Д ва сателита на НАСА заснеха мистериозен остров, който по-късно изчезнал от фокуса на телескопите им.
Малкият остров се появил край бреговете на Азербайджан в Каспийско море след изригването на т.нар. кален вулкан в началото на 2023 г. Но до края на 2024 г. ерозията унищожила сушата му.
ЗА ПЪРВИ ПЪТ: Дървен спътник литна във висините! (СНИМКА)
Според Земната обсерватория на НАСА островът е изчезнал от поглед „като привидение“.
DISCOVERY!
— Enrique Antonio Peña Tavárez (@Enrique12705477) January 13, 2025
NASA captures ghost Island ofter eruption of a volcano, NASA observatory via LANSDSAT 8 and 9 satellites located the island 25 kilometers from Azerbaiyan showing that the island shrinks and emerges.
Incredible! pic.twitter.com/ceZRWtHGeq
„Мощните изригвания на калния вулкан Кумани Банк са създали подобни временни острови няколко пъти след първото регистрирано изригване през 1861 г.“, пишат от космическата агенция.
„Известен също като Чикил-Дениз, обектът се намира на около 25 километра от източното крайбрежие на Азербайджан.“
Сателитите Landsat 8 и 9 на НАСА заснели острова на 18 ноември 2022 г., 14 февруари 2023 г. и 25 декември 2024 г.
През ноември билото на вулкана останало под морската повърхност.
Но според изображението от февруари островът се е появил отново и седиментна струя се е отдалечила от него.
Според Марк Тингай, геолог от университета в Аделаида, допълнителни сателитни наблюдения предполагат, че дължината на острова е била приблизително 400 метра.
Въпреки това до края на 2024 г. островът е изчезнал, като над водата останала видима „силно намалена“ част от Кумани Банк.
Повечето кални вулкани се намират в райони с активна тектоника, като Азербайджан е необичаен с високата си концентрация.
„Геолозите са преброили повече от 300 в източен Азербайджан и край бреговете на Каспийско море, като повечето от тях са на сушата“, съобщава НАСА.
„Регионът попада в зона на конвергенция, където се сблъскват арабската и евразийската тектонични плочи.“
Притеснително е, че калните вулкани имат потенциала да бъдат опасни благодарение на способността си да изхвърлят големи количества материали и дори пламъци за кратък период от време.
„Не е сигурно дали изригването на Кумани Банк през 2023 г. е било огнено, но минали изригвания на този и други близки кални вулкани са изпратили огнени кули на стотици метри във въздуха“, добавят от НАСА.
*Източник: Daily Mail