О гнеборците у нас получават пари за брой пожари, което на практика означава, че ако няма пожари, няма и допълнителни средства, стана ясно на семинар, организиран от КНСБ. Още през февруари финансовият министър Асен Василев заяви, че по-високи заплати в МВР и пожарната има предвидени, но ще се дават след реформи. „Само един от трима служители имат пълна екипировка, която гарантира максимална защита“, каза председателят на синдикат „Огнеборец” Венцислав Станков. Той уточни, че всяка година получавали 1000 бройки защитни облекла, а самият той взел своето след 26 г. служба. Униформените от МВР и ПБЗН настояват за 20% увеличение на заплатите.
Образование
Дневната дажба за храна в детските градини трябва да се увеличи от 1,10 лв. на 1,70 лв., категорична е Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители. „Държавата поема таксата, но парите за храна на децата трябва да се вдигнат, защото за лев на ден качеството на продуктите е много ниско“, смята Такева. От синдиката настояват да се отделят 125 млн. лева за 10-процентно увеличение на заплатите на учителите, 30 млн. лв. като компенсация за скока в цената на тока и с още 15 млн. лв. да се увеличат заплатите на помощник-възпитателите в детските градини.
Институции
Напрежение заради ниски доходи има и в системата на държавната администрация. „За редовите служители в НАП и НОИ няма никакво увеличение на месечните възнаграждения“, заяви Кръстьо Боянов, председател на Федерацията на независимите синдикати към държавното управление. Според него не е нормално експерт по единните разходни стандарти да се прибира вкъщи с 800 лв. Същото важи и за служителите в социалните агенции, затова синдикатът иска 20% ръст на заплатите. „Реформа в администрацията се прави от 30 г. Около 120-130 хиляди са служителите, всяко правителство маха и слага около 10 000 нови, но останалите са пчеличките, които се трудят на терен“, коментира и президентът на КНСБ Пламен Димитров.