0

П реимуществено негативно отношение на българите към управляващата коалиция и усещане за безпринципни договорки за постове. Но все още предсрочните избори не са на дневен ред.

Тава показва изследване на "Алфа рисърч", проведено на 11 април сред 450 пълнолетни българи. Проучването е съвместно с БНТ и е за предаването "Референдум".

Данните на "Алфа рисърч" показват, че почти 60 на сто от анкетираните имат по-скоро негативно отношение към управляващата коалиция. Близо 35 на сто от българите обратно имат по-скоро позитивно отношение към управляващите, 7% нямат мнение по въпроса. Според изследването напрежението в коалицията е резултат от безпринципни договорки за постове - така смятат 67% от анкетираните. Според 28 на сто от българите пък напрежението е резултат от принципни ценностни различия.

Според социолога Генова Петрова в момента не се вижда нищо от предварителните заявки на управляващата коалиция. "Вместо публични консултации виждаме ултимативни действия от страна на някои от партиите в коалицията. Може би през последните дни сме свидетели на едно своеобразно състезание за поставяне на ултимативни искания от някои от коалиционните партньори към останалите участници в коалицията", каза Петрова пред БНТ.

Сред симпатизантите на четирите партии в коалицията най-висока оценка за нея дават привържениците на "Продължаваме промяната". По-скоро позитивно е отношението на 88,5 на сто от привържениците на партията. Следват тези на "Демократична България", БСП и накрая на "Има такъв народ". Само една трета от симпатизантите на "Има такъв народ" одобряват коалицията.

Колкото до това ще успее ли управляващата коалиция да изглади противоречията помежду си, за да не се стигне до правителствена криза, близо 50 на сто от анкетираните смятат, че това няма да се случи.

 

За над 45 на сто от българите пък противоречията ще бъдат изгладени. Има ли усещане за предсрочни избори? "Все още не, към момента най-голямата част от хората смятат, че предсрочните избори не са първото решение, което трябва да се търси, но пак казвам, ако ситуацията продължи в тази тенденция това неминуемо ще бъде едно от възможните решения", каза Петрова.

Според изследването на "Алфа рисърч", сред темите, предизвикващи противоречия в момента, управляващата коалиция би могла да постигне съгласие на първо място по промените в закона за здравето, забраняващи ограничителни мерки във връзка с COVID-19. Така смятат над 42% от анкетираните. Следват разплащането на средствата за ремонт на пътища и избора на управител на БНБ.

Според над 32% от българите няма да се постигне съгласие по нито една от спорните теми.