М ного хора не харесват топлия сезон поради факта, че в апартаментите, по улиците и особено в гората и близо до водни басейни се появяват огромен брой насекоми, които могат да съсипят цялата ваканция. Ето три лесни начина да си направите капани за мухи.
1. От консерва
- Вземете метална кутия с храна за домашни любимци или маслини, отстранете капака, махнете етикета и изплакнете с топла вода. Изчакайте да изсъхне.
- Купете от железарията двойнозалепваща лента, достатъчно дълга, за да се увие около кутията.
- Притиснете плътно лентата около консервната кутия, така че върху нея да остане възможно най-много лепило.
- Отстранете лентата и проверете колко лепкава е кутията. Ако не е достатъчно лепкава, повторете процедурата отново.
- Вътре в кутията поставете малко фенерче (ако е капан за тъмното време на деня) или някакъв вид сладкиши, които ще привличат досадни мухи.
2. От пластмаса
- Трябва ви празна пластмасова бутилка от каквато и да е напитка. Измийте я под течаща вода и изчакайте да изсъхне.
- Отрежете горната част на бутилката с остър нож или ножица. Пробийте дупка в бутилката с върха на ножицата по-близо до средата, след което нарежете напречно. Отрежете горната част изцяло, така че да останат две части - горната с капаче и дълга долна част.
- Обърнете бутилката и вмъкнете вътре частта надолу с гърлото.
- Свържете ръбовете с телбод, лепяща лента или лепило.
- Подгответе стръвта: вземете малка тенджера, загрейте вода в нея и изсипете захар. Изчакайте да заври и да се получи концентриран захарен сироп. Оставете да изстине. Вместо сироп можете да нарежете горски плодове или плодове на малки парченца, които също ще привлекат мухите. Може да вземете и вино, парче месо или малко мед.
- Изсипете течността в гърлото на бутилката, намажете краищата й с тази смес. Ако сте избрали втория вариант с парченца плодове, внимателно ги изсипете в бутилка. След това добавете няколко супени лъжици трапезен оцет.
- Поставете стръвта на слънце и изчакайте мухите да я нападнат.
3. От стъклен или пластмасов контейнер
- Вземете малък стъклен буркан или пластмасов контейнер без капак.
- Налейте малко ябълков оцет вътре – това ще привлече вниманието на мухите.
- Добавете няколко капки препарат за миене на съдове.
- След това поставете парчета плод или месо в съда.
- Покрийте буркана със стреч фолио, така че да стои достатъчно стегнато на повърхността. Закрепете с лента или ластик.
- С помощта на клечка за зъби, нож или ножица направете няколко дупки, за да могат мухите да влязат вътре.
- Поставете буркана навън и изчакайте да пристигнат мухите. Те ще могат да влязат вътре в буркана, но няма да могат да излязат обратно.
Разпръснете в различни ъгли в стаята чинийки с оцет. Сварете петнайсетина зрънца карамфил във вода, изсипете в купи, разположете по первазите на прозорците. Десетина зърна карамфил, набучени върху разрязана половинка лимон или портокал, ще държат мухите на разстояние, докато вечеряте на въздух. Направете си репелент от 1 чаена чаша водка, 2 чаени лъжички сок от алое вера, 1 чаена лъжичка масло от евкалипт (или лавандула), 1/2 етерично масло от лимон. Смесете и изсипете в бутилка с пулверизатор. Разтръскайте добре преди употреба.
Буби нападат кухненския шкаф
Молци, червеи и други дребни гадинки в кухнята са често срещан проблем. Въпреки че не хапят и не жилят, те развалят храната, която много хора се опитват да съхраняват дълго и внимателно като "военен запас". Буболечките могат да живеят в брашно, зърнени храни, преработени храни, сушени плодове, боб, ядки, подправки, чай и почти всяка суха храна, която се съхранява на стайна температура. Те проникват в отворени и недобре затворени опаковки, а отпадъчните им продукти правят храната неизползваема. Ето защо е важно да запомните няколко прости трика за съхранение.
- Карамфилът и дафиновият лист действат като естествени репеленти на насекоми в кухнята. Поставете няколко дафинови листа в килера и шкафа, за да се предпазите от тези вредители.
- Сложете няколко пресни скилидки чесън в контейнерите си със зърнени храни – миризмата на чесън отблъсква насекомите
- Налейте 250 мл вода в буркан и смесете с една супена лъжица оцет. Поставете този разтвор на рафта, където се съхраняват зърнените култури, и в рамките на 2-3 месеца насекомите ще избягват това място.
- Опитайте се да съхранявате зърнените храни в херметически затворени стъклени, пластмасови или метални съдове. Можете също така да поставите сухи храни в хладилника: буболечките обичат топлината и не се размножават в студа.
- Поддържайте килерите чисти. Измийте рафтовете със сапунена вода и избършете с разтвор на оцет, преди да поставите контейнери или торби със зърнени храни там. Редовно проверявайте зърнените култури за насекоми и правете това почистване поне веднъж месечно.