Уникална икона, изработена от слонова кост и гравирана двустранно е открита при разкопки в крепостта Русокастрон край бургаското село Русокастро. Находката е намерена от екипа на шефа на Бургаския исторически музей Милен Николов. Според археолозите, артефактът е изключително рядък и безценен, поради което не може да има финансово измерение. Иконата е с размери 8,2 см височина и 3,5 см. ширина. Тя е част от триптих и представлява едно от крилата му. Върху лицевата страна са изобразени ликовете на архангел Гавраил и на Св. Василий Велики. Върху обратната страна са гравирани два кръста – напрестолен и процесиен. Изображенията са част от сцената "Благовещение". Археолозите се надяват да открият и останалите две части от триптиха. Те са убедени, че изключително ценната вещ е принадлежала на някой от византийските императори или на член на императорската фамилия. В момента историците се опитват да разгадаят как триптихът се е озовал в крепостта Русокастро.

Откритата край с. Русокастро находка е била изработена през 10 век в Константинопол, е становището на изкуствоведа проф. Константин Тотев.
Консултантът смята, че триптихът е изработен по поръчка на някой от византийските императори или на някой член от императорското семейство. Само те са имали възможност да получават изключително скъпата за средните векове слонова кост. В онези времена, слоновата кост е била по-скъпа и от златото.
В световен план при археологически разкопки са открити не повече от 15 подобни находки, потвърждава шефът на бургаския музей Милен Николов. В България се съхранява само един подобен предмет, открит при разкопките на царската цитадела Трапезица във Велико Търново. Той е намерен от френския археолог Жорж Сьор в началото на 20 век и представлява фрагмент от икона от слонова кост, изобразяваща сцената "Успение Богородично".
Находки от подобен елитен клас се съхраняват в най-големите музеи в света като Лувър, Британския музей, музея Метрополитън, а сега и в Регионален исторически музей Бургас. Тяхната рядкост се дължи на това, че са изработвани само за нуждите на византийските императори и на техния най-близък семеен кръг. Днес подобни находки се съхраняват в някои църковни съкровищници в Западна Европа, където са достигнали след Четвъртия кръстоносен поход. Тогава рицарите, превзели Константинопол, разграбват византийската императорска съкровищница, в която са се съхранявали подобни изделия от слонова кост. Впоследствие те ги даряват на някои от катедралите в големите западноевропейски градове.
