С най-малко 150 гласа предложението на президента Румен Радев за референдум за еврото ще бъде отхвърлено, споделиха източници на „Телеграф“. Това може да се случи с обикновено мнозинство, тоест за отхвърлянето му са необходими 121 гласа. Радев не може да разчита на повече от 70 души в парламента да го подкрепят, показаха официалните позиции на формациите.

Днес президентът внася в НС искането за референдум. Само ДПС-ДПС дадоха заявка, че ще изчакат да видят мотивите към предложението. Всички останали вече имат конкретна представа как ще реагират.

ГЕРБ настоява предложението на президента да бъде отхвърлено максимално бързо от парламента. „Ако то бъде внесено в понеделник, ще настояваме още във вторник да бъде разгледано в комисии и в сряда, 14 май, да влезе в пленарна зала за гласуване", коментира Деница Сачева от ГЕРБ-СДС. Тя посочи, че имат подготвен проект на декларация, за да има ясна и категорично заявена воля на Народното събрание да се потвърди влизането на България в еврозоната като приоритет за страната.

Саботаж

"Ние определяме тези действия или като обикновен популизъм, или като умишлен саботаж. Не се цели хората да бъдат питани, а се цели хората да бъдат използвани. Президентът е втори мандат, а и почти две години България беше управлявана от негови служебни правителства, ако той искаше да чуе мнението на хората за еврото, имаше достатъчно възможности да упражни своите правомощия и да направи това. Той не го направи. Във времето той е изразявал мнение, че референдумът, който беше иницииран от "Възраждане", е с противоконституционен въпрос и е бил против това да даде ход на този референдум тогава. Какво се случи - може да има различни спекулации. Какво цели с това действие само няколко седмици преди да излезе конвергентният доклад можем само да гадаем", коментира още пред БНР Сачева.

„Първото, което ще направим, е да внесем проектна декларация, с която мнозинството в парламента да заяви ясна позиция, че пътят на България е към сърцето на Европа и това включва присъединяване към еврозоната през 2026 година. Другото, което трябва да се направи, е това, което внесе президентът, да премине през процедурите на НС, за да може да бъде отхвърлено и да не създава притеснения и съмнения в българското общество и в нашите партньори в Европа за желанието на България да бъде част от еврозоната“, обяви и съпредседателят на „Да, България“ Божидар Божанов.

Според него целта на декларацията е да се покаже политическата воля на парламента, който да отправи послание както към българските граждани, така и навън. „Защото един от негативите на този неочакван и безотговорен ход на президента е, че той разколебава доверието на европейските партньори към България”, каза Божанов пред NOVA.

„Референдумът не е чрезвичайна ситуация, каквато се опитват да я изкарат част от партиите. Инициирането на референдума е в правомощията на президента и може да го направи, не е незаконно. И второ в правомощията на парламента е да го приеме или не. И в двата варианта ще бъде абсолютно законно, коментира председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов. „Както написа г-н Трифонов веднага след изявлението на президента, „ние сме в управлението, за да решаваме конкретни проблеми пред държавата, описани в споразумението за управлението, но няма да вървим против принципите си“. Така че няма разнобой. Нямаме разминаване, защото сме записали, че ИТН сме за влизането в еврозоната. Смятаме, че пряката демокрация е прекрасен инструмент, който не се използва в тази страна, който би повдигнал нивото на демократична култура на всеки един гражданин. Неслучайно сме внесли закон за облекчаване на провеждането на референдуми", уточни пред БНР той.

Изчадие

Според председателя на ПГ на ИТН темата за еврозоната е доста шумна и "причината за проблема я създадоха ПП-ДБ". "До 2021 г. темата си вървеше кротко, влязохме в чакалнята и нямаше истерия, беше отчетено от гражданите за нормален път на България. ПП-ДБ обясниха, че трябва да се случи по един комунистически план. Това събужда съпротива и те си отгледаха изчадие в лицето на „Възраждане“, които са категорично против еврото и не казват защо“, смята Тошко Йорданов.

„Трябва да има референдум и затова се радваме, че президентът се вслуша в призивите на „Възраждане“ за референдум“, каза лидерът на формацията Костадин Костадинов. Според него всяка форма на държавен суверенитет има 5 държавни сектора – отбранителен, хранителен, икономически, политически – сама да взема решения без чужда намеса, и финансов – собствена валута.

„На нас ни бяха отнети 4 от тези 5 суверенитета – едва 20% от храните са български. Единствената форма ни е финансовият суверенитет, една от най-стабилните в света. Нашата валута не е вързана, просто има резервна валута – еврото. Нашата валута е постоянен, а не плаващ курс, определен от ЕЦБ и БНБ, те са се споразумели курсът да бъде един и същи. Това свързва българския лев с еврото. Ако утре решим, може да изберем друга световна валута със стабилна роля – например американски долар, швейцарски франк, японска йена, британски паунд“, поясни Костадинов. 

„Тази тъпотия с независимия български лев е за хора, които не могат да мислят. Факт е, че при кризи се инвестира в долари, евро или злато. Сигурният валутен актив е еврото, а не левът. За разлика от други държави ние имаме фиксиран курс към еврото, а в държави като Гърция и Италия, когато влизаха в еврозоната, се получи спекула, но те никога не са били с фиксиран курс. От прибалтийските държави бяха във валутен борд и с фиксиран курс и нямаше спекула при влизане в еврозоната. Ако влизахме в доларова зона, тогава да се замислим дали няма да има спекула, защото доларът не е фиксиран. Ако влезем в доларова зона, спекулата ще е чудовищна, защото курсът не е фиксиран“, контрира Тошко Йорданов.

Популизъм

„Много лесно е да тръгнеш по пътя на популизма. Много по-трудно е в такъв момент да имаш държавническа и отговорна позиция – да си дадеш ясна сметка, че можеш да понесеш определени негативи, но в стратегически план да донесеш ползи за страната си и да я позиционираш в центъра на европейската политика”, коментира пред Nova News Жельо Бойчев, член на Изпълнителното бюро на БСП. Според него така зададен, въпросът на референдума на президента Румен Радев не дава основания да бъде подкрепен, защото е противоконституционен. Бойчев припомни, че Конституционният съд вече се е произнесъл по подобен въпрос, като решението му е било много ясно и то трябва да се изпълнява. 

„Пред БСП-ОЛ въпросът за влизането или не в еврозоната никога не е стоял. Въпросът е как да подготвим държавата ни за това влизане, как да гарантираме защитата на хората, на най-уязвимите групи. Хората трябва да бъдат правилно информирани, а не да се заиграват с техните страхове“, коментира пред БНТ и зам.-председателят на ПГ на „БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“ и организационен секретар на БСП Атанас Атанасов.

„Чак "да отрежем" президента Радев не е точният термин. Това не е първата инициатива за референдум, така че ние сме последователни като цяло в тези позиции. Смятаме, че така зададен въпросът не отговаря на конституционната норма и на решението на КС по предишното искане на референдум. Поради тези съображения не бихме подкрепили този референдум. Не е до харесването на въпроса, но както и да го въртим КС се е произнесъл доста ясно по това може ли да има референдум по темата еврозона", каза пред БНТ евродепутатът и член на изпълнително бюро на "БСП - Обединена левица" Кристиан Вигенин.