П овече от ясно е, че ние, хората, сме създали огромно количество екологични проблеми, които нанасят щети на природата. Това не значи, че трябва да ги отстраняваме поединично.
Понякога решенията изискват сложни технологии и армия от учени. А понякога е необходима помощта на нашите пухкави, плаващи или летящи приятели. Сега ще се запознаем с няколко удивителни животни – живи или създадени от човешка ръка – с такива свойства и способности, които помагат на изследователите да се борят с негативни екологични явления от глобалното затопляне до замърсяването на океаните. Това е междувидова работа в най-доброто й проявление.
1. Кучета
Най-добрите приятели на човека се оказват не само добри приятели, но и много способни борци за охрана на околната среда. Британски организации с такива имена като „Кучета за охрана на природата” се използват за отглеждане на популация от растения и животни, които изследователите наблюдават. Благодарение на прецизното си обоняние и способността бързо да се придвижват из труднопроходими местности кучетата не само откриват по миризмата труднооткриваеми животни, но и помагат да се открие местоположението на редки животни и растения. Проекти с такива кучета еколози се използват за проследяването на ягуари в тропическите гори на Амазонка и в Мексико, а също и в Китай за хималайските мечки, класифицирани като екологично уязвими. В бъдеще кучетата може да се използват даже за определянето на наличие на замърсители във въздуха в затворени помещения.
2. Арктически зъбат кит (нарвал)
Търсенето на доказателства за изменението на климата може да бъде сложно занимание, ако се опитате да измерите температурата на океана през зимата в ледените арктически води в района на Гренландия. Затова изследователите са се обърнали за помощ към опитните дълбоководни нарвали. 14 зъбати кита, оборудвани с термометри и малки спътникови предаватели, са помогнали на учените във Вашингтонския университет да определят, че водата в Бафиновия залив на 0,9 градуса по Целзий е по-топла, отколкото се е смятало по-рано. Изследователите се надяват, че тези „морски еднорози” ще продължат да помагат в разработването на по-точни климатични модели.
3. Роботизирана риба
Доктор Хуашенг Ху и група изследователи от Университета в Есекс, Великобритания, са разработили риба робот, снабдена с чувствителни датчици, които може да се използват за търсене на вещества, замърсяващи океана. Изследователите се надяват да използват рибата робот и за наблюдение за токсични вещества в крайбрежието на Уелс. Учени от Политехническия институт в Нюйоркския университет са създали и подобни риби роботи, които могат да отклоняват истински риби от опасности като нефтени разливи или подводни турбини.
4. Плъхове
Невзривените мини се явяват сериозна форма на опасност. Ежегодно те осакатяват или убиват хиляди живи създания. Затова определянето на тяхното местоположение и обезвреждане от бивши военни територии е крайно важна задача. Проблемът е в това, че твърде малко хора са склонни да рискуват живота си, за да обезвреждат такива мини. Затова са създадени цели отряди от плъхове. Тези бързо обучаващи се гризачи се тренират специално за издирване на хора, попаднали в капан в природни бедствия, както и за откриване на течове на газ от тръби и дори за наличие на туберкулоза в пробите от храчки.
5. Морски лъвове и тюлени
Учени от Университета в Калифорния са се обединили с конкретни изследователи, които им помагат да се регистрира температурата, солеността на океана и други подводни условия. Океанските бозайници като морски лъвове, които притежават уникалната способност на водолазите да плуват там, където хората не могат, имат сензори, прикрепени към козината им, които падат след линеенето й. Информацията се предава на сателит, когато животните се издигат на повърхността, за да дишат въздух, и се използва за създаване на компютърни модели, които могат да предскажат океански течения. Освен това изследователите прикачват сензори към морските слонове, които се гмуркат под антарктическия лед, за да намерят доказателства за климатичните промени. Морските лъвове дори помагат да се проследи и здравословното състояние на популациите от сьомга.
6. Пчели
Благодарение на тънкото си обоняние пчелите също определят безпогрешно местонахождението на мини. Тъй като тези миниатюрни детектори се надвесват над мината, вместо да стъпват по нея, няма опасност насекомите да бъдат унищожени от внезапен взрив. Освен това пчелите подават предупредителни сигнали, когато се отделят токсични химикали. Учените са уверени, че този характерен шум може да се използва за точно откриване на опасни замърсители и атаки с химическо оръжие.
7. Гумени патета
Те не дишат и не квакат, но помагат на учените да картографират океанските течения и дори да изяснят как се е образувал Великият тихоокеански боклук (плаващо сметище от пластмасови отпадъци, простиращо се на километри в северната част на Тихия океан). Преди около 20 години около 28 000 от тези играчки за баня бяха изгубени в морето, когато кутия за доставка падна зад борда, като ги транспортира по пътя от Хонконг до Съединените щати. (Загубеният товар в морето всъщност е значителен екологичен проблем). Оттогава учените документират, че патиците се цамбуркат на брега по целия свят, от Южна Америка до Шотландия и Австралия. Около 2000 играчки плуват в известното място за боклук. Всичко това ясно показва, че пластмасата се превръща в глобален екологичен проблем.
8. Магарета
През 1959 г. има частично топене на горивен елемент в ядрен реактор в полевата лаборатория на Санта Сусана, на 50 км от град Лос Анджелис, САЩ. Държавните служители провеждат проучване, за да установят дали радиацията остава в бившия ракетен двигател и ядрено изследователско съоръжение. В търсенето на признаци на замърсяване помагат две мулета, Сара и Малкия Кийт, на които е възложено да се скитат по суровия, хълмист терен с оборудване за сканиране на гама-лъчи. Независимо дали сте съгласни или не с потенциалната опасност от животни, трудно е да се отрече, че тази двойка мулета предоставя безценна помощ при събирането на данни, които ще направят света по-безопасно място за хората и други същества.
