0

П реди 25 години във Франция е направена първата едновременна трансплантация на две ръце. Пациентът е 33-годишен мъж, пострадал четири години по-рано при инцидент.

Екипът от лекари е ръководен от Жан-Мишел Дюбернар, който е ръководител и на екипа медици, извършили първата в света трансплантация на ръка през 1998 г. – събитие, определяно тогава от експертите като медицинска сензация.

През 1998 г. за първи път е трансплантирана една ръка на новозеландеца Клинт Халъм, припомни БТА. В крайна сметка около три години след това се налага отстраняването на новата му ръка, след като отказва да продължи лечението за потискане на отхвърлянето, но без Халъм, по признанието на самия лекар Дюбернар, не би била възможна и трансплантацията на две ръце през 2000 г.

Премиера

Лион 24 септември 1998 г. "Операцията беше извършена в клиниката "Едуар-Ерио" в Лион и премина успешно", се казва в комюнике на болницата, цитирано от АФП. Пациентът е 48-годишният Клинт Халъм от Пърт, чиято ръка била отрязана при инцидент с машина за рязане. Донорът е анонимен. Тази световна премиера дава надежди на милиони хора, станали жертва на инциденти на работното място или вкъщи, на ветераните от войните, осакатени на бойното поле, и на хората с вродени малформации, се казва още в комюникето на хирургическия екип.

Ръката на донора е била присадена, като след фиксирането на двете ѝ кости над китката са били зашити всички артерии, вени, нерви, сухожилия, мускули и кожата. Хирургическият екип под ръководството на проф. Жан-Мишел Дюбернар, шеф на отделението по хирургия на трансплантациите в клиниката "Едуар-Ерио", и проф. Ърл Оуен, директор на Центъра по микрохирургия в Сидни, е бил съставен от световни специалисти по микрохирургия, ортопедия и хирургия на трансплантациите.

Реакция

Във втора част на публикацията разказът продължава: „Проф. Ърл Оуен, цитиран от австралийската телевизия "Найн нетуърк", поясни, че пациентът реагирал много добре на операцията. Резултатът е удовлетворителен, каза той. Все пак ще трябва да минат няколко седмици, за да се разбере дали операцията е успешна или не. "Не знам какво ще се случи. Не можем да прогнозираме, защото такава операция се извършва за пръв път".

След инцидента с машината за рязане лекари първо пришили ръката на Халъм, но тя нямала чувствителност, не можела да се движи и се наложило да бъде ампутирана.

Година по-късно Клинт Халъм, усмихнат и с кръстосани пред тялото му ръце, казва на пресконференция, че всеки ден свиквал да прави нещо – да си закопчава ризата, да мие чинии. Но най-важното е, че мога да държа децата си за двете им ръце, каза той. На въпроса дали не се разстройва психически при мисълта, че едната му ръка е взета от донор, той отговаря: "Мисля за това само когато ми задават такива въпроси".

Халъм е наддал около 15 кг и страда от диабет, който се дължи на лечението му. Той обаче не е засегнат нито от бъбречна недостатъчност, нито от рак на кожата, пояснява проф. Жан-Мишел Дюбернар, един от лекарите, извършил операцията. Той е удовлетворен от чувствителността на присадената дясна ръка на пациента си. От три месеца насам Халъм чувства върха на пръстите на ръката си, усеща горещината и студа, силния и слабия натиск. Все пак лекарят е донякъде разочарован от подвижността на пръстите на присадената ръка. Халъм не си служи с нея като с нормална ръка, казва д-р Дюбернар и добавя, че с присадената си ръка неговият пациент може да пише, но не може да реже месо.

Обрат

След няколко месеца обаче новините за пациента вече не са толкова оптимистични. Ройтерс излиза с информация, че първият човек в света с трансплантирана ръка, рискува да я загуби. Поводът е, че Халъм е потърсил медицинска помощ, тъй като трансплантираният му горен крайник отстъпва по чувствителност и способност да изпълнява по-сложни, целенасочени движения на собствената му лява ръка.

Появяват се и нови детайли около живота на Халам, които не са свързани само с медицината: той е търсен от австралийската полиция за измама

През май 2000 г. проф. Ърл Оуен, участвал в хирургическия екип, извършил операцията на Халъм, заявява в интервю за австралийското радио Ей Би Си, че Халъм е имал винаги проблеми с правосъдието и не може да се смята за „нормален пациент“.

Мошеник

"Психиатрите ни осведомиха за всичко, свързано с Халъм, но не ни казаха, че има минало на мошеник. Той е толкова изкусен лъжец, че е успял да измами двама психиатри – един в Австралия и друг във Франция", пояснява професорът.

Междувременно новозеландецът е заминал за САЩ, за да се подложи на тестове в Северозападния университет на Чикаго. Целта е да се изследват церебралната дейност и връзката между нея и присадената ръка.

Междувременно екипът на проф. Дюбернар прави още по-голяма крачка, като трансплантира едновременно две ръце. Пациентът е 33-годишен французин, чийто две ръце били ампутирани след експлозия. Двете ръце на Дьони Шатлие били откъснати, докато си играел заедно с племенниците си, които майсторели ракета занаятчийско производство. Ръцете му били ампутирани над китките. Операцията е извършена в болницата "Едуар-Ерио" в Лион. Две години по-късно екипът информира, че пациентът се чувства добре и има почти нормална чувствителност на ръцете. Дьони Шателие заявява, че е много щастлив, защото с двете си присадени ръце на практика може да извършва всякаква ежедневна работа.

Въпреки лошата репутация на първия пациент, проф. Дюбернар му отдава дължимото – без опита с него нямаше да има изобщо трансплантации на ръце.