0

В ъпреки ползите от възобновяемите енергийни източници, те трябва да бъдат допълвани от системи за съхранение на генерираната енергия, когато не грее слънце или не духа вятър. Ocean Battery е система за съхранение на енергия от нов тип, която функционира подобно на водноелектрическа централа, но на морското дъно. Разработена от холандската компания Ocean Grazer, Ocean Battery е проектирана да се инсталира на морското дъно в близост до офшорни генератори на възобновяема енергия, като вятърни турбини, плаващи слънчеви ферми и системи генериращ енергия от морските и океански приливи и вълни.

Системата се състои от три компонента, които функционират заедно, подобно на язовир. В морското дъно се заравя бетонен резервоар, с вместимост до 20 милиона литра вода, съхранявана при ниско налягане, който е свързан със система от помпи и турбини и гъвкав мехур разположен на морското дъно. Излишната електроенергия от възобновяемите източници се използва за изпомпване на вода от резервоара в мехура. Когато има необходимост от енергия, мехурът се освобождава и притискан от налягането на морската вода над него, водата бива изтласкана обратно към резервоара, завъртайки по пътя си турбини генериращи електричество, което се подава към електропреносната мрежа. Ocean Grazer твърди, че системата има ефективност между 70 и 80 процента и може да изпълнява неограничен брой цикли, като живота на експлоатация е над 20 години. Също така, системата е лесно мащабируема, като всеки бетонен резервоар има капацитет от 10 МВч и лесно може да се добавят още, за да бъде увеличен общия капацитет. Могат да се добавят и допълнителни помпи и турбини, за да се увеличи мощността, ако е необходима повече енергия, по-бързо.

Диаграма на системата Ocean Battery. Когато батерията е заредена (вляво) мехурът е пълен с вода, а бетонният резервоар празен. При разреждане (вдясно), мехурът е празен, а резервоарът пълен.

 Диаграма на системата Ocean Battery. Когато батерията е заредена (вляво) мехурът е пълен с вода, а бетонният резервоар празен. При разреждане (вдясно), мехурът е празен, а резервоарът пълен.
Ocean Grazer

Концепцията на Ocean Battery е интригуваща, но не е единствената, по която се работи. Компанията Subhydro разработва подобна идея за изпомпване на морска вода от резервоари, поставени на дъното на морето, като при необходимост от електричество, водата завърта турбини, докато пълни резервоара. Масачузетския Технологичен Институт (MIT) също работи по подобна концепция, използваща кухи бетонни сфери. Друг дизайн използва плаваемостта, като с излишното електричество се потапят и задържат под водата, подобни на балони контейнери, които при освобождаване генерират електричество. Няма универсално решение за съхранението и преноса на енергия от възобновяеми източници, като системата на PowerX за съхранение и пренос на енергия, също би спомогнала за решаването на този глобален проблем. Видео описващо системата на Ocean Grazer може да видите тук.

Източник: Ocean Grazer