0

М алките градинари масово се отказват от минералните торове и минават на подхранване с оборски и птичи тор.

Причината е, че не могат да смогнат на препускащите цени. Това разказа пред “Телеграф” Спас Асалийски, зеленчукопроизводител от село Първомай, Петричко, на фермерския пазар пред Министерството на земеделието в София вчера пред „Телеграф“. И да искам не мога да подхранвам с минерални торове, защото не мога да си позволя да си ги купя, обясни производителят.

Щандове

На традиционния пазар пред земеделското министерство никога не е имало толкова много щандове с родни домати, краставици и летни зеленчуци, показа проверка на изданието. Причината е, че малките фермери не могат да стигнат до търговските вериги заради по-ограничените обеми, които произвеждат. Някои от тях продават и на борсата, но не могат да получат добра цени, обясниха градинари.

Сортове

Освен познатите розови домати се предлагат и стари сортове като известния Селски домат. Сочен, с тънка ципа за салата, но не така траен като търговските селекции. Цените на обичания зеленчук вървят от 3 лв. до 6 лв. килото. Въпреки това масово хората си купуват всеки според възможностите си. От две зърна за салата за вечерната ракия до килограм или два.

Ръст

Цените на торовете може да нараснат с до 55%, предупреди Стефан Димитров, изп. директор на „Неохим“ - Димитровград, пред БНТ. Той допълни, че през последната седмица компанията е преустановила продажбите. Според него цените на амониевия нитрат са пет пъти по-високи в сравнение с миналата година, което е непоносимо за българските фермери. При нас стойността на продукцията се формира основно от цената на природния газ и ако не бъдат предприети драстични промени в организацията на работа на „Булгаргаз“ ЕАД, промяната в цените на нашите продукти ще бъде драстична според Димитров".