Н ад 4000 души са повалени на легло само през миналата седмица, показват данните на Националния център по зарази и паразитни болести.
У нас в момента освен грип тип А върлува и тип Б. През отминалата седмица в Националната референтна лаборатория „Грип и ОРЗ“ са изследвани едновременно за грипни вируси А/Б и SARS-CoV-2 229 клинични проби на пациенти с инфекции. При изследването са доказани 21 грипни вируса A(H1N1), 37 грипни вируса A(H3N2), както и 20 грипни вируса B/Victoria. Случаите на коронавируса са едва три.
ГАДОСТ И ЗАРАЗА: Навалица пред лекарските кабинети
149 клинични проби бяха изследвани допълнително за осем респираторни вируса, различни от грип - респираторно-синцитиален вирус (RSV), метапневмовирус (HMPV), парагрипни вируси (PIV) 1/2/3 тип, аденовируси (AdV), риновируси (RV) и бокавируси (BoV). Доказани бяха съответно 3 RSV, 2 парагрипни вируса 1 тип, 2 парагрипни вируса 2 тип, 7 риновируса, 2 аденовируса и 14 бокавируса.
Грипът настъпва с пълна сила. До края на седмицата се очаква да се обяви предепидемична обстановка в областите с най-висока заболяемост - Хасково, Силистра, Пазарджик, Видин, Ямбол са засега областите с най-висока заболяемост, отчете пред БНТ доц. Ангел Кунчев - главен държавен здравен инспектор.
В момента върлува грип от тип АH3N2, който ще предизвика тазгодишната грипна епидемия, категоричен е доц. Кунчев. Тя обаче тепърва започва, а студът и минусовите температури не спират заразата.
"Специално на грипа, при една започнала епидемия и при това лесно предаване и минус 15 да стане, пак ще има грипна вълна. Имайте предвид, че ние вирусите в Центъра по заразни и паразитни болести ги съхраняваме при минус 70-80 градуса, така че няма как да го уплашим грипа със студ", подчерта главният държавен инспектор и добави: "В момента времето е доста студено, има и мъгли, има и смог. Това допълнително стресира лигавицата и тя става по-податлива, както за грипа, така и за други вируси."
Здравният инспектор обясни и как протича заболяването. "С остро начало, осезаемо е засегнато по-скоро общото състояние, ще има кашлица, хрема, очите са зачервени, но впечатлението ни, че сме болни трудно може да се преодолее. Усещаме вдигането на температурата, втрисането, изобщо това изостряне на симптомите. Хубавото е, че инкубационният период на грипа е много къс - от няколко часа до ден, два. Най-активно заразен е болният е в първите дни на разболяването. След третия ден вече не е опасен за околните", допълни доц. Кунчев.
Според думите му навременното лечение при грипа е ключово. Препоръката му е да си останем вкъщи, да пием чай и симптоматични лекарства, а не да изкарваме болестта на крак.
"Имаме един-два препарата, които са антивирусни и са много ефективни, ако се приемат навреме - в първите 48 часа, след това ефектът им намалява. Грипът е опасно заболяване, подчертаваме го всяка година. Той не е някаква местна инфекция на горните дихателни пътища. Той засяга почти всички органи и тъкани, особено при вече напреднало заболяване. Така че във всички случаи, особено за рисковите групи - по-възрастните хора, хората с хронично заболяване, по-малките деца, вниманието още от начало е важно", подчерта доц. Кунчев.
Той обясни, че при интензивна грипна епидемия, когато около нас заболяват 15-20% от хората не всички от тях имат нужда от лекарски преглед. "Не всички от тях дори имат нужда от някакво специфично лечение. При един здрав, добре трениран организъм, в добра форма - той ще се справи с грипа за 3-4 дена, така или иначе. Говорим за тези, които са по-чувствителни и има за какво да се пазят.", добави здравният инспектор.
Той уточни, че могат да се заразят и ваксинирани хора, но протичането на болестта ще премине по-леко. Възможно е два пъти заразяване в един сезон с грип, но от различни щамове. Това обаче е доста рядко, подчерта главният здравен инспектор.
Като най-добра превенция доц. Кунчев препоръча активен начин на живот, спорт, балансирано хранене с прием на повече плодове и зеленчуци.
Милена Димитрова