П уделът с пачките, който се превърна в хит миналата година, вдигна сериозно цената на породата. Цените тръгват от 2000 лева и удрят тавана на 6000. Но тук-там се прокрадват и обяви, които подбиват цените на той пуделите.
Ако не държите да се явявате по състезания и няма да обучавате кутрето да разнася банкноти евро в уста, спокойно може да се сдобиете с той пудел само срещу 1200 лв., установи проверка на „Телеграф“. Впоследствие може да се окаже, че домашно отгледаното кученце, което са ви продали, е минало покрай породата и се превръща в гигант или пък има генетични проблеми. И ако в повечето случаи новите собственици вече са се влюбили в мъничето и преглъщат факта, че не е породисто и че има „едър кокал“, то има и хора, които се връзват на случайни обяви за много пари, разчитайки, че щом кучето е толкова скъпо, значи няма как да не е от сой. Точно на това разчитат измамниците. Затова сериозни развъдчици препоръчват да не се доверявате на оферти в сайтовете за безплатни обяви и да не си избирате расов любимец на баснословна цена от групи в социалните мрежи, защото може да се окажете жертва на измама.
Бройлери
Най-честият трик, с който ни мамят при такива обяви, е с чужда снимка на кучето, открадната от интернет. По-сериозните мошеници обаче не се ограничават само с това, а крадат от мрежата и родословията, които горди стопани качват в нета, за да се изфукат пред цял свят с шампионите си. Фалшифицират се и сертификати от състезания. Затова първата препоръка е при покупка да се поиска да се види как са отглеждани новородените и техните родители. На това измамниците също са измислили отговор – в част от обявите се твърди, че кученцата са внос. Те най-често идват от Словакия, Сърбия, Германия, Франция, но няма гаранция, че не се „произвеждат“ в нелегална ферма в някое село или в краен квартал.
Напоследък е модно фермите, в които се произвеждат кутренца като бройлери, да се прекръстят на развъдници. Това е така, защото никой не ги контролира. Търгаши събират няколко кучета от търсени породи и ги затварят в клетки с една единствена цел – да се размножават. А щом майката се амортизира, я пускат да се оправя сама или я подаряват. Но и при такива „подаръци“ има риск – женската може да е на предела на силите си от честите бременности и раждания и да не оцелее. Отглеждани в коптори, паленцата пък се къпят и фризират, за да грабнат окото на новите стопани или се взима някоя снимка от нета, за да може стоката да има още по-търговски вид. Най-хилавите пък се подаряват или продават на символична цена.
Трикът с подаряването на кучета маскира и още една, още по-разпространена измама. Тарикати, които най-често се подвизават в социалните мрежи с кучешки профилни снимки, пускат лъжливи обяви със сърцераздирателни истории за починали собственици или се правят на ларж, като поставят условие кучето да бъде кастрирано, да не живее вързано в колиба в двора, а в апартамент и др. подобни.
Източване
Те провеждат интервюта с мераклиите да се сдобият със скъпо куче безплатно, за да разсеят съмненията у тях, след което им взимат данните, под предлог че трябва да се осигури транспорт или документ на новия собственик, който изисква такса. Но това се оказва класическа измама. В някои случаи мошениците искат предплащане или преводи на суми за ваксини и застраховки. Други изпращат линкове на несъществуващи куриерски фирми или огледални сайтове, с които могат да ви опразнят банковата сметка, докато си чакате лаещата пратка.
Някои пък задържат нарочно развитието на по-дребните породи кученца, за да ги представят за мини, но недохранването се отразява на здравето им. Така се сдобивате с кутре, в което постоянно трябва да инвестирате, но във вид на посещения при ветеринаря и лекарства. Осъзнали, че са се „минали“, някои препродават „проблемните“ кученца или ги изхвърлят на улицата, за да се отърват от тях. Усилено се върти и търговия със заразени с парвовироза кучета, които може да се продават изгодно. В повечето случаи лечението им струва една камара пари, но краят е фатален.
Хилядарка за секс
Измами се въртят и с лъжешампиони от състезания, които се предлагат с обяви за заплождане срещу 1000-1500 лв. Твърди се, че мъжкарите са със сериозно родословие и паспорти, но на практика това често няма нищо общо с действителността. Собственици на развъдни кучета разказаха пред „Телеграф“, че редовно им се налага да опровергават измами, в които са замесени. Не помага и това, че снимките на истинските шампиони са с воден знак. Измамниците, които ползват чужди снимки и сертификати, ги орязват и монтират, така че да не си личи, че са крадени. Ако реалният собственик разпознае кучето си и вдигне гюрултия, сменят потребителското име и продължават в същия дух. Самото заплождане от шампиони пък е за много по-сериозни от посочените суми, така че „евтиното“ действително излиза скъпо.
Ужилени развъдчици се оплакват и от друго – платили са им сума за заплождане с уговорката, че ще си изберат мъжко кутре от „новата реколта“, но след това им сервират новината, че в кутилото е имало само женски или че момченцето е умряло. Впоследствие обаче установяват, че кученцето е продадено с всичките му родословни тапии някъде в страната и така развъдникът вече си има клонинг, който обаче си работи самосиндикално и произвежда „шампиони“ без никакво спазване на правила и норми, вследствие на което генът се изражда.
Осинови ме... срещу такса
Братче и сестриче от елитна порода. Не се продават, а се подаряват. В обявата се посочва условие, че не трябва да се делят. Но докато кандидат-осиновителите се тълпят, се оказва, че офертата не е така изгодна, както си мислят, защото им искат „такса осиновяване“, която при това е над хилядарка. Мотивът е, че кучетата не са кастрирани и с тях може да се води развъдна дейност, че трябва да им се платят някакви ваксини или подателят на офертата се е изръсил за лечение, което иска да си приспадне. Прави се предплащане, след което новият стопанин разбира, че трябва да пие една студена вода, защото кучетата са се изпарили от интернет пространството, а измамниците вече търсят други осиновители, които да ощавят.
Кристи Петрова