- Г-жо Борисова, след като вече сме пълноправен член на Шенген, у хората все още има притеснения при извеждането на деца с един родител, какви документи остават, кои се махат? Какво трябва да знаят те?
- Считано от 1 януари на практика не се извършва гранична проверка и в тази връзка изискванията за предоставяне на писмено съгласие от другия родител не се изисква. На тези граници – с Гърция и Румъния, няма граничен пункт и не се извършват гранични проверки. Преминаването на тези вътрешни граници на Шенген може да се осъществи на всяко място – дори през странични пътеки.
- Децата не би ли следвало да имат паспорт?
- При напускането на територията на страната е задължително да се носи паспорт или лична карта. Това се отнася както за възрастните, така и за малолетни и непълнолетни.
- За да стане още по-ясно за хората, можем ли да дадем следния пример за пътуване и документи: каквото се изисква за пътуване от София до Пловдив, е същото, както да отидеш от Плевен до Букурещ?
- Принципът на шенгенското пространство е да се осигури свободно движение на територията на държавите членки без вътрешни граници и без вътрешни проверки. Аналогично е за движението на територията на страната ни. Както пътуваме в България - само с документ за самоличност, така е и за всички страни – членки на Шенген. Но нека уточним и друго. На всяко лице може да бъде извършена полицейска проверка, която не е равностойна на граничната проверка, а е с цел сигурност.
- Тя от кого се извършва и къде може да се извършва?
- Полицейската проверка може да бъде извършена от гранични полицаи в рамките на 30-километровата зона от държавната граница и на територията на летищата. Тази проверка, както е записано в Кодекса на шенгенските граници, се извършва по метода „анализ на риска“ на база на предварително придобита информация, на оперативна информация или на база на конкретно подаден сигнал, както и подадена насока по линия на международното полицейско сътрудничество.
- Може ли да се направи проверка на случаен принцип?
- Да, разбира се, че може.
- Знаете, че от една седмица в обществото започна да се коментира темата, че е възможно сега да започнат да се извеждат нелегално повече деца. Има ли нещо вярно в това и вие как може да противодействате?
- Съгласно законодателството носителите на родителските права и задължения носят самите родители. Неслучайно в конституцията е записано, че децата и семейството са под закрила на държавата и обществото. В тази връзка в закона съществуват норми, които уреждат това. Има законодателни органи, които работят в координация, в защита интересите на детето. Много е важно да се каже и следното – на първо място, за да се издаде паспорт на едно дете, трябва и двамата родители да са съгласни. Това е документът за пътуване. Това означава, че и майката, и бащата са съгласни непълнолетните и малолетните да пътуват. След възникване на спор в семейството тези въпроси се решават в съда. Това е залегнало в Семейния кодекс.
- Как става това?
- Инициира се производство по молба на единия родител към районния съд по настоящ адрес.
- Ако родителите са се разделили и скарали след издаването на паспорт, как може да се реагира бързо за защита на извеждане на дете? Питам ви, защото съдът е тромава институция и понякога делата продължават 3-4 дори 5-6 месеца.
- Бързо може да се реагира, когато се подаде сигнал на тел. 112, че дадено дете е изчезнало. Тогава то се обявява за издирване по законовия ред. Започва неговото издирване във вътрешните граници на страната, но има ли информация, че е възможно да е изведено в държава - член на Шенген, то започва да се издирва и там. Но всичко трябва да се направи по реда на закона. Когато родител подаде сигнал, със същият се запознават служителите на Гранична полиция и се предприемат мерки за установяване на лицето. При установяването му се извършва цялостна проверка на всички обстоятелства и при необходимост се уведомяват компетентните служби с цел уточняването и прилагането на последващи действия спрямо детето, евентуалното ограничаване на неговото пътуване, поставянето му под полицейска закрила и т.н. Ако родител има съмнения, че е възможно другият да изведе неправомерно непълнолетно лице, то тогава би следвало да подаде сигнал до полицейски орган с цел установяване на детето. Едновременно с това родителят трябва сигнализира и съда, за да бъде решен спорът за пътуването при разногласия между майката и бащата. На свой ред съдът може да издаде решение за забрана за напускане границите на България. Вече този съдебен акт се отразява в Шенгенската информационна система. Имахме даже наскоро такъв случай.
- Какъв случай?
- Един баща подаде сигнал навреме и благодарение на съдействието му успяхме да осуетим неправомерното извеждане на детето му през граница. Той ни сподели информация, че майката може да изведе детето им със самолет. Ние вече бяхме станали член на Шенген по въздух, което означава, че няма гранични проверки и не бива да се възпрепятства свободното движение на пътници. Но той беше подал сигнал до съда и имаше издадена забрана това дете да напуска България. Колегите от летището предприеха действия и установиха непълнолетното лице, като не позволиха то и майката да отлетят за страна член на ЕС. Тук възниква и още един казус, който е добре хората да знаят.
- Какъв е той?
- Дори детето да излезе от страната и да отиде в друга държава - членка на Шенген, ако опита да излети за трета държава, то подлежи на 100-процентов контрол и има ли документ, че се издирва и е изведено неправомерно, ще бъде спряно и върнато. Ние предприемаме действия по всеки подаден сигнал и мерки за незабавно уведомяване на служителите за установяване на детето. Когато се установи, се действа спрямо конкретния случай и във всеки случай в интерес на детето.
- Вие имате дълъг стаж в Гранична полиция, отговаряте за граничните проверки, мислите ли на база вашия опит, че е възможно тези неправомерни извеждания на деца или направо отвличания, да скочат сега, след като вече сме членове на Шенген?
- Надявам се да са все по-малко опитите за незаконно извеждане предвид компенсиращите мерки, които се извършват с цел сигурност, и ежедневните усилия, които се полагат от служителите на Гранична полиция за осуетяването им и тяхното противодействие. На вътрешни граници не всяко лице бива подложено на полицейска проверка, но всяко лице следва да знае, че във всеки момент може да бъде проверено. Ако някой опита да напусне шенгенското пространство за трета страна, то ще му бъде извършена проверка и в системата. И тук не става въпрос само за български граждани, а за всички пътуващи. Но основният принцип като член на Шенген е един – свободно преминаване на пътуващите без гранични проверки и без КПП-та на вътрешните граници на държавите членки. Не е редно заради 1-2% недобросъвестни родители да страдат всички останали. Не може и няма да е законно да спираме и да проверяваме едва ли не всяко дете. Това е все едно патрулни полицаи да спират на улицата в дадения град всяко само дете и да го питат къде отива. Практически това е невъзможно.
- Колко случаи на неправомерно изведени деца или опити да се изведат нелегално сте имали през 2024 г.?
- Нямам точните данни, но случаите са около 20, като при половината от тях става въпрос за непълнолетни, които не са българи, но са били подадени в Шенгенската информационна система от държави членки и ние сме ги установили и действали спрямо сигнала. Не са много случаите, като ние работим по метода анализ на риска и на база информация от родител, за да осуетяваме всякакви противозаконни действия. Важно е обаче да се знае, че отговорност за децата носят родителите. Те трябва да познават както своя партньор, така и да поддържат връзка с детето си и да знаят, ако с него се случва нещо нередно или пък другият родител опитва да го изведе неправомерно или против волята му.
- Разбирам ви, че не може до всяко дете да има полицай?
- Не може, няма как и не е нужно. Шенгенското пространство няма граници, това е все едно да напуснете пределите на София и да отидете в района на Пловдив. Няма граница, но пък има полицейски органи, които могат да правят проверки. Тези проверки не са гранични, а полицейски. Знаете още, че до определена възраст за децата се подписват дори декларации кой може да ги взима от училище, така е уредено и извеждането им от страната. Ако майка или баща не разрешават детето им да бъде извеждано от България или да пътува, трябва да се обърнат към съда, който да излезе с решение. В закона е записано кога едно дете се движи с придружител, до каква възраст и в кои часове.
- Имало ли е според вас подобно недоверие и дори лек страх за извеждане на деца в другите държави - членки на Шенген, след като са премахвали границите си?
- Мисля, че да, защото всяко ново нещо има нужда от време, за да премине тестовия период. Виждате, че дори самите ние като служители все още изпитваме затруднение да възприемем, че няма да извършваме повече гранични проверки така, както досега. По същия начин реагирахме и след като ни беше дадена възможност да пътуваме само с лични карти в рамките на Европейския съюз, а не само с паспорт. Трябва време и на хората, за да осъзнаят, че няма вече граници.
- Имаше ли засилено движение на хора, които на 1 януари искаха да минат без проверки просто защото се радваха?
- Имаше изключителен интерес най-вече от местните хора. Искаха с очите си да видят, че няма граница и бариери. Имаше и такива, които спираха пред кабините на Гранична полиция, чакайки проверка, а вътре няма никой. Ще трябва време всички да свикнем с тази хубава промяна.
- Хората тепърва ще се радват, особено през лятото. Но знаем, че докато едни се радват, други ще опитват да осъществяват трафик на наркотици, цигари и всякакви нелегални стоки. Там как ще се работи?
- Вече казахме, че има 30-километрови зони, в които действат компенсиращи мерки. Там ще се извършват полицейски проверки, на място има и гранични полицаи, както и служители на митници и НАП. Преценката им кой, как и къде да бъде спрян и проверен ще е на база оперативна информация, на анализ на риска и на работа на терен. Всичко зависи от оперативната обстановка.
- Нека обаче да предупредим хората, които ще пътуват през границите към Сърбия, РС Македония и Турция, които не са членове на Шенген – какви документи трябват за там?
- Там всичко остава както до момента – паспорт, лична карта, а за децата – нотариално заверено пълномощно от другия родител, както и акт за раждане. Преминаването през границите към тези три държава остава същото, както досега.
Това е тя:
Родена е през 1977 г. в град Брезник
Завършва славянска филология във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ с основен език полски и втори – сръбски. След това завършва магистратура в Академията на МВР
Влиза в системата на МВР през 2002 г.
Минала е през цялата йерархия в Гранична полиция, като е била и началник на ГКПП-Калотина
През 2015 г. става началник на отдел „Гранични проверки“
Виктория Пенкова