0

- Г-жо Шуманова, какво се случва с домашното насилие в страната? Колко са заповедите за незабавна и постоянна защита, издадени от районни съдилища през миналата година?

- През последните години по статистика в МВР се наблюдава трайна тенденция за увеличаване броя на жертвите на домашно насилие, които са потърсили и получили помощ. В районните управления в страната пристигат заповеди за незабавна и постоянна защита, които ние по закон сме длъжни да контролираме и да можем да окажем нужната защита на жертвите на домашно насилие.

През 2024 година в районните управления са получени 5252 заповеди за защита спрямо 4429 заповеди през 2023 г., което прави ръст от 18%.

Адвокатът на Дебора: Има вероятност Георгиев да бъде освободен от ареста! (ВИДЕО)

НОВО 20: Делото за рязаната с ножче Дебора - отначало!

- А колко са престъпленията в условия на домашно насилие?

- По-фрапантното в статистиката, което ме безпокои като национален координатор по въпросите на домашното насилие в МВР, е огромният брой регистрирани престъпления в условията на домашно насилие. През 2023 г. са регистрирани 1681 престъпления в условия на домашно насилие, а през 2024 г. - 2551, което е 52% увеличение. Най-голям брой са регистрираните престъпления за нанесени телесни повреди в условия на домашно насилие – 1812 през 2024 г. спрямо 876 за 2023 г., което е увеличение със 107%.

- Правите ли изводи за причините?

- Структурното звено в Главна дирекция „Национална полиция“ прави анализ и той е от изключителна полза не само на ръководството на МВР, но и на нашите партньори в другите институции – Министерство на правосъдието и Министерство на труда и социалната политика. Звеното е структурирано през лятото на 2023 г. и за година и половина даде добри идеи на ръководството на МВР, даде правилната посока, в която трябва да се върви. В щата на сектор „Домашно насилие“ има двама полицейски служители, двама разузнавачи, две психоложки и командирован служител от Дирекция „Национална система 112“. Неслучайно той е в моя екип, за да може ежедневно да ни дава статистика за броя на получените сигнали за домашно насилие на тел. 112. Ние ги анализираме и на база на заповедите за незабавна и постоянна защита, плюс регистрираните престъпления в условията на домашно насилие, правим общ мониторинг и знаем каква политика да предприеме МВР в борбата и превенцията на домашното насилие.

- Колко са сигналите за домашно насилие на телефон 112?

- Средно на денонощие на телефон 112 се получават около 140 сигнала за домашно насилие в страната. Тези сигнали се приемат от операторите и се предават в областните дирекции на МВР, които ги предават на районните управления, за да работят полицаите по тях.

- По-смели ли станаха хората да подават сигнали за домашно насилие?

- Да, станаха по-смели. След случая „Дебора“ има главоломен ръст на сигнали за домашно насилие. Това че имаше политическа воля и много бързо народните представители се събраха, за да приемат последните промени в Закона за защита от домашно насилие, плюс промените в Наказателния кодекс, плюс нетърпимостта на гражданското общество, което усещаме през сигналите на тел. 112, е сбор, който дава нужния резултат. А той е, че хората все повече  се осмеляват да подават сигнали за домашно насилие. Фрапантните статистически данни не ни притесняват. Напротив, радват ни, защото осветяваме домашното насилие, защото домашното насилие вече не е толкова латентно. Ние се опитваме колкото може повече да говорим за домашното насилие – хората да ни сезират, да ни се обаждат, да търсят помощ от нас. Винаги е имало домашно насилие, сега от 2 години много се осветлява проблемът.

Средно един патрулно постови полицай ходи на адрес 7-8 пъти, докато не убеди жертвата на домашно насилие наистина да подаде молба за защита в съответния районен съд. Не става от раз, трудно се работи по тази линия, защото полицаите влизат в дома на едно семейство. В това семейство обикновено има много емоции, докато се стигне до психологическата настройка на жертвата да каже: „Край, дотук, искам помощ“. Наистина това е един труден и дълъг процес. В много случаи моите колеги са като психолози на място, дават кураж на жертвата, успокояват я, казват й какво следва оттук нататък.

- Има ли много пострадали, които оттеглят сигналите и жалбите, че са жертва на домашно насилие?

- Да, има много случаи. В МВР има разписани строго определени методически указания как се работи по домашно насилие. В тях са посочени действията на всяко звено – от получаване на сигнала от операторите и координаторите на тел. 112, как да действа оперативният дежурен в районното управление, как да действат патрулно-постовите полицаи, когато отидат на място при жертвата. Методическите указания завършват с конкретни мерки, които трябва да предприемат полицаите по общата и индивидуална превенция. За нас първичната превенция е най-важното нещо, за да се преборим с домашното насилие.

- Има ли статистика колко души са се отказали от жалбите си за домашно насилие?

- Нямаме такава статистика в МВР. Когато сформирахме този сектор в Главна дирекция „Национална полиция“, много искахме работата ни да бъде подпомогната от специализирани психолози, психотерапевти. Защото много често при мен идват жертви, които търсят помощ. И макар че функцията ми не е такава, никоя жертва не е върната от Главна дирекция „Национална полиция“. Тогава психологът ми помага при разговора и при попълване на оценката на риска - да обясним на жертвата, че според нашата професионална подготовка като полицаи ние считаме, че е жертва на домашно насилие и трябва да бъдат предприети бързи и неотложни действия.

- Кой е големият проблем на жертвите на домашно насилие?

- Големият проблем при жертвите на домашно насилие е, че те не се възприемат като такива. Много от тях го възприемат като семеен проблем, като нещо, което се случва във всяко семейство, като нещо, което е нормално.

- Има ли мъже жертви на домашно насилие и какъв е техният процент спрямо жените и децата?

- Пострадалите жени от домашно насилие са 68% от общия брой. 25% са деца, тревожна статистика. 16% се е увеличил броят на пострадалите мъже от домашно насилие през 2024 г. спрямо 2023 г. Този ръст е на база получени в районните управления ограничителни заповеди.

- От какво страдат мъжете при домашно насилие?

- С мъже жертви на домашно насилие се работи много трудно. Тези мъже изпитват изключително голям срам да говорят. С тях се налага да разговаряме малко по-дълго, за да може психологът да стигне до същността на проблема. В повечето случаи се касае за тежко вербално насилие от страна на жените спрямо тях. Нямаме случаи на физическо насилие над мъже, поне тук в ГДНП. В страната имаше случай на много тежко физическо насилие на жена спрямо мъж.

- В какво се изразява вербалното насилие над мъж?

- Най-вече през децата. Жени заплашват мъжете си, че ще им вземат децата. Това е голямата им болка.

- Каква помощ очакват от полицията такива мъже?

- Очакват от нас информация какво трябва да направят. Ние ги информираме какви са стъпките. Първата и най-важна е да подадат сигнал за осъществено домашно насилие над тях в съответния районен съд. На второ място им предлагаме услугите на безплатната правна помощ, ако нямат възможност да заплатят такава. На база сключен меморандум между МВР и Министерство на правосъдието и Националното бюро за правна помощ ние сме изградили много добър синхрон. Обаждаме се, за да пристигне в полицията адвокат и той да консултира всяка жертва на домашно насилие без значение дали е мъж, жена или дете над 14-годишна възраст, за да може да бъде подадена молба за защита в съответния съд. С Националното бюро за правна помощ сме си изградили миникоординационен механизъм, това важи за цялата страна.

Когато има данни за извършено престъпление, отивайки на място полицаят не само информира жертвата по граждански ред какво да прави. Веднага започват неотложни следствени действия по НПК. И затова е огромният ръст на регистрираните престъпления в условия на домашно насилие. 

- Освен с Министерство на правосъдието с кои други институции работите и как?

- Създадохме организация не само в Главна дирекция „Национална  полиция“ да има звено, а и във всяка областна дирекция на МВР да има регионален координатор по домашно насилие и негов заместник. Такава структура има и в районните управления. На една среща в Министерския съвет от Министерство на труда и социалната политика харесаха тази организация и по подобие на МВР в Агенцията за социално подпомагане определиха областни координатори по домашно насилие към регионалните дирекции за социално подпомагане. Когато има домашно насилие в някоя област, нашият регионален координатор се свързва с областния координатор в социалното подпомагане и те предприемат нужните синхронизации в действията. Най-често това се случва, когато има домашно насилие, при което е присъствало дете.

Опитваме се да говорим навсякъде, че домашното насилие не е личен, а обществен проблем. Обществото трябва да разбере, че е част от този проблем. Хората трябва да сезират полицията, когато чуят нещо зад стените на съседите си. Домашното насилие се предава от поколение на поколение.

- В кои райони на страната има най-много домашно насилие?

- През 2024 г. най-много издадени заповеди за защита има в София, следвана от Пловдив и Варна. Най-малко са във Видин. Това е нормално предвид населението в тези райони. По-интересна е статистиката на база коефициента издадени заповеди за защита спрямо официалното преброяване на населението през 2021 г. През 2024 г. най-много заповеди на глава от населението са издадени в област Велико Търново, следвано от Перник и Добрич. Най-малко са в област Търговище.

Органите на МВР, както прокуратурата и съдът, много трудно разпознават вербалното психическо насилие. Физическото насилие е видимо, то е ясно. При психическото насилие се работи трудно от всички правораздавателни органи.

- В началото на годината в МВР заработи автоматизирана информационна система за домашно насилие. Как действа тя?

- Тя е вътрешна система на МВР. В нея от 1 януари се вкарват сканирани всички заповеди за защита. И пострадали, и извършители мигрират. Когато някой се окаже в друго населено място, полицаят веднага чрез проверка в системата може да разбере за ограничителната заповед и да продължи да контролира изпълнението й. Благодарение на тази система колегите виждат всичко. Системата ни показа колко разрешителни за оръжие са отнети от 1 до 22 януари на хора с издадена ограничителна заповед. Отнети са 80 разрешителни за оръжие за този кратък период.

С цел публичност и обективност по линия на домашно насилие в сайта на Главна дирекция „Национална полиция“, рубрика „Статистика“, всеки месец качваме данни за домашното насилие в страната – по райони, по видове престъпления, по брой получени ограничителни заповеди.

Това е тя:

- От 1997 г. е в системата на МВР – завършила е Академията на МВР

- Юрист по образование

- Главен инспектор, началник сектор „Домашно насилие“ в Главна дирекция „Национална полиция“