0

С ъвременни научни изследвания в отдалечените полярни райони на Антарктика и Арктика ще бъдат финансирани с 10,8 млн. лв. по Национална програма за полярни изследвания 2022-2025 (НППИ), реши правителството, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката.

Освен финансиране на научни проекти, се предвижда разработване и на магистърска програма по полярни изследвания, за да се привлекат млади хора към научна кариера в тази област.

Още от 1988 г., когато беше проведена първата българска антарктическа експедиция, България постепенно развива и модернизира базата си "Св. Климент Охридски" на Антарктида. И занапред ще продължи организирането на ежегодните полярни експедиции, координацията на научните проекти, техническото им обезпечаване и осигуряването на безопасна работа на български и чуждестранни учени в базата ни.

Финансирането на дейностите по програмата ще е за сметка на средствата за наука в централния бюджет и ще се извършва чрез бюджета на Министерството на образованието и науката.

Координатор на програмата е Софийският университет "Св. Климент Охридски" с неговия Национален център за полярни изследвания. Партньори са Българският антарктически институт, Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров", Институтът за гората към БАН и Националният природонаучен музей към БАН.