С кок в заемите, отпуснати от небанковите кредитни институции, отчетоха от БНБ. Взетите бързи кредити до края на юни възлизат на 6,17 млрд. лв., като увеличението на годишна база е 1,9 млрд. лева. Важно е да се отбележи, че в тази статистика значителен дял имат и потребителските кредити, лизингите и другите необезпечени заеми.
Рефинансирането на кредити е сред основните причини за взимането на бърз кредит, но не и единствената. Защото потребителите вече са наясно, че днешните пари са по-скъпи от утрешните, основен закон в икономиката. Ремонти, почивки, образование или професионално развитие, предприемачество, обзавеждане на дома или покупка на автомобил – причините да се изтегли бърз кредит са много.
Но причината всъщност е без значение, достатъчно е тя да е важна за вас.
При бързите кредити предлагането е за период от 1 месец до 2 години. И, според експерти, основното, което всеки трябва да имат предвид е сигурността и правилният разчет на изплащането.
Как обаче може да стане това?
Основните проблеми при тегленето на бърз кредит са липсата на информация, представянето й по начин, който заблуждава или директно вкарва потребителя в спиралата на „вечния кредит“, липсата на единна мрежа от сайтове, които да дават качествена, ясна и трезва оценка на всички новости, свързани с българския финансов пазар.
Именно това е ценното на платформата Imapari.bg, която предлага възможност за кандидатстване с една заявка към повече от една фирма за бързи кредити за суми от 500 до 10 000 лева. Компаниите-партньори, с които Imapari.bg работи са внимателно подбрани, така че да отговарят на най-високите изисквания в бранша, което е облекчение за потребителите в морето от информация, което ни залива.
Imapari.bg дава възможност на клиента да има значително по-голям шанс при кандидатстване – той може сам да избере желаната сума и период, да попълни заявката със своите данни и очаква да получи смс, ако бъде одобрен от някоя компания.
Има ли гаранции, че няма да бъдеш хванат във „водовъртежа“ на вечния кредит?
Всичко това не би имало тежест, ако все още потенциалният клиент изпитва някакви страхове при кандидатстване. Imapari.bg е член на Асоциацията за отговорно небанково кредитиране, която се грижи за налагането и спазването на добрите практики в бранша.
Законодателството у нас дори и в момента търпи сериозна критика по отношение на детайлите. От Асоциацията за отговорно небанково кредитиране предупреждават, че трябва да се избягват социалните мрежи за търсене на потребителско финансиране. Според председателя на асоциацията - Николай Цветанов, често потребители се свързват с кредитори, които нямат регистрация в БНБ, нямат линк към сайт или пък изобщо нямат официален сайт, който съдържа изискуемите данни и информация за кредитора. Не се предоставя и задължителната преддоговорна информация, която е и най-ценна за потребителя и му позволява вземането на информирано решение.
Затова, Imapari.bg има ясната цел и отговорност да бъде мост между небанковите финансови институции и потребителите, като отсява компаниите с добър имидж, които предлагат гъвкави решения за клиенти във финансово затруднение и стриктно спазват регулациите на пазара.