П родължават коментарите за вота на недоверие, който парламентарните групи на "Възраждане", "Морал, единство и чест" (МЕЧ) и "Величие" внесоха през седмицата в деловодството на Народното събрание.
Той е за провал в областта на външната политика и до момента повечето прогнози са, че няма да мине. На това мнение е и вицепремиерът Атанас Зафиров, който определи искания вот като „буря в чаша вода“. В Горна Оряховица той отбеляза, че още от първото изречение е видно, че инициаторите на вота имат само политическа цел – да бутнат управлението.
Провал
„Там пише системен и последователен провал във външната политика. Всеки непредубеден български гражданин може да си представи как за два месеца на това управление това правителство може да има провал във всяка сфера на управление, особено във външната", коментира Зафиров. Според него това са несериозни мотиви и несериозен подход, а също така и още едно доказателство, че „опозицията в България е изключително слаба и неадекватна, като търси проблеми там, където няма“. Вицепремиерът подчерта, че управлението е стабилно.
Саботаж
„Вотът на недоверие към правителството бе внесен от антиевропейска коалиция. Ние като политическа сила, която трайно подкрепя европейския път на България, борила се за него, не можем да подкрепим подобни политически тези“, подчерта пред bTV Надежда Йорданова от "Демократична България“ (ДБ).
Още по-категоричен е депутатът от ПП-ДБ Венко Сабрутев. Според него всеки вот на недоверие, преди България да получи дата за прием в еврозоната, е „саботиране на националния интерес“.
Реалните теми, за които трябва да се иска вот на недоверие, са правосъдие, липса на антикорупционни мерки, смята Сабрутев.
Ръководителят на Делегацията на българските социалисти в Европейския парламент и член на ИБ на БСП Кристиан Вигенин не е особено притеснен за стабилността на правителството. „То няма да остане без подкрепа в парламента. Притеснява ме това, че влязохме в управлението с условието и разбирането, че зад това правителство има ясно мнозинство. Когато има ясно мнозинство, тогава можеш да предвиждаш и планираш политика. Когато е плаващо мнозинството, тогава нямаш гаранции от това, което вкарваш като проект, какво ще излезе накрая. Правителство ще има очевидно. Въпросът е - доколко ефективно ще може да работи“, коментира пред БНТ евродепутатът.
