов. За съжаление в народната ни кухня основната комбинация е на свинско или пиле с ориз или картофи и така сме свикнали по традиция, но е добре да се промени. Стомахът се натоварва, когато се вкарат за обработка и месо, и въглехидрати. „Ризото и паста също е по-добре да не комбинирате с месо - препоръчва експертът и добавя: - За вечеря хапвайте възможно най-леката храна, за да оставим стомаха през нощта да си почива“.

Като голяма грешка Симеон отчита и факта, че хората забравят да пият вода и съветва да пият между 2,5 л до 5 на ден в зависимост от килограмите на човек. „Водата ни дава тонус. Отделно - кожата, косата и ноктите се хранят чрез водата. За сметка на това пият много кафета, а има едно правило, че за всяко кафе на ден трябва да се добавя по още половин литър вода на ден“, казва Симеон.

Движение

Треньорът припомня още, че „движението е здраве. Няма причина и оправдание като това, че си на определена възраст или ти липсва време, за да не се движиш. Липсата на средства за личен треньор също не трябва да ни спира, защото дори ходенето пеша всеки ден е движение, което ще подобри нашето здраве. „Ходенето е най- естественото движение на човека. Така че сега ще се оправи времето и ще има повече възможности, но дори и през зимата облечете се повече и има толкова много паркове“, съветва той. 40-50 минути на ден са около 10 000 крачки, които са полезни за здравето на всеки човек. Ако все пак сте решили да влезете в залата - започнете с 3 тренировки на седмица и постепенно ги направете 4. В случай че търсите някакви по-големи резултати, разбира се, трябва да се увеличат. Не е добре да се създава стрес на тялото, когато се започва да се спортува. Затова постепенно се въвежда в ежедневието, за да се тонизира организмът.

„Съобразеното хранене и достатъчното движение са двата пътя към здравословния начин на живот. Те ще ви осигурят по-дълги и активни дни. Лошата храна и липсата на движение след време водят до проява в различни болести. За съжаление спортът в България се свързва с нацепено тяло с плочки, а реално много често точно такова тяло и неговото поддържане не носят нужните здравословни ползи. Съветът ми към всички е да спортуват с цел да са здрави, а не да гонят бързи резултати в преса и мускули. Тогава постиженията ще дойдат рано или късно, без да си съсипваме телата. Първо е важно да се погрижим за тях отвътре“, завърши Миланов.