М инистерството на транспорта и съобщенията публикува за обществено обсъждане промени в Наредбата за безпилотни летателни системи и надзора над техните оператори, които предвиждат по-строги мерки.

По-строгите мерки за контрол на дроновете бяха обещани, след като през февруари неизвестен дрон навлезе във въздушното пространство на столичното летище и създаде опасна ситуация.

ДРАМА НА ЛЕТИЩЕ СОФИЯ: Самолет не успя да кацне! (СХЕМА)

Заложено е създаване на центрове за обучение на управляващите дронове, в които изискванията са почти идентични с изискванията към центровете за обучение на шофьори.

Промените предвиждат и граждани от трети държави да могат да се регистрират като оператор на дронове, предаде БНР.

ПРОВОКАЦИЯ ИЛИ МАРКЕТИНГ? Три версии за дрона над летището!

Оператор на безпилотно летателно средство не може да бъде регистриран в повече от една държава - членка едновременно, пише в предложените текстове.

Изцяло нови са изискванията в наредбата към обучителите, пред които ще се полага изпит за правоспособността с дрон.

Полетът на 30-килограмовия дрон над летище София бил провокация!

Онлайн обучение и онлайн теоретичен изпит може да се извършват от едноличен търговец или юридическо лице. Обучението се извършва в помещения с подробно описани изисквания. Центровете ще трябва да имат най-малко една изпитна зала, ръководител поне бакалавър в областта на техническите науки на учебната и изпитната дейност, квалифицирани преподаватели. Изпитите остават онлайн, но с определени сценарии, дата, час.

ГД "Гражданска въздухоплавателна администрация" ще предоставя съдържанието на темите, а центровете ще правят въпросите. Центровете ще са длъжни да съхраняват поне 3 години документите на кандидата и резултатите от изпита.

Прецизират се и правомощията на клубовете и сдруженията за авиомоделизъм. В проекта е записано, че всяко одобрение на субект, предоставящ онлайн обучение и онлайн теоретичен изпит ще струва на ГВА 1110 лв.

Общественото обсъждане на промените е почти до края на юли.