0

Д атата 25.5.25 г. се очертава като истински хит сред кандидат-младоженците. Тя отсега е предпочитана за предварителни заявки, показа проверка на „Телеграф“. Само в София до края на тази седмица имаше 61 записвания, като се очаква те да надхвърлят 100. Подобно е положението и в повечето градове в страната. Други предпочитани дати са 2.2.25 и 25.2.25.

Цените за ритуалите в столицата не са променяни от години. Така например озвучаване с механична музика струва 27 лв. Ако младите искат жива музика с изпълнители, тарифите скачат от 240 до 420 лв. Най-висока е цената при желание да ви пеят в ритуалната зала рок, джаз или латино – 500 лв.

Обичаи

Град Разлог се оказва като една от най-предпочитаните дестинации за сключване на граждански брак. Почти всички церемонии тук са изнесени навън, а не са в ритуалната зала. Това е така, защото има много красиви и зелени местности, които привличат младоженците. Най-често бъдещата семейна двойка си казва „да“ в голф комплекса край града, но не са малко и тези, които предпочитат сватбените церемонии да са край езерото в Разлог, където също зеленината е в изобилие. 

„При нас засега няма записани бракове за 2 февруари и за 25 февруари, същото е и с 25 май. Но имаме записани граждански бракове още отсега за 17 май и за 30 май. Дотогава има доста време, може да има още записвания за 25.5.2025 г. Тук идват да сключат брак младоженци от Русе, Варна, Бургас, много чужденци също стават семейства тук. Хората вече са мобилни и не е проблем да дойдат в Разлог от всяка точка на страната“, заяви за „Телеграф“ Райна Рачева, директор на ОП „Обреден дом“. Тя разкри, че много от двойките искат и по време на празненството в ресторанта да се разиграват характерните за региона обичаи. Това се случило и преди 2 години, когато в Разлог се изнесла цяла клиника с лекари от Русе - младоженците, родителите им, бабите и дядовците им били медици. Решили да направят сватбата в Разлог заради красивата природа и интересните сватбени обичаи.  

Цените на ритуала не са пипани от много години. За граждански брак в ритуална зала се плаща само 60 лева, а за изнесени навън церемонии сумата е два пъти по-висока - 120 лева.  

В Благоевград обаче ритуалът поскъпна от началото на тази година. В ритуална зала церемонията вече струва 150 лева, а преди бе 70 лева. За изнесен ритуал сумата е 400 лева, което е със сто лева повече от предишната цена. Тук няма заявки за сватби на 2 и 25 февруари, но по традиция има цели 4 церемонии за Деня на влюбените, който е на 14 февруари. Има и три записвания за 25 май тази година - две с изнесени, а една церемония ще е в ритуална зала.  

Напоследък в Пиринско е мода да се организират и сватбени тържества като от едно време - булката да е на кон, младоженците и гостите да са облечени в народни носии, а веселбата да е сред природата.  

На морето

Невиждан наплив за сватби отчитат и в Бургас. Интересът на двойките, записани за бракосъчетания, е за датата 25.2.2025 г. Въпреки че денят се пада във вторник, до момента за тази дата са заявени общо 14 сватби. Четири от бракосъчетанията ще се състоят в Ритуалната зала "Вардар", шест двойки са избрали да си кажат заветното "да" край брега в културен център "Морско кaзино", а останалите четири двойки, които ще минат под венчило, са избрали изнесени ритуали. Интересът към другите две особени дати тази година - 2.2.2025 и 25.5.2025 г., не е голям. И двата дни се падат в неделя, която двойките избягват не само от суеверие, но и по прагматични причини.

Вдигнаха цените на венчавките във Варна. От 1 януари редица такси и услуги в морската столица скочиха. Това се отнася и за тези в ритуалната зала. „Повишението е леко и незначително. Това е по-скоро отражение на всички останали процеси, които наблюдаваме, но за сметка на това се стараем да обогатим нашите ритуали - фолклорният ритуал е далеч по-пищен, променяме и музикалната си програма, която е на пиано", обяснява Албена Ралчева, организатор „Венчавки”.

Повече са браковете във Варна през изминалата година, отчитат от ритуалната зала в града. 1077 са били през 2024-та, шест повече от по-миналата година, коментира още Ралчева.  

"Интересното в тази статистика е не толкова бройката, колкото повишеният интерес към битовия и класически ритуал за събота и неделя, за сметка на обикновените подписи през седмицата", казва още тя. Тази година най-търсената дата е 25.5.2025 година. 

Цената на куверт за нормална сватба във Варна е между 80 и 100 лв., цените на роклите са над 2000 лв.

Бюджетите на тържествата започват от 10 000 и надхвърлят 100 000 лева. Това разкрива Павлин Косев, председател на варненския клон на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. Друга задържаща се тенденция са смесените бракове, казва още той.

Церемонии

Церемониите вече започват от по-рано през деня с изнесени ритуали, а програмите продължават до късно вечерта. В тях са включени различни атрактивни и зрелищни спектакли, като например огнено шоу, пускане на гълъби и други. Младоженците вече разчитат на големи агенции за организацията, а за да бъде постигната желаната атмосфера, напълно преобразяват дори избрания ресторант с подходяща тематична декорация, споделя наблюденията си той. Младите семейства отделят и повече средства за видеозаснемане с няколко оператори.

В Русенско: На мода са сватби сред лозята 

ЖАНЕТА ЙОРДАНОВА

Сватбата сред лозята е все по-предпочитана от младоженците в Русенско. Винарски комплекс в землището на село Мечка предлага прекрасни гледки към масивите, които са декор и за красиви сватбени снимки. За съжаление от половин година община Иваново, към която административно принадлежи Мечка, не извършва изнесени ритуали, но полагането на подпис може да стане в кметството на селото, а празненството да продължи сред природата.

Изнесените ритуали стават все по-популярни, но има и младоженци, които предпочитат да се врекат във вечна вярност без много шум. Двойки, за които това е втори брак, а и не само те, най-често полагат подписи в делничен ден в сградата на община Русе в присъствието на двама свидетели. В такъв случай не се заплаща никаква такса. Ако обаче ритуалът е в Обредния дом на ул. „Тома Кърджиев“, таксата в делничните дни е 110 лева, а в празничните и почивните дни – 180 лева. 

По темата работиха: Владимир Христовски, Владимир Симеонов, Елена Анастасова, Любомир Славов