Д а пишем съобщения от Viber до WhatsApp и от Messenger до Тelegram?
Това в най-скоро време може да бъде възможно след влизането в сила преди дни на Регламента за цифровите пазари на Европейския съюз.
Гиганти
Очаква се този регламент сериозно да промени правилата, по които в момента работят световните технологични и интернет гиганти като Amazon, Meta, Apple, Google... Основен елемент в регламента е принуждаването на тези компании да отворят платформите си една към друга, като ги направят оперативно съвместими. Очаква се това да доведе до големи промени в начина, по който хората използват своите устройства и приложенията на тях.
Последствия
„Очакваме последствията да бъдат значителни“, казва Жерар де Грааф, експерт и една от основните движещи сили зад регламента. Миналия месец той стана директор на нов офис на ЕС в Сан Франциско, създаден основно за да разясни последиците от регламента на големите технологични компании, разположени в Силициевата долина.
„Ако имате iPhone, трябва да можете да изтегляте приложения не само от App Store, но и от други магазини за приложения“, казва Де Грааф. Регламентът изисква доминиращите платформи да допускат по-малки конкуренти и може също така да принуди WhatsApp на Meta да получава съобщения от конкурентни приложения като Signal или Telegram или да прекрати практиката устройствата на Amazon, Apple и Google да предпочитат собствените си приложения и услуги.
Срок
Въпреки че регламентът вече е в сила, технологичните платформи не трябва да се съобразяват с него незабавно. ЕС първо трябва да реши кои компании са големи и достатъчно утвърдени, за да бъдат класифицирани като основни играчи на пазара. Те ще бъдат подчинени на най-строгите правила. Де Грааф очаква, че около 12 компании ще бъдат в тази група, което ще бъде обявено през пролетта на 2023 г. Оттам насетне тези компании ще имат 6 месеца да се съобразят с новите правила.
Реакция
Де Грааф прогнозира вълна от съдебни дела, оспорващи новите европейски правила за гигантите от Калифорния, но въпреки това се надява на диалог. Именно затова е и пратен там. ЕС няколко пъти е налагал големи глоби срещу Google, Apple и други чрез антитръстови разследвания - механизъм, който поставя тежестта на доказване върху администрацията. Съгласно новия регламент вече отговорността ще е на компаниите да се съобразят с правилата. „Може да не им харесва, но това е положението“, казва Де Грааф. Законът също трябва да се прилага поетапно, като се очаква най-големите онлайн платформи да трябва да се съобразят с него в средата на 2024 г.
Деян Дянков