0

О т 1 януари 2026 г. въвеждаме единствения възможен за София вариант за определяне на такса смет, а именно – на брой членове в домакинството, като крайната дума е на Столичния общински съвет, който през септември трябва да вземе решение. Това каза пред „Телеграф“ Емил Георгиев, директор на дирекция „Планиране и управление на дейностите по отпадъци“.

„Това не е замърсителят плаща, защото няма пряка връзка между количествата, които се изхвърлят и плащат от човек, но е значително по-добре от това таксата да се определя на базата на данъчната оценка“, каза той и добави, че планът е постепенно да се въвеждат нови методи за всеки район и квартал, за да се постигне максимално справедливо заплащане за услугата.

„В момента ние експериментираме с всички налични технически решения – мерим събрания отпадък, опитваме с чувалите, за да може да индивидуализираме отпадъка“, добави още той. По думите му вариантът с измерване на отпадъка е възможен за кварталите с еднофамилни къщи, където ще се предоставя по една кофа. Камионът, който ги събира, мери и накрая се изчислява колко да плащат.

Преброяване

Той каза още, че от днес до септември живущите ще трябва да подадат декларация, в която да посочат по колко души живеят в домакинство, както и средно количество отпадък, което се генерира от него. Образците на трите декларации, които гражданите и предприятията могат да попълват, са качени в сайта на Столичната община.

ГОТВЯТ НОВА ТАКСА СМЕТ: Столична община "рови" в боклука ни

От „Московска“ 33 обясниха, че предвиждат и въвеждане на улеснено онлайн подаване на декларациите с електронен подпис или ПИК на НАП, както и улеснено електронно попълване за хора без ПИК и е-подпис. За целта е изготвено задание за електронно обслужване още в първия ден след влизане в сила на решението на Столичния общински съвет за въвеждане на процедурата. 

Декларациите представляват максимално опростени бланки, в които собствениците или управителите на имоти могат да предоставят информация за количеството отпадък, което се генерира за съответния имот, както и за броя на лицата, които го ползват (обитават).

За нежилищните имоти е предвидено да се посочи и каква е икономическата дейност, която се осъществява в имота – дали е обект за търговия с хранителни или нехранителни стоки; дали е учебно заведение; дали е лечебно заведение; спортен обект; театър, концертна зала; офис; хотел; заведение за хранене и развлечение, или друго.