В православната църква Богоявление е един от дванадесетте най-важни празника. С него завършват коледните празници. По традиция той се отбелязва на 6 януари. По този повод в цялата страна смелчаци ще скачат в море, реки, басейни с единствената цел да извадят кръста. Самият ритуал символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител.
За поредна година традицията ще бъде спазена в столичния квартал „Дружба 1“. Кръстът на Богоявление ще бъде хвърлен в ледените води на езерото. Събитието ще се проведе на понтона при амфитеатъра в парк „Дружба“ от 13.00 часа. Преди Великия богоявленски водосвет ще тръгне литийното шествие от храм „Св. преп. Наум Охридски“. Желаещите да участват в надпреварата ще имат възможност да се запишат от 8.00 часа до 10.00 часа пред входа на районната администрация. Условието е да имат навършени 18 години и да носят документ за самоличност.
След 10.00 часа ще започнат и медицински прегледи, на които всеки от желаещите да участва в ритуала на Богоявление трябва успешно да премине. Прегледите ще се извършват в Дом на културата „Искър“. Броят на допуснатите плувци ще бъде ограничен до 40 по реда на тяхното записване, предвид необходимите мерки за тяхната безопасност.
Пловдивският митрополит Николай ще води литийно шествие до река Марица. Великият Богоявленски водосвет на брега срещу Водната палата започва в 12.30 часа.
Желаещите да се включат в надпреварата трябва да заявят своето участие в катедралния храм „Св. Богородица” в Пловдив най-късно до 5 януари 2025 г., като запишат трите си имена и телефонен номер за връзка. Празникът Йордановден в Маноле ще започне в 9 часа с Велик водосвет за здраве и благоденствие в храм "Св. Димитър“. В 10.30 часа от църквата ще тръгне литийно шествие към река Стряма, където в 11 часа отец Николай ще хвърли Богоявленския кръст във водите, за да бъде спасен от смелчаци. За трудноподвижните жители ще има осигурен транспорт. Час по-късно отново от водите на река Стряма ще бъде извършен ритуал в Трилистник.
Празникът там ще започне от 11.30 часа в храма "Св. Параскева“ с Велик богосвет за здраве. След това с литийно шествие миряните ще се отправят до моста на реката за хвърлянето на кръста.
В река Аврамица ще се проведе богоявленският ритуал на Йордановден в Скутаре. Отец Николай ще хвърли кръста от моста в селото и всички желаещи ще се борят във водите за спасяването му.
Спасителят ще получи награда от местната църква "Св. пророк Илия“. След това всички ще се почерпят за здраве на площада пред читалище "Светлина-1927“.
В Калековец също ще могат да се включат във ваденето на кръста от водите на река Стряма. Отец Красимир ще извърши ритуала там. В Радиново и Костиево ще отпразнуват заедно Богоявление.
Ритуалът ще се състои на моста на река Потока, която се намира между двете села.
В Смолян литийното шествие до моста на р. Черна до АРЗ тръгва в 11 часа. В него участва и общинският Духов оркестър.
В Стара Загора хвърлянето на кръста за първи път ще бъде на ново място. Досега ритуалът се провеждаше в парк "Йордан Капсамунов“, но заради невъзможност "Напоителни системи“ ЕАД, клон Горна Тунджа, да захранят и доставят необходимия дебит вода за напълване на езерото мястото се мести. Заради това община Стара Загора осигурява транспорт до новата локация за събитието – 300 м южно от езеро "Загорка“ (бивше съоръжение за скоростни състезания по корабо- и радиомоделизъм). За всички желаещи да присъстват два автобуса ще тръгнат в 11.30 ч. от подлеза на Регионална библиотека "Захарий Княжески“, а връщането ще е след края на ритуала, около 13.00 ч.
В 9.30 часа традицията ще бъде спазена и в Калофер, където преди това над 200 смелчаги ще изиграят мъжкото хоро в Тунджа. В 4.30 часа сутринта започва празничната Богоявленска литургия в църквата „Свети архангел Михаил“. Тази година ще я води отец Димитрий. На нея ще присъстват и част от младежите и мъжете, които ще влязат в реката. В 7.00 часа камбаните на църквата ще проехтят отново за празнична служба, а около 7.30 часа шествие от свещеници и граждани ще потегли към Черковския мост. В Ямбол началото пък е в 11.30 часа.
Мъжко хоро ще има и в Монтана, задължително изискване е те да са с национални носии или поне да имат в облеклото елемент от традиционен костюм – риза, пояс, елек, тениска с фолклорни мотиви, каквато може да закупят на мястото на събитието. Там празникът ще започне в 11 ч. до пешеходния мост на Огоста. Този, който хване светия символ, ще получи и парична награда от 150 лв. от кмета на общината Златко Живков. Смелчагата ще поведе мъжко хоро в ледените води на река Огоста.
Бургазлии също ще могат да се включат. Литийното шествие в града ще тръгне в 11.30 от площад „Св. св. Кирил и Методий“ и ще бъде водено от Негово Високопреосвещенство Сливенския митрополит Арсений. То ще премине през ул. „Александровска“, ул. „Богориди“ и ще стигне до Моста в парк „Приморски“. Хвърлянето на Светия кръст в морето и изваждането му ще започне в 12.00 часа.
В 11 часа силистренци ще се хвърлят в ледените води на Дунав, за да извадят Светия кръст. Преди това Негово Високопреосвещенство Доростолският митрополит Яков от катедралния храм "Свети апостоли Петър и Павел" ще отслужи Архиерейска св. литургия, а в 10.30 ще поведе литийното шествие до река Дунав.
В Тутракан ритуално хвърляне на кръста ще се състои на кейова стена на р. Дунав, срещу НЧ "Н. Й. Вапцаров-1873" в 10 часа.
Във Видин хвърлянето на кръста във водите на Дунав ще бъде в Крайдунавския парк, зад паметника на Съпротивата. Началото ще бъде поставено в 11.30 часа с Велик водосвет, освещаване на водите на река Дунав и спускане на Светия кръст в реката.
Желаещите да участват могат да се запишат в храмовете на "Св. вмчк Димитър Солунски“ и "Св. Николай Чудотворец“. За целта е необходимо да представят кръщелно свидетелство.
В Кърджали хвърлянето на кръста ще се състои на две места – в р. Арда и в специално изградения басейн с топла вода в манастир „Свети Йоан Предтеча“. В него от 8-9 години децата до 13-годишна възраст могат да се потопят в ритуала и най-вече да научат смисъла от него, както и посланието, което той носи. Това разказа председателят на църковното настоятелство пред „Телеграф“ Николай Величков. За него и мисията му може да прочетете повече на стр. 30.
Владимир Христовски