“Роботът“ на „Спринт“ някак неусетно стана на 40, а това пък се превърна в повод за радост на меломаните и групата ще направи концерт на 13 март.
Мястото е зала 11 на НДК. И както гласи съобщението, концертът “СПРИНТ – Роботът” ще зарадва публиката с песни от албума, нови песни от последния албум на групата и големите хитове: „Хей, здравей“, „Телефона“, „Домино“ и др.
Спринт е от най-значимите групи в родната поп и рок музика
Албум
“Роботът” всъщност е първият винилов дългосвирещ албум на групата, а колкото и да е странно на пръв поглед, но и до ден днешен той е от най-продаваните подобни и особено високо ценен от колекционерите.
Всъщност групата прави истинска революция в родната музика и то няколко пъти. И се превръща постепенно в легенда на новата вълна, наричана после ню уейв, а след това и на електро попмузиката у нас. Песента „Спортна неделя“ е от най-динамичните в родната естрада и до ден днешен си става за мощно „куфеене“, както беше изразът едно време.
А пък с мощния компютърен саунд на „Роботът“ сякаш групата поглежда в бъдещето, което вече почти се случва с компютър, който ни води домашен робот. „Романтика нова децата откриват“, се пее в „Роботът“. И това през средата на 80-те години, когато не само у нас компютърът бе по-скоро фантастика, макар и да имаше добри примери.
Виниловата плоча Роботът се търси и днес от колекционерите
Първият сингъл от албума, “Като в приказката”, става и един от големите хитове на „Спринт“, която е обявена и за “Група на годината”. Албумът е издаван три пъти от „Балкантон“ в много големи тиражи - над 60 000 копия. Макар това да не се очаква тогава от група, свиреща в елитарен стил.
Чужбина
А тази революция в родния рок като звукозапис, аранжименти и стойностни текстове „Спринт“ изнесе и в чужбина.
През 1991 година „Спринт“ става първата българска група с професионален договор в Италия. Има множество участия у нас и по света, някъде гастролите продължават с години – Южна Корея, Виетнам, Съветския съюз и после Русия, Япония, Китай, Камбоджа, Кипър, Украйна, Армения, Беларус, Грузия, Франция, Кипър, Сърбия и др.
Спринт през годините изнасят над 3000 концерта
А що се отнася до въпросния концерт през март в НДК, то на него ще бъдат представени трима музиканти от оригиналният състав на групата. Това са: Пейо Пеев – ударни, вокал и основател на „Спринт“, Асен Драгнев – клавишни, вокал и автор на много от песните на групата, Евгений Симеонов – китара и вокал.
А там ще са също и музикантите от настоящия състав на групата: Милко Андреев – бас, китара и вокал, Венцислав Атанасов – китара и соло вокал, и вокалистките към групата Рени Зарева и Радостина Йовкова.
Пейо
Естествено, че най-дейната фигура в „Спринт“ е Пейо Пеев - ударни инструменти, акустична китара, композитор, аранжор и общо взето човек за всичко – от шеф до каквото се сетите.
Пейо Пеев е основната движеща сила на групата
Роден е в София. Първата си професионална група „Тонус“ създава през 1972 г. В нея участват Валентин Пензов, Мая Нешкова и Здравко Желязков и Катя Михайлова от бъдещия дует „Ритон“. Работи също с рокгрупа „Кристали“ в (1975 - 1977) и в група „Звезди“ с Петър Чернев (1977-1978). През 1979 г. заедно с Илия Кънчев създават група „Импулс“, а през 1981 г. решава, че му е време за негова собствена група и създава „Спринт“, в която работи и досега.
Работата му като композитор и аранжор започва още от първите песни на „Спринт“, „Усмихни се рано“ по текст на К. Аджаров, „Понеделници“, „Утро“ , „Колко си хубава“, „Може би“ и др.
Песента „Кой си ти“ получава наградата на БНР на „Златен Орфей“ 1995, а „Няма как да ти кажа“ взема първа награда на „Златен Орфей“ 1996. През 1989 г. организира първия рок фест в България „Рок за демокрация“ в подкрепа на промените в страната. Изключително активно участва оттогава до днес в организиране на различни инициативи, свързани с благотворителни каузи.
Пламен Ковачев е китарист, певец, композитор, аранжор.
Милко Андреев свири на клавишни инструменти, бас китара, китара, пее, композитор и аранжор е. Завършил е Българска музикална академия. Член е на „Спринт” от 2016 г.
Венцислав Атанасов - китара и вокал, е роден във Варна.
Асен Драгнев е композитор, аранжор, продуцент и изпълнител в „Спринт”. Син е на композитора Константин Драгнев–Графа – една от най-влиятелните фигури в българската популярна песен.
Асен Драгнев се занимава с музика от дете, свири на пиано. Опитва се да създаде първата си група още в гимназията заедно със съученика си Петър Писарски („Атлас“).
Сред по-известните му песни през този период са „Роботът“, „Хей, здравей“, „До телефона“. Постепенно се утвърждава сред новото поколение композитори и аранжори. Заедно с Александър Александров създават трио „Баракуда“, а през 1994 г. създава студийната формация „Кози рок“, с която издава два албума.
В днешно време съчетават опит и млада енергия
Автор на повече от двеста песни в областта на популярната музика, изпълнявани от известни български солисти и групи: дует „Ритон”, Маргарита Хранова, Васил Петров, Панайот Панайотов, група НЛО, Петко Петков и Стефка Минева, Чочо Владовски, Орлин Горанов, Жан Шейтанов, Силвия Кацарова, Васил Найденов, „Тоника СВ“, Георги Христов, Венета Рангелова, Лили Иванова, Борис Годжунов, Стенли, Йова Иванова, Роксана Белева, Ирина Флорин, Румяна Коцева и др.
![Георги П. Димитров](https://m.netinfo.bg/media/images/50402/50402867/50-50-georgi-dimitrov.jpg)