С тудовете могат да предизвикат аварии във водопроводната мрежа, спукване на тръбопроводи, начисляване на допълнителни количества вода, която да се приеме за ползвана, и така да бъдат калкулирани произволни суми в сметката. Повреди в мрежата могат да компрометират верността на доставките на вода и в съседни имоти. За това предупредиха ВиК техници и специалисти, които отстраняват възникнали по подобни причини аварии.
Проучване на практиката на клиенти на ВиК дружества в селища в Родопската яка показа, че зазимяването на измервателните уреди е позната практика за собствениците на летни имоти, които ги ползват ограничено в студените месеци.
Практика
„Много е сложно. Спирам централно водата от крана при водомера, който е навън, в една дълбока шахта в двора. Поставям чували с трици в нея и източвам водата от всички кранове в къщата и бойлерите. Това разказа собственичка на къща с градина в родопското село Орехово за „Телеграф“.
ВиК техник обясни, че с настъпването на зимния сезон температурите рязко и значително се понижават. Това може да доведе до замръзване на измервателните устройства и до пробиви във външните и вътрешните тръби, довеждащи вода в сградата.
Сайтове вече предупреждават, че е крайно време собствениците, които не ползват вилите и къщите си през зимата, да ги зазимят.
Подготовка
Преди пристъпване към зазимяване на съоръженията се оглежда водопроводната шахта в двора на къщата или вилата. Капакът й трябва да е здрав и да може да се затваря плътно. Пукнатини и дупки могат да вкарат студ в шахтата и да доведат до спукване на съоръжението.
Водомерите се изолират, като се използват различни изолационни материали, за да се задържи умерена температура, при която измервателният уред няма да се спука или повреди.
Използват се стиропор, вата, специални термоизолационни покрития. При особено минусови температури към изолацията може да се добавят стари одеяла, вълнена прежда и дрехи за допълнителна защита.
Както разказа жителката на село Орехово, против замръзване се отваря чешмата и се поддържа изтичането на минимална струя вода. Така се намалява рискът от замръзване.
При замръзване на водомера не се препоръчва използване на гореща вода за неговото размразяване, обясняват специалистите. Собствениците могат да се обърнат към местното ВиК дружество, което изпраща свой специалист за съдействие.
Таня Киркова