Т аралежите са симпатични и разпознаваеми диви животни от фауната на България. Със своите бодли и симпатични муцунки те привличат вниманието на много хора, които, без да осъзнават, може да повлияят на тяхното благосъстояние. Въпросът дали трябва да взимаме таралежи от природата, за да ги отглеждаме като домашни любимци, е важен, защото той се отнася не само за добруването на тези животни, но и за нашето отношение към природата и защитата на биоразнообразието.
Среда
Много често таралежите могат да бъдат забелязани в градска среда, вечер обикалят по павираните улички на столицата. Срещат се често в градските паркове и междублоковите пространства.
Често именно градските таралежи биват спасявани и отнасяни в гори и поля.
Понякога спасени са лактиращи женски, които са родили малките си в някой градски парк. Така малките бебета са обречени на смърт.
Таралежите играят съществена роля в екосистемите, като се хранят с различни насекоми, охлюви. Те помагат за регулирането на популациите на тези видове и така поддържат здравето на природните хабитати. Таралежите са основни участници в естествената борба срещу вредители в градини и земеделски земи. Отстраняването им от тези местообитания може да доведе до преувеличено размножаване на вредителите, което води до дисбаланс в екосистемата.
Идея
Ето и защо не е добра идея да взимаме таралежи от природата. Тя е тяхното място. Таралежите са специализирани за живот в природни условия. Те са адаптирани към специфични климатични условия, храна и местообитания. Когато бъдат взети от природата и поставени в неестествени условия (като домашни клетки), те са подложени на силен стрес и развиват различни заболявания. Ако се вземат, това може да е риск и за здравословното им състояние. Таралежите, които живеят в дивата природа, могат да бъдат носители на различни паразити и бактерии, които могат да бъдат предадени на хората и домашни животни. Разбира се, в определени ситуации таралежите имат нужда да бъдат спасени и прегледани от специалист. Болните таралежи често се наблюдават дезориентирани през светлата част на деня.
Въртенето в кръг е признак на силно опаразитяване, а слабите таралежи имат отпусната кожа на гърба, която виси.
Таралежите често страдат от гъбични и крастни заболявания, които се изразяват в загуба на бодли и козина в областта на главата. Пневмонията, причинена от белодробни паразити, също е често наблюдаван проблем, протичащ с кашлица, кихане и секрет от ноздрите.
Отглежданите като домашни любимци таралежи са различен вид - африканският пигмей таралеж (Atelerix albiventris). Те стават все по-популярен избор за домашни любимци поради своята малка големина и факта, че не изискват много време и внимание.
Автор: Д-р Йоан Славчев