З аради недоволни родители може да променят ваканциите на учениците.
Очаква се решението на МОН за това кога и колко ще почиват учениците през новата учебна година.
От ведомството вече публикуваха за обществено обсъждане графика за учебното време. Това обсъждане приключи и в момента се обобщават постъпилите становища и предложения на заинтересованите страни. След това предстои издаването на заповед за окончателно утвърждаване на графика за ваканциите, информира БНР.
Възможно е новият график да съдържа съществени промени спрямо първоначалния му вариант, срещу който възразиха не малко родители.
Те не одобряват практиката на просветното министерство да обявява за ваканции официални празници и почивни дни, които така или иначе са почивни за всички граждани. Недоволство бе изразено и срещу есенната ваканция, която е само 1 ден - 1 ноември, ако изключим датите 2-ри и 3-ти ноември, които са събота и неделя. Междусрочната ваканция също е само 1 ден - 4 февруари.
Наистина това, което виждаме като ваканции, е крайно недостатъчно, смята Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители".
Тя обясни, че ваканцията е нужна за едно дете, но: "Докато продължава да се правят механични промени и кръпки, оттук оттам, във визията за българското образование от 1 до 12 клас, мисля, че ще продължаваме да бъдем свидетели на всичко това. Ваканциите са част от цялото системно планиране на учебната година".
Алексиева напомни, че България е една от европейските страни с най-дълга лятна ваканция, което също отваря много въпроси. След това започва една доста интензивна и наситена учебна година с липса на възможност децата регулярно да отдъхват качествено, добави тя.
Според нея е необходим разговор и сериозен анализ за това дали лятната ваканция да не бъде намалена за сметка на по-дълги ваканции през учебната година. Нейното мнение е, че лятната ваканция трябва да е малко по-кратка.