0

Н е е тайна, че по света има тоалетни с различни цветове и размери, а през 70-те години на мода са били зелените или розовите дизайни. Между другото, модата е циклична и затова цветните тоалетни отново стават популярни, но статистиката показва, че по-голямата част от дизайните все още са бели.

И все пак, защо повечето от тях са в този цвят? Изследователите смятат, че има няколко причини за това, пише IFLScience, цитирани от glasnews.bg.

Първо, изборът на цвят вероятно е свързан с хигиената. Тъй като мръсотията и петната са много по-видими на бяла повърхност, този избор на цвят вероятно прави почистването по-лесно. Второ, изборът на цвят може да се дължи и на факта, че баните и тоалетните обикновено са малки и следователно белите бани и тоалетни визуално увеличават пространството.

Това обаче не е всичко. Повечето тоалетни по света са направени от керамични материали. Като те обикновено се изливат във форма, за да се създаде формата на тоалетната и след това се изпича при изключително високи температури в пещ, което води до бял цвят. Може също да са необходими допълнителни стъпки за трансформиране на порцелана в стъкловиден такъв.

Известно е, че белият порцелан има висока плътност, тъй като основата му включва кварц, фелдшпат, силиций и глина. Статистиката също така показва, че белият порцелан е вторият най-често използван материал за тоалетни след стъкловидния порцелан.

Стъкловидните тоалетни, от друга страна, се правят чрез покриване на порцелан с емайлирана глазура, направена от прахообразно стъкло. Веднъж остъклени, тоалетните се изпичат отново, за да се получи обичайното покритие с висок гланц. Тъй като тоалетните се произвеждат масово, е много по-бързо и по-евтино да направите всички структури бели и да не добавяте цвят.

И дори тук предимствата от избора на тези два материала не свършват. Предимството е, че и двата материала са непорести, което е особено полезно при взаимодействие с отпадъци. Например, ако тоалетните са направени от пластмаса, в един момент отпадъците в системата ще започнат да се просмукват в материала - между другото, това е, което определя експлоатационния живот на преносимите и компостните тоалетни. Обикновено траят не повече от 10-30 години.

В обобщение, изследователите смятат, че повечето тоалетни по света са бели, защото е по-евтино да се правят, по-лесно се поддържат чисти и също така ви позволяват да разширите визуално вашата тоалетна.