526 дами на над 60-годишна възраст са станали булки през миналата година. Младоженците на 60+ пък са били точно 1000. Това сочат данните на Националния статистически институт за сватбите през 2024-та.

Очаквано, най-много са булките над 60-годишна възраст в София – техният брой е 102. 202-ма пък са младоженците в тази възрастова група от столицата.

Дамите са най-малко склонни да сключат късен брак в Смолян. Там булките на 60+ са били само четири, а младоженците на тази възраст – 9. Малко са и късните булки в Силистра, Видин, Ловеч. Във всяка от тези области броят на дамите, престрашили се да минат под венчило на такава възраст, е само седем.

Средно

Като цяло у нас хората най-често се обвързват във възрастовата група между 25 и 29 години. 4493 мъже и 4873 жени са встъпили в брак на такава възраст през миналата година.

Но тъй като има и много двойки, предпочели да кажат „да“ по-късно в живота си, средната възраст при сключване на първи брак за господата е 33,8 години, а за дамите – 30,9 години, като тя се увеличава съответно с 0,4 и 0,5 години. Областите с най-много бракове на 1000 души от населението са София (столица) и Разград. Най-малко се женят във Видин.

Невръстните булки под 18-годишна възраст през миналата година са били десет. Няма нито един младеж, минал под венчило преди пълнолетие. Сватбата в тези случаи е възможна само с разрешение на родителите. Невръстните булки под 18 са били най-много в област Пазарджик, където три девойки са чули Менделсон преди пълнолетие.

В областите Разград и София е имало по две девойки, свили съвсем рано семейно гнездо. По една съвсем млада булка е имало в Бургас, Велико Търново и Хасково.

Раздяла

Статистиката сочи, че през миналата година намаляват както сватбите, така и разводите. Регистрирани са 20 643 юридически брака, което е с 1157 по-малко спрямо предходната година. Близо три четвърти от всички бракове са сред населението на градовете, където и средната възраст на жителите е по-малка.

Броят на разводите през 2024 г. е 8650. Те са с 438 по-малко от предходната година. Два от три брака се прекратяват по взаимно съгласие. Всеки пети семеен съюз се разтрогва поради несходство в характерите, а приблизително всеки десети – поради фактическа раздяла.

Естественият прираст навсякъде е отрицателен

Демографската картина на страната през миналата година показва, че продължава тенденцията във всяка област естественият прираст да е отрицателен (разликата между живородените и умрелите). Най-негативни са данните за област Видин, където естественият прираст на 1000 души население е минус 17,2. Сред областите с най-бързо топящо се население са още Перник (-14,8), Габрово (-14,6), Кюстендил (-14,4) и Монтана (-13,8).

На другия полюс е столицата София, където отрицателният естествен прираст е с най-ниска стойност – 2.

Положителният механичен прираст от 39 187 души (разликата между напусналите и заселилите се в страната) компенсира до голяма степен отрицателния естествен прираст, затова статистиката отчита, че населението през 2024 г. е намаляло със само 8121 души.

Част от заселилите се лица са българи, които са се върнали в родината след живот в чужбина. Друга част от новодошлите са чужденци.