- Г-н Кузманов, прокуратурата обяви днес (б.р. - вчера) тройната експертиза за смъртта на Явор Георгиев – остра кокаинова интоксикация, причинила мозъчен и белодробен оток. В същото време срещу двамата полицаи се води дисциплинарна проверка. За какво е тя - за насилие, за превишаване на права?
- Първо искам да изкажа съболезнования на близките на Явор Георгиев. След категоричността на тази тройна експертиза много хора ще трябва да се извинят на колегите. Очевидна е тенденцията, че независимо от фактите за липса на съпричастност към смъртта на Георгиев, по алинея „желание“, по която да бъдат наказани колегите, винаги ще се намерят такива хора. На въпроса за дисциплинарната проверка, по закон тя има срок до 2 месеца от установяването и до 1 г. от извършването. В конкретния случай, без да съм сигурен в изписването в документа, предвид това, че се вмениха нарушения на Етичния кодекс, наказанията може да са уволнения.
- Уволнения за какво – за превишаване на права или за насилие?
- Насилие категорично не бих се съгласил да употребявам като дума. Сила да, насилие не. Превишаването на права през призмата на уронване на престижа е много сериозен коктейл, защото системата на МВР по принцип е силно авторепресивна. Подхожда се към всеки случай като към извършител на престъпление. Подходът никога не е невинен до доказване на противното. В този случай особено колегите са достатъчно „притискани“ от общественото мнение, от разразилите се протести, включително и политическата атака. Силно се съмнявам във възможността за обективна проверка на обстоятелствата.
- Кой извършва дисциплинарната проверка и защо се съмнявате?
- Още в началото обявяването им за „убийци“ и впоследствие търсенето на каквото и да било нарушение, само и само да излязат виновни, предполага такъв финал. Не съм сигурен, че така ще приключи, но ще направя всичко възможно да не стане така. Желаем всичко да бъде обективно. Що се отнася до това кой прави проверката - това са служители на самата областна дирекция или на районното управление. Не знам имената и не съм запознат.
- Духът излезе от бутилката особено след пускането в социалните мрежи на отделни клипове. Вие какво видяхте на тези кадри?
- Почти всички, които се изказват, са с отрицателно мнение за действията на колегите. Никога в живота си те не са изпадали в такава ситуация и съдя по непремерените реплики „защо е продължило толкова дълго“, това не е боксов мач. Дори в кеча има правила, тук няма никакви.
- Дори в кеча има правила, а при арест – не?
- В ареста има правила, но говоря за конкретния случай, при който срещу вас има лице, употребило невероятни количества наркотици, довели до сериозни промени в начина му на възприемане на външната среда. Не се различава много от психичноболен човек. Каквото и да говорим тук, когато имаш такова лице, което не може да се контролира, разликата е огромна. Тя не може да влезе в протокол, в програма, в нещо, което може да предвидиш.
- Основните забележки бяха защо полицаите използват сила и удари върху него, след като са му сложили белезниците?
- Колегите очевидно не са пристъпили към него с намерение да бъде пребиван. Фактът за това е например 10-15-минутната беседа, която цели успокояване на човека. Колегата му купува минерална вода, а другият му предоставя няколко пъти телефон, за да се свърже с близки, които го познават добре, и да го успокоят, в случая това е майка му. Тук твърденията за садистични действия, действия, които целят да го унижат - отпадат категорично. Това, че лицето е обездвижено и е преодоляна първоначалната му съпротива с белезници, не значи, че след това същият човек не е правил нови опити да извършва действия, които са представлявали проблем. Това може да се допуска. Затова трябва да се разгледат нещата обективно и спокойно.
- В патрулката има видеорегистратор. Този пълен запис не би ли трябвало да покаже какво точно се е случило открай докрай и предоставен ли е на разследването?
- По данни на колегите патрулката е била там, видеорегистратор е имало. Патрулката е била поставена така, че да прави запис. Казвам това с уговорката, че не съм присъствал на мястото. По принцип този запис не се спира, той се прави постоянно за разлика от бодикамерата. Най-вероятно този запис е предоставен на следователя и ако има разрешение на прокурор, може да бъде предоставен и на колегите, които извършват дисциплинарната проверка.
- В момента има около 4000 бодикамери в униформения състав, разбрахме, че ще се купуват още?
- На националното съвещание в понеделник с министър Даниел Митов стана ясно, че точната бройка е 4144. Те определено не са достатъчни и не обхващат целия личен състав. За момента всяко поделение на МВР, свързано с работа на терен, разполага с такива камери. Има обществена поръчка за закупуване на още 13 000 бодикамери, доста по-съвременни, като целта, заявена от политическото и професионалното ръководство, е всеки служител на терен да разполага с такава.
- Днес (б.р. - вчера) стана ясно, че ще се купуват допълнително тейзъри (електрически пистолети). Колко такива има в момента?
- Към момента не мога да кажа точна бройка, но във всяко поделение, свързано с работа на терен, има наличие на тейзъри. Да кажем, в районно в София са между 4 и 6 тейзъра.
- Те достатъчни ли са?
- За това, което изисква настоящата обстановка предвид честата среща с лица, при които можем да заменим употребата на сила с тейзър, са недостатъчни. Но са налични и при много добра организация, а не при такива супер инцидентни случаи, които ескалират в рамките на секунди, може да се поиска и на място да бъдат доставени. Това е с уговорката, че всичко е субективно спрямо обстановката, мястото. Най-добрият вариант е всеки екип да разполага с тейзър, което явно е целта на ръководството.
- Коментирали сте, че ще се създаде ново звено, сектор или отдел, който да обучава полицаите, работещи на улицата. Защо се налага това, при положение че те би трябвало да са обучени преди това?
- По принцип такъв вид обучение е хубаво постоянно да се опреснява. Това е нещо като тренировката при спортистите. Веднъж като си участвал в състезание, това не те прави състезател. Практиката изисква непрекъснато усъвършенстване. Нека го наречем звено, то ще е симбиоза между служители от жандармерията, СОБТ, от Академията на МВР, сертифицирани преподаватели от СПС. Това е добро решение и не е нещо, което да е изключение в Европа. В Германия, Испания със сигурност има такива, а в Румъния и Хърватия има елемент на преподготовка. Когато желаеш да си професионалист, непрекъснато се усъвършенстваш. Поддържането на добра физическа форма вече не става само с тичане в парка, това имаме предвид. Тук е важен и психическият тренинг.
- Обикновените хора реагират полюсно - повечето демонстрират желание за мъст. Какво остава като усещане у обикновения полицай след този случай? Демотивира го или го кара да се самоусъвършенства?
- Първо се допусна информационна празнота по случая „Явор“. Твърде дълго време, разбирайте повече от 24 часа, случаят се представяше като убийство. Това даде тласък, който после трудно се обръща. Приемам, че първите спонтанни излизания на хората на протест са заради липсата на точна информация. Но тук не става въпрос за убийство от служител на МВР на гражданин. Естествената реакция, желанието на хората да си отмъщават на държавата особено в лицето на полицая на улицата е факт. Но тези хора трябва да разберат, че униформеният не е виновен за състоянието на държавата. Тук принципно имаме нерегламентирана и необяснима омраза. Изключвам хората обаче, които имат основания да ни мразят.
- Кои са тези хора, които имат основание да ви мразят?
- Престъпниците. Ако престъпниците ще протестират срещу нас, съм напълно съгласен.
- Как са двамата полицаи?
- Много потискащо. Демотивация има, за съжаление тя се поддържа на високо ниво с непрецизни изказвания.
- Те почувствали ли са се защитени в лицето на министър Митов?
- Ръководството на МВР не се изчерпва с Митов и персонализирането на вина не е точно и стеснява базата. Ти солидарност можеш да усетиш и на по-ниско ниво. Колкото до колегите, ние направихме една демонстрация на солидарност. Колегите масово се снимат и на снимките пише „Не сте сами“. Степента на сплотяване вътре в МВР е много висока. Нещо, което не съм забелязвал в последните години. Етикета „убиец“ не го приемаме. Колегите бяха достатъчно красноречиви в Нова телевизия. Те не чувстват подкрепа от системата, но тук отделям системата от служителите. Една система, която потиска служителите си, няма как да бъде припозната.
- Към тях имаше и заплахи, ние писахме?
- Има заплахи, които според мен са наказуеми по българското правосъдие. Чудя се защо няма реакция на тези заплахи. Да те убиват, макар и в интернет, е заплаха. Интересно ми е колко досъдебни производства са започнали на тази основа, при положение че убийство не е извършено.
- Кой трябва да ги образува?
- Ще оставя този въпрос да виси в пространството. Всеки, който може да се самосезира, може да го образува.
- Как смятате, че ще приключи този случай, който запали и разтресе цялата държава?
- Моите очаквания са да приключи като в правова държава. Ние ще приемем само обективни факти и доказателства, аргументирали решение на български съд и дисциплинарна комисия в МВР. Използвам случая да кажа, че съм убеден, че следствието и другите, които се занимават със случая, са подложени най-малкото под обществения натиск. Благодаря за това, че колегите запазват самообладание, вярваме в правосъдието, българският полицай вярва в правосъдието.
- Кой оказва този натиск върху разследващите, освен както казахте – обществото?
- За момента нямам данни и факти, които мога да цитирам, но общественият натиск е огромен, особено във Варна, откъдето са и хората, на които в момента е поверено разследването. Този натиск е очевиден за всички. Предопределянето на присъдата, недоверието към експертизите ги подлага на напрежение. Ние вярваме в тези хора, че ще разследват професионално.
