С лед бурята от коментари и мнения, изказани от политици и обикновени граждани по повод предложения референдум от Румен Радев "в 12 без 5" относно приемането на еврото у нас, възниква въпросът как ще се държи Народното събрание - ще допусне или не подобен референдум, определен от специалистите като конституционно недопустим.Скандалът е още по-голям, след като сме точно на прага да бъдем одобрени и да влезем в клуба на богатите и осигурени европейски граждани.
НАРОДЪТ СРЕЩУ РАДЕВ: Мръсник! Предател, обслужващ Москва!
"Към момента в парламента няма внесено предложение за референдум за еврото. Тоест това е намерение. Президентът има право на това. Когато бъде внесено предложението, се надявам да бъде добре мотивирано, за да може да се обоснове. Но така, както беше представен въпросът, без мотивите - е спорен", заяви председателят на Народното събрание Наталия Киселова, припомня NOVA.
Премиерът Росен Желязков още в петък изрази позиция. Той заподозря президентът в изготвяне на нов политически проект.
ЕВРОПЕЙСКИЯТ НИ ПЪТ: Премиерът с призив за отпор срещу референдума на Радев!
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в свое изявление остро разкритикува Румен Радев. Той предупреди - ако този прозорец за влизане в еврозоната не бъде използван, няма да има втори в близките години.
Борисов: Радев трябваше да поиска референдума преди 4 години
От ПП-ДБ обявиха подобен референдум за противоконституционен.
„За нашата коалиция този референдум е противоконституционен, правният експерт на президента Крум Зарков вчера го каза в социалните мрежи. Ще вкараме поредна тема в парламента, по която вече е гласувано два пъти”, заяви съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков.
„Ходът на президента е изцяло продиктуван от старта на неговия политически проект, а не от загриженост за това българските граждани да могат да решат дали да влезем в еврозоната, или не. Няма да позволим, не само на президента, но и на което и да е друго руско прокси в България да прави какъвто и да е ход и да саботира влизането на страната ни в еврозоната”, заяви съпредседателят на „Да, България“ Ивайло Мирчев.
От "БСП-Обединена левица" изпратиха своя позиция, в която обявиха, че предвид решението на Конституционния съд от 2024 година, подобен референдум би бил противоконституционен акт.
ЧЕРВЕНИТЕ СЪЩО СКОЧИХА срещу референдума на техния Румен Радев!
"Естествения завършек на процеса е влизането в еврозоната - ангажимент, който сме поели и с ратифицирането на договора за присъединяване", заяви Жельо Бойчев.
"Има такъв народ" ясно заявиха, че въпреки че част от управлението, винаги са били за пряката демокрация, затова ще подкрепят президента.
"По дадените заявки, естествено, че парламентът няма да приеме тази идея", каза вицепремиерът Гроздан Караджов.
От „ДПС – Ново начало” също се обявиха против референдума. Лидерът Делян Пеевски заяви още в петък, че изказването на президента е „несъстоятелно”. И допълни, че трябва „снизходително да се престорим, че не се е случило”.
Депутатите около Ахмед Доган от „Демокрация, права и свободи” – ДПС бяха по-въздържани в изказването си.
„Нашата евроатлантическа ориентация е дефинитивна. Ние сме били на това мнение и когато сме били в управлението на страната, и когато сме били в опозиция. Нашата цел е ясна. Но все пак трябва да видим с какви мотиви ще се внесе референдума. Нека видим и конвергентния доклад”, заяви председателят на ПГ на „Демокрация, права и свободи” – ДПС Джевджет Чакъров.
Подкрепа за референдума обявиха още в петък от "Възраждане", МЕЧ и "Величие".
Костадин Костадинов заяви, че президентът, макар и късно се съобразил с призивите на партията.
А лидерът на МЕЧ Радостин Василев написа, че гражданите трябва да имат възможност да заявят дали са „за” или „против” въвеждането на еврото.
Парламентарната аритметика
► Депутатите, които биха подкрепили искането на президента за провеждане на референдум:
- „Възраждане” с 33 народни представители
- ИТН със 17
- МЕЧ с 11
- „Величие” с 10
Общо – 71 депутата.
♦ Ако депутатите от „Демокрация, права и свободи” – ДПС подкрепят референдума - гласовете „за” ще станат 90.
Дори при този сценарии гласовете са недостатъчни.
►Твърдите поддръжници на приемането на еврото са:
- ГЕРБ-СДС
- ПП-ДБ
- „ДПС-Ново начало”
- „БСП – Обединена левица”
Общо 150 депутата - напълно достатъчен брой, за да бъде отхвърлено искането на президента.
♦ С евентуалните гласове на „Демокрация, права и свободи” - ДПС тази бройка става 169, изчислява NOVA