0

О т началото на годината 14 човека са починали при пътни произшествия на територията на бургаска област. Данните са от пътната полиция в морския град.

Само за два дни на магистрала „Тракия“ две жени загинаха, при два отделни случая. В същото време България оглави класацията за най-много пътнотранспортни произшествия в ес през 2023 година. Според германския портал „Тe online” страната ни е лидер с 83 жертви на милион жители.

На второ място по този печален показател е Румъния, където за 2023 г. на всеки милион жители са загивали 81 души. Челната тройка се допълва от Латвия със 76 жертви на милион.



Германия и Швеция са сред най-безопасните страни за шофиране в ЕС. През миналата година в Германия са регистрирани 34 смъртни случая при пътнотранспортни произшествия на един милион жители, а в Швеция - по 22 жертви.

ЕС си е поставил амбициозна цел: до 2050 г. да няма повече смъртни случаи при пътнотранспортни произшествия. Този план се нарича "Визия нула". Планът вече дава резултати: докато през 2001 г. по пътищата на ЕС са загинали повече от 51 000 души, 20 години по-късно този брой е намалял с почти 75%. През последните години обаче напредъкът се забави. Дори през 2021 г. жертвите са били с 6% повече. Ето защо ЕС планира допълнителни мерки за намаляване на броя на произшествията. Те включват нови ограничения на скоростта, 30 километра в час в населените места, нулева толерантност към алкохола зад волана и системи за подпомагане на водачите. 

„Има два вида нарушения - несъзнателни и съзнателни. Несъзнателните нарушения се случват поради неопитност на водача, здравословни проблеми и разсеяност, а съзнателните включват несъобразена скорост, неспазване на дистанция и употребата на алкохол и наркотични вещества", каза Пламен Николов, началник на пътна полиция към областна дирекция Бургас.

По думите му от началото на летния сезон се извършва ежедневен линеен контрол и контрол на скоростта. „ПТП на АМ „Тракия” са 11 на брой с 14 пострадали, за разлика от миналата година – 8 инцидента, 13 пострадали”, отбеляза той.