0

Т реньорът на ЦСКА Томислав Стипич продължава да бъде абсолютна загадка за феновете на червения клуб, както и за футболната общественост изобщо. Оказва се, че миналото на хърватина е пълно с приключения, загадки и авантюри, достойни да се опишат в сюрреалистичен роман. 

Самото начало на треньорската му кариера е удивително. Тя започва през 2010 година като наставник на формацията U 17 на Инголщад. С една малка подробност – за да се издържа, Стипич е принуден през нощта да работи като автомонтьор в завода на една от най-популярните марки коли в света. Смените на Стипич в завода продължават до 10 часа предиобяд, следват четири часа почивка и тренировка с младежите. Този режим продължава три години, след което треньорът вече е назначен да поеме втория отбор на Инголщад. 

През 2019 година изглежда, че Стипич ще направи пробив в големия футбол, след като е назначен за треньор на швейцарския гранд Грасхопърс. По това време той е начело на Айнтрахт Франкфурт U 19 и предложението на швейцарците звучи като идеален шанс да влезе сред „големите“. „Тогавашният директор на Айнтрахт Фреди Бобич ме предупреди не ходя в Грасхопърс, аз обаче не го послушах. Толкова голяма бе желанието ми да изляза от зоната си на комфорт при младежите“, разказва Стипич пред сайта nzz.ch. Фреди Бобич, бивш шеф на и на българския Черноморец, се оказва прав. Авантюрата на Стипич се превръща в пълна катастрофа.

Хърватинът престоява на поста само 34 дни, в които изиграва пет мача и не печели нито една победа. Истината обаче е, че вината не е негова – отборът се намира в сериозна криза, президентът, който го е поканил на поста, подава оставка. Следващият веднага уволнява Стипич , за когото това е страхотен удар. „Постигнахме напредък. И също така трябва много ясно да се каже, че моето уволнение нямаше никакви спортни причини. Новият шеф ме увери, че със сигурност ще остана треньор до края на сезона. Но изведнъж всичко свърши. Това ме удари силно, изпитах нечовешки емоции“, разказва Стипич. В резултат на това той прибягва до помощта на психолог, за да си върне менталното равновесие.

Преживяването в Швейцария е нищо, в сравнение с това, което му се случва три години по-рано в Китай.

Цялата разработка четете в днешния брой на "Мач Телеграф"

ПОСЛЕДВАЙТЕ НИ В ИНСТАГРАМ

ПОСЛЕДВАЙТЕ НИ В ТИКТОК

АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА КАНАЛА НИ В YOUTUBE

АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА КАНАЛА НИ ВЪВ VBOX