0

В насянето на ракия от Сърбия вече не е толкова масово, както беше преди година-две назад във времето. Причината е, че цените на огнената напитка при съседите значително се повишиха, показа проверка на „Телеграф“. Ако допреди две години литър ракия в Сърбия бе на цената на 700 мл у нас, сега е много над българската цена. 

Единствено по-добро е качеството в сравнение с българските ракии, стига да е от по-добрите марки или от утвърдените производители. 

Наследство

В Сърбия производителите негодуват от ниските изкупни цени на суровината. Сливите за една от знаковите им ракии – сливовата, се изкупуват на едва 25 динара за килограм. Това е около 40 стотинки наши пари. Литър готов продукт се продава от 900 динара (15 лева) нагоре. В края на 2022 г. сливовата ракия беше вписана в представителния списък на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство на човечеството като елемент от нематериалното културно наследство на Сърбия. 

ТЕЛЕГРАФ 

Износ 

По данни на сръбските митници около 30 млн. литра домашна ракия се произвеждат в официалните обекти за дестилиране, а още поне 20 млн. литра хората си правят за лични нужди, без да я продават. Това държеше доскоро сравнително ниската цена на ракията. Освен сливова се варят още крушова и кайсиева ракия.

Данните на Стопанската камара на Сърбия показват, че около 730 са регистрираните производители на силни алкохолни напитки, а износът на ракия за външните пазари нараства с над 20 процента годишно. Основни клиенти на Сърбия са Хърватия, Босна и Херцеговина, Черна гора, Германия и САЩ, а отскоро активно се изнася за Азербайджан, Литва и Латвия.

По селата се продава домашна ракия, чиято цена започва от 1100 до 1400 динара, а в магазините най-скъпи са дюлевата и крушовата ракия, чиито цени започват от 1500 динара (около 25 лева). Допреди две години цената беше 15 лева за литър, докато сега трудно се намира хубава под 25 лева. Затова и вносът на ракия през границата, както се правеше преди години, значително е намалял. Подобно е и положението с цигарите. Ако допреди 2-3 години цигарите при комшиите бяха с разлика от 2-3 лева надолу от цените на нашенските, то сега е точно обратното. Кутия цигари от една и съща марка в Сърбия е с 2-3 лева по-скъпа от България.